Klouby se s nadváhou neskloubí | e15.cz

Klouby se s nadváhou neskloubí

Pavla Maříková (Dieta)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Problémy s nimi mají i lidé štíhlí a jinak vcelku zdraví. Nadváha a kila navíc jim však rozhodně neprospívají a problémy s nimi naopak zhoršují. Přitom už úbytek několika kilogramů může výrazně pomoci.

Ptali jsme se
MUDr. Jiřího Musila a MUDr. Renaty Zelenákové www.artrocentrum.cz

Jaké jsou nejčastější kloubní problémy spojené či způsobené nadváhou?

Nadváha a obezita způsobuje dlouhodobé přetěžování nosných kloubů – to jsou klouby kolenní a kyčelní. Dále je příčinou přetížení a následných změn v postavení páteře. Pacient subjektivně vnímá bolesti kolen, kyčlí, bolesti zad nebo břicha, bolesti svalů a únavu. Obtíže se zprvu dostavují jen při fyzické práci nebo při sportu. Později se ale objevují i při každodenních činnostech, v práci nebo dokonce v klidu a v noci a pacientům se tak výrazně mění kvalita života. U těchto lidí pak často diagnostikujeme artrózu.  

Autor: Ženy - E15

Vznikají tyto problémy i v případě, že mám „pouze“ pár kilo navíc?

I u pacientů s nadváhou, nikoli obezitou, mohou „kila navíc“ uspíšit vznik artrózy nebo zhoršit její průběh. Záleží na genetické dispozici, kterou nemůžeme ovlivnit a na stupni dlouhodobého zatížení kloubů, které je zvýšené například u sportovců.  

Co je přesně artróza, a které další rizikové faktory ji mohou vyvolat?

Artróza je nejčastější kloubní onemocnění, které postihuje v generaci padesátiletých až 80 % obyvatelstva a s přibývajícím věkem stoupá její výskyt až na 90 %. První artrotické změny se však mohou vyskytnout již kolem dvacátého roku života. Hlavním rizikovým faktorem je nadváha a obezita, které vedou k nadměrnému zatěžování některých kloubů, především kolenních. Individuální rizikové faktory artrózy dělíme na dvě skupiny: všeobecné (dědičnost, obezita, diabetes aj.) a lokální (trauma, sport, jednostranná pracovní zátěž aj.). Artróza má bohužel progresivní charakter, to znamená, že dochází k postupnému zhoršování obtíží.

Jak mohu sama zjistit, že mám problém s klouby?

Na začátku se onemocnění zpravidla projevuje jako nespecifická bolest kloubů zejména při zvýšené námaze, protože se zvyšuje tření kloubních ploch a snižuje se funkce tlumení „nárazů“ chrupavkou. Často se objevuje pohybová „ztuhlost“, kdy se klouby teprve rozehřívají. Při zánětlivé reakci může vzniknout také kloubní otok.  

Které klouby nejčastěji postihuje?

S nadváhou bývá často spojena především artróza kolenních kloubů, a ta se projevuje obtížnou chůzí ze schodů, která bývá náročnější než chůze do schodů. Kromě kolenních kloubů bývají postiženy také klouby kyčelní, ramenní, klouby páteře a drobné klouby rukou. V postiženém kloubu pociťuje pacient nejdříve bolest, která se na začátku váže pouze na první pohyby a po rozhýbání zmizí. Artrotická bolest se zvyšuje k večeru, což obvykle souvisí s celodenní námahou. Bolest není nesnesitelná, ale obtěžuje svou vytrvalostí. Při změně počasí, zejména před jeho zhoršením, se bolest zvyšuje.  

Mám nadváhu a bolí mě kolena a záda – mám vyhledat lékaře? Praktického, nebo odborníka?

V případě bolestí kloubů nebo zad je důležité přistoupit k diagnostice obtíží komplexně. Je tedy vhodné, aby první kontakt byl s lékařem, který dobře zná všechna onemocnění konkrétního pacienta, jeho laboratorní výsledky a nemoci v minulosti. Je to nejčastěji praktický lékař, který rozhodne o provedení dalších vyšetření, například rentgenologického, ortopedického, neurologického, rehabilitačního, a koordinuje jejich další průběh.  

V čem spočívá léčba? Léčí se artróza také operativně, nebo stačí farmakologická léčba?

Léčba artrózy je komplexní a závisí na jejím stupni. Lékaři využívají kromě léků tišících bolest a uvolňujících svalové kontraktury také doplňky stravy k výživě kloubů. Nedílnou součástí by měla být u obézních pacientů redukce hmotnosti a samozřejmě rehabilitace. Cílem všech těchto postupů je, pokud je to vzhledem k nálezu pacienta možné, oddálit operační řešení.  

Co je u obézního pacienta s artrózou stěžejní? Dieta, pohyb nebo léky?

Záleží na potížích konkrétního pacienta. Doporučujeme nezvyšovat tělesnou hmotnost, dobře a pravidelně jíst, volit správnou pohybovou aktivitu, která nevede k přetěžování nebo nerovnoměrnému zatěžování pohybového aparátu. Pacienti mohou využít doplňků stravy, které vyživují klouby a chrání je před opotřebením. Pacientům s nadváhou a obezitou radíme, jakým způsobem zdravě zhubnout. Při bolesti volíme vhodná analgetika. V pokročilých případech, kdy byly vyčerpány všechny konzervativní postupy, je bohužel nutné artrotický kloub operovat.

Autor: Pavla Maříková (Dieta)

Autor: Pavla Maříková (Dieta)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video