Zdravotní pojišťovny letos štědře přispívají na očkování proti klíšťatům | e15.cz

Zdravotní pojišťovny letos štědře přispívají na očkování proti klíšťatům

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Počet nakažených klíšťovou encefalitidou byl vloni o více než 50 % větší než v roce 2010 , jedinou spolehlivou prevencí je očkování!

V roce 2010 onemocnělo klíšťovou encefalitidou 589 obyvatel České republiky. Hlášena byla i tři úmrtí mužů ve věku 51, 63 a 64 let. V roce 2011 počet nakažených touto nemocí stoupl na 861, zemřelo dokonce 5 lidí.1 Jediným způsobem, jak snížit možnost nákazy, je vyšší proočkovanost obyvatelstva.

Příznivé klimatické podmínky během podzimu roku 2010 se staly základem pro předpokládaný úspěšný vývoj klíšťat v roce 2011. Počet nemocných klíšťovou encefalitidou dle statistik Státního zdravotnického úřadu stoupl z 569 na 861 nakažených . Stejně jako v minulých letech byli nejohroženější skupinou starší lidé.

Ti nejčastěji na následky nemoci umírají – v roce 2011 to bylo 5 pacientů, všichni starší 60 let . Infikovaná klíšťata se vyskytují téměř po celé ČR . Můžete je chytit i na zahrádce nebo při procházce v městském parku. Klíště může způsobit onemocnění se závažným průběhem i následky.

Pojišťovny letos štědře přispívají

Očkovat se můžete u vašeho praktického lékaře nebo v očkovacím centru. Nejpoužívanějšími vakcínami na českém trhu jsou FSME-IMMUN 0,5 ml/0,25 ml (výrobce Baxter) . Na lékařský předpis je můžete získat jak ve variantě pro dospělé, tak pro děti od 1 roku. Cena jedné dávky vakcíny je cca 600 Kč, ale většina zdravotních pojišťoven na ni poskytuje svým klientům příspěvek. Další informace najdete na pozorkliste.cz nebo na bezplatné lince 800 202 010.

Pojištěnci VZP mohou nyní využít akce a nechat se očkovat proti klíšťové encefalitidě a získat tak zdarma jednu dávku vakcíny.

Nejen VZP přispívá na očkování proti klíšťové encefalitidě. Podívejte se na webové stránky vaší pojišťovny a zjistíte aktuální výši příspěvku na očkování.

Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE má pro své pojištěnce od 2 let věku připraven příspěvek z fondu na očkování a přeočkování proti klíšťové encefalitidě. Výše příspěvku je dána délkou pojistného vztahu mezi pojištěncem a ZP M-A.

Vojenská zdravotní pojišťovna nabízí pro děti od 2 do 18 let proplacení 1/3 prokázaných nákladů za očkovací látky (3 dávky očkovací látky) – příspěvek náleží za očkování proti klíšťové encefalitidě.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí pro své pojištěnce výhodné balíčky s příspěvky na některé druhy očkování, které nejsou hrazeny pojišťovnou. Pojištěnci všech věkových kategorií mohou získat na očkování příspěvek až 1000 Kč/rok. Příspěvek je poskytován na kteroukoliv dávku/vakcínu očkovacího cyklu, není poskytován na aplikaci vakcíny.

Více informací o klíšťové encefalitidě a rizicích spojených s touto nemocí najdete na klistova-encefalitida.cz.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video