Kiwi

Kiwi je ovoce dostupné ve všech ročních obdobích a tak nic nebrání tomu, aby se tento významný zdroj vitaminu C objevoval na vašem jídelníčku často.
Kiwi
17.8.2005 0:00 |

Kiwi je plod aktinidie ovocné, která může dosahovat výšky až osm metrů. Pochází z Číny, proto se mu také říká čínský angrešt. Vyšlechtěné velkoplodé odrůdy kiwi ale mají svůj původ na Novém Zélandě, odtud pochází jejich obchodní název.

Účinky na organismus


- posiluje imunitní systém
- prevence proti infekcím
- podporuje růst kostí
- urychluje látkovou přeměnu
- stimuluje srdeční sval
- zpevňuje cévy
- podporuje tvorbu hormonů
- zlepšuje vidění

Kiwi obsahuje velké množství vitaminu C, v gramu kiwi je miligram vitaminu C, čímž pokrývá denní spotřebu tohoto vitaminu. Zlepšuje náladu a snižuje stres, vitamin C se podílí na urychlení látkové přeměny, zvyšuje soustředění. Nalezneme tu ale i mnoho hořčíku, který přispívá ke zdravé funkci srdce. Hlavně v zimních měsících je kiwi výbornou prevencí chřipek, nachlazení a rýmy. Je to i významný zdroj energie pro sportovce, kterým také pomůže například při namožení vaziv nebo podvrknutém kotníku, protože díky vysokému obsahu vitaminu C zpevňuje vaziva.Tyto plody můžeme dlouho skladovat a nejsou přitom ani tolik chemicky ošetřeny jako jiné ovoce. Při teplotě 1 °C a 90% vlhkosti vzduchu vydrží až 5 týdnů. Kiwi chutná nejlépe v čerstvém stavu, ale můžeme z něho dělat i kompoty, koláče, ovocné dezerty, marmelády, používají se ke zdobení dezertů a výrobků studené kuchyně. Někteří lidé na kiwi reagují alergicky.

Autor článku: Redakce
Zdroj: Ženy.cz

Komentáře

Petr | 26.2.2007 12:42

RE: klára

klára | 8.1.2007 15:51

klára

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění