Kokosový ořech | e15.cz

Kokosový ořech

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kokosová palma roste sedm let než se objeví plody - kokosové ořechy, které jsou jedny z největších ořechů (semen) na světě.

Kokosovník ořechoplodý je palma dosahující výšky až třicet metrů, která se pěstuje již více než 3 000 let.  Neví se přesně, odkud kokosové palmy pocházejí. Plató popisuje, že kokosy byly známé v antické Atlantidě a putovali spolu s námořníky skrze oceány. Dnes je kokosová palma rozšířená v tropické oblasti celého světa.

Kokosový ořech má přes 60 % tuku, 20% glycidů, 8% proteinu a 6% vody.Mladé plody obsahují tekutinu, která je nesprávně nazývána kokosovým mlékem. Nejde ale o kokosové mléko, ale o kokosovou vodu. Mléko se získává strouháním a lisováním bílého endospermu ořechu. Kokosová voda má vysoký obsah draslíku, téměř plné spektrum vitaminu B, mimo B6 a B12 a vitamin C. Průměrný mladý kokos obsahuje 20 % požadované denní dávky vápníku, 2 gramy vlákniny, 2 gramy proteinu, 15 gramů cukru a 3 gramy nasyceného tuku.

Kokosy mají svou sezónu v našich obchodech celou zimu, můžeme však koupit kokos sušený a to i v bio kvalitě. Dužninu kokosu lze konzumovat samotnou, nebo ji využít v mnoha receptech. Při nákupu celých kokosů dbejte na to, aby ořech obsahoval vodu (stačí zatřepat), a aby neměl žádné známky plísně a jeho tři vrchní tmavší skvrnky byli čisté a nepoškozené.

Velmi cenný je také kokosový olej. Panenský kokosový olej se získává z dužiny čerstvě sklizených kokosových ořechů, má příjemnou vůni, výživné hodnoty a široké použití. Čistý kokosový olej je už staletí používám k péči, výživě a hydrataci pokožky. Kůží je velice snadno a rychle beze zbytku absorbován, nezanechává mastný efekt. Za studena lisovaný kokosový olej má vysoký obsah přírodních látek - antioxidantů, které zabraňují stárnutí pokožky, mají hojivé účinky a zvyšují její obranyschopnost.

 

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video