Klimakterium není nemoc | e15.cz

Klimakterium není nemoc

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pro odborné výrazy klimakterium či menopauza máme český název přechod. Stav, kterému se ženy mezi čtyřicátým a pětapadesátým rokem života nevyhnou. V těle cosi končí a nastalé změny mohou mít dopad na psychickou pohodu i na zdraví žen.

Vaječníky, ženské žlázy s vnitřní sekrecí produkují pohlavní hormony, zejména estrogeny a gestageny, z nichž nejznámější je progesteron.

Estrogeny (vznikají ve vaječnících, tvořeny jsou zejména ve folikulárním aparátu a v placentě)
• podílejí se na zrání vajíčka
• podporují růst děložní sliznice
• pod jejich vlivem se formují druhotné sexuální znaky ženy
• urychlují metabolismus ženy
• podílejí se na zadržování soli a vody v organismu
• zvyšují obnovu kostí
• ovlivňují náladu a další

Mezi čtyřicátým a pětapadesátým rokem života ženy nastává obdoví zvané klimakterium neboli přechod. Až pro 80% žen je toto období problematické zvláště kvůli výkyvům hormonů v těle.

Gestageny, zejména progesteron (vznikají ve vaječnících ve žlutém tělísku, které vzniká po ovulaci v místě folikulu)

• pod jejich vlivem vyzrává děložní sliznici, což umožňuje přijetí a uhnízdění oplodněného vajíčka
• umožňují odloučení zralé sliznice a následnou menstruaci
• ovlivňují vývoj mléčné žlázy v těhotenství

Řídícím centrem žláz s vnitřní sekrecí je hypotalamus, který po celý fertilní věk ženy produkuje řídící hormony pro podvěsek mozkový. Ten přímo řídí sekreci hormonů z vaječníků, zrání vajíček a následně i vznik žlutého tělíska. Ve věku 45–55 let vaječníky postupně ztrácí schopnost adekvátně odpovídat na řídící hormony, klesá sekrece ženských pohlavních hormonů. Menstruace začne být nepravidelná, deficit hormonů se projevuje na fyzické i psychické úrovni.


Autor: Ženy - E15

Co ženy čeká?


Až 80 % žen obtěžuje tzv. klimakterický syndrom. Stěžují si na návaly horka v horní polovině těla, hlavně v oblasti obličeje, na krku a na hrudi. Většina žen se také v noci potí, trpí bolestmi hlavy, leckdy i závratěmi, mají často poruchy spánku, dostavují se bolesti kloubů, ale i stavy úzkosti, nervozita a deprese.

Mnohé ženy udávají současně problémy při pohlavním styku, opakované výtoky a občas se dostaví inkontinence. Hormonální změny přináší často metabolický syndrom, spojený s obezitou, vysokým krevním tlakem, stoupá při nich riziko onemocnění srdce a cév, infarktu, mozkové příhody a z důvodu řídnutí kostí nebezpečí zlomenin.


Autor: Ženy - E15

Střídání nálad, nervozita až stavy úzkosti a deprese, to jsou nejčastější projevy přechodu.

„Pohlavní hormony, zejména estrogeny, totiž doposud ženu chránily. Zpomalovaly proces ukládání cholesterolu do cévní stěny a příznivě ovlivňovaly metabolismus kostní tkáně“, vysvětluje MUDr. Miloslav Černý, CSc., bývalý odborný asistent Gynekologicko-porodnické kliniky Fakulty dětského lékařství Univerzity Karlovy, autor řady odborných publikací. „Úbytek hormonů, zejména estrogenů, má za následek zvýšený výskyt osteoporózy, změny v kardiovaskulárním systému, zvýšení hladiny cholesterolu v krvi a ochabnutí sliznic vaziva močového systému.“

Jak "léčit" klimakterium?

Po poradě s lékařem může být ženě předepsána hormonální substituční terapie (HRT), která chybějící látky doplní. Ty mají pozitivní vliv na metabolismus a kardiovaskulární systém a zpomalují proces aterosklerózy. Dlouhodobé užívání s sebou nese ale nebezpečí nežádoucích účinků, dokonce až zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu a děložní sliznice.

Autor: Ženy - E15

Pomoci zmírnit projevy klimakteria mohou pomoci také doplňky stravy, které jsou běžně dostupné v lékárnách. Minapent® Balance obsahuje červeného jetele a třezalky tečkované čímž harmonizuje psychické i emoční projevy menopauzy a zmírňuje její nepříjemné tělesné příznaky. Zároveň má vliv na potlačení úbytku kostní hmoty a snížení obtíží při křečových žilách a zvýšeném krevním tlaku.

Alternativu, jak nedostatek hormonů nahradit a zmírnit příznaky menopauzy, lze najít ve volně dostupných přípravcích, které jsou k dispozici jako doplňky stravy a díky svému unikátnímu složení pomohou jak po fyzické, tak po psychické stránce. Hormony získané z rostlin odstraňují nejen příznaky menopauzy, ale také ochraňují organizmus.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video