Kečupy, čatní a salsy
Kečup bez sterilace
2 kg rajčat, 1/4 kg jablek, 1/4 kg cibule, 1/4 litru octa, 200 g cukru, 1 lžička skořice, 1 lžička soli a deset malých feferonek
Nakrájenou zeleninu a vše ostatní dáme do hrnce a za občasného míchání vaříme od doby varu 30 minut. Další dva dny postup opakujeme, pak rozmixujeme a horké plníme do skleniček. Nemusíme sterilovat.
Kečup „po indicku“
1 kg oloupaných rajčat, 1 kávová lžička mleté pálivé papriky, 1 lžička kari, 1 lžička soli, 1/2 lžičky mletého zázvoru, 2 větší cibule, 6 stroužků česneku, 3 polévkové lžíce rozinek, 1/8 l octa, 1/8 l cukru
Rajčata spaříme, oloupeme a nakrájíme na kostky. Vložíme do hrnce a spolu s ostatními přísadami úplně rozvaříme. Nakonec přidáme cukr a ocet, necháme přejít varem a horké plníme do sklenic. Zavíčkujeme a sterilujeme ještě 20 minut.
Z indické kuchyně
Čatní je omáčka, která je nedílnou ingrediencí indické kuchyně. Je to vlastně směs z ovoce nebo zeleniny dušené s octem, cukrem a různým kořením. Velmi rozšířené je například mangové čatní s koriandrem nebo čatní pomerančové. Chcete-li zkusit místo kečupu něco jiného připravte si čatní z domácích dostupných surovin.
Čatní ke grilovaným a pečeným masům
1 kg zelených rajčat, 2 přezrálá rajčata, ˝ kg jablek, ˝ švestek, 20 dkg cibule, 25 stroužků česneku, 20 až 25 dkg cukru, 2 dcl octa, 1 lžička soli, 1 lžička hořčičného semínka, 1 lžička kmínu, 1 lžička mletého pepře, špetka zázvoru, 1 sáček vanilkového cukru
Rajčata s jablky nakrájíme na čtvrtky, švestky vypeckujeme, oloupeme cibuli a česnek. Vše umeleme a v hlubším rendlíku dusíme s kořením asi půl hodiny. Protlak propasírujeme, dochutíme cukrem, octem a solí a vaříme ještě 20 minut.
Mátové čatní
Půl šálku čerstvých mátových listů, čtvrtka středně velké cibule, půlka středně velkého rajčete, kousek čerstvého zázvoru, stroužek česneku, zelená čili paprička, čtvrt šálku citrónové šťávy, půl kávové lžičky soli, půl kávové lžičky kořenící směsi Chat masaly a půl kávové lžičky cukru
Cibuli, rajče, zázvor, česnek, zelené chili a citrónovou šťávu vložíme a rozmixujeme do hladka, pak přidáme omyté mátové listy otrhané z řapíků, sůl, cukr a Chat masalu a znovu pomixujeme. Jako obměnu můžeme přidat kousek syrového manga, které čatní dodá specifickou vůni a chuť. Čerstvé mátové čatní podáváme ke zvěřině, pečené drůbeži či skopovému masu, ale pokud zbude vydrží v chladničce týden až deset dnů.
Salsa nejen taneční
Salsy se, na rozdíl od čatní a kečupů, liší způsobem přípravy. V severní Itálii se kromě tradiční rajčatové salsy podávané k těstovinám, setkáme s takzvanou. salsou verde, která kromě oleje, octa, bylinek, kaparů a okurek, obsahuje i kousky bílého chleba.
Mexická salsa se na rozdíl od italské nevaří, ale připravuje se výhradně čerstvá. Základní mexickou salsou je tomatová (s chilli papričkami, cibulí, limetkovou šťávou a s natí koriandru), ale nejčastěji se v kuchyni používá salsa guacamole z rajčat a čerstvého avokáda.
Pikantní mexická salsa
8 zralých pevných rajčat, 2 zelené chilli papričky, 2 stroužky česneku, 4 polévkové lžíce olivového oleje, 2 polévkové lžíce bílého vinného octa, mletý černý pepř, sůl
Rajčata spaříme a oloupáme a dužninu nakrájíme najemno. Směs promícháme s drobně nakrájeným stroužky česneku a zelenými papričkami zbavených semínek. Přidáme ostatní přísady a směs necháme uležet. Vychlazenou salsu podáváme v malé misce k topinkám, bramborovým chipsům nebo k na kostičky nakrájenému sýru.
Autor: Irena Forejtová
29. července 2009