Když zavoní skořice ...
Skořici, zvláště pak mletý prášek, který se používá při pečení a vaření, zná asi každá hospodyňka, a nejen ta. Ne každý ale ví, čím vším je toto koření prospěšné a jak široká je škála jeho využití. A co to vlastně ta skořice je?
Zvláštní koření
Možná vás překvapí, že skořice je vnitřní část kůry skořicovníku, stálezeleného stromu z tropických oblastí jihovýchodní Asie, který dorůstá úctyhodné výšky 10 metrů - nejkvalitnější skořice pochází ze stromů starších osmi let. Ve starověku byla velmi drahá a lidé si jí cenili jako léčebného a antiseptického prostředku spíš než jako koření.
Později se na léčebné účinky skořice ale zapomnělo a čím dál tím více se začala používat v kuchyni. Určitě ji odtud znáte v mleté podobě, v níž se přidává do sladkostí, pečiva a cukrovinek, ale také v celku, v typických „svitcích“.
Objevuje se i v indických, španělských, latinskoamerických, arabských i asijských pokrmech, kde dochucuje maso.
Pomáhá léčit i hubnout
Když se dnes vrátíme k oněm léčebným účinkům skořice, můžeme vám prozradit, že napomáhá trávení a snižuje tlak, mimo jiné zlepšuje krevní oběh a zmírňuje příliš silnou menstruaci. Říká se sice, že podporuje chuť k jídlu, přesto se ale skořice nemusíte bát ani při svědomitém boji s přebytečnými kily. Naopak může pomoct - díky příznivému vlivu na trávení, odbourávání tukových buněk, štěpení tuků, zlepšování metabolismu, zahřívání trávicího traktu a prevenci nadýmání zdraví jen prospívá.
Bylo dokázáno i to, že snižuje hladinu cholesterolu v krvi a ocení ji i diabetici, přesto se ale nedoporučuje ve větším množství těhotným a kojícím ženám. Za zmínku stojí jistě i to, že látky obsažené ve skořici působí pozitivně i na mysl a náladu a představují přírodní afrodiziakum.
Kde všude ji ještě najdete
Produkty skořicovníku se neuplatňují pouze v potravinářství, ale i v léčitelství - využívá se obzvlášť skořicový olej, sirup a tinktura, vyráběné z listů, větví i květů skořicovníku -, ve farmaceutickém průmyslu, kde zmírňuje nepříjemnou chuť léků, a samozřejmě i v kosmetice a výrobě parfémů.
Najdeme ji v množství výrobků - i v zubních pastách, deodorantech a ústních vodách. Pro své dezinfekční účinky má hojivý vliv na problematickou pleť s akné a nejrůznější kožní choroby, proto se kromě tradičních kosmetických produktů často přidává i do domácích masek a zábalů.
Nejlepší je na tělo
Největší zastoupení má skořice ovšem v péči o tělo. Existuje nepřeberné množství přírodních mýdel, vonných masážních tělových olejů, luxusních jemných peelingů a zvláčňujících tělových krémů k úlevě při bolestech svalů i při křečích, k prohřátí a regeneraci pokožky celého těla a v neposlední řadě i k redukci viditelných projevů celulitidy a k potlačení bolestí kloubů, o což se postará vysoký obsah silice tlumící bolest.
V kosmetických přípravcích skořici sekundují takové ingredience, jako je med, pomerančová kůra, vanilka, hřebíček a karamel, které působí blahodárně jak na tělo, tak na duši, z níž vyženou všechny chmury.
Zajímavé využití našla skořice také v kosmetických a wellness salonech, kde si můžete vyzkoušet tzv. skořicový zábal. Nejenže je to velmi příjemná a hlavně voňavá procedura, ale také ze salonu odejdete s daleko hladší a pevnější pokožkou. Skořicové zábaly totiž skvěle likvidují celulitidu.