Koloběžka: radost z pohybu pro děti i dospělé | e15.cz

Koloběžka: radost z pohybu pro děti i dospělé

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Koloběžky se v poslední době staly doslova fenoménem. Z dětské zábavy se stala aktivita, kterou si oblíbila řada lidí, bez ohledu na věk. Za největšího propagátora koloběžek u nás lze označit Dagmar Patrasovou jako královnu Koloběžku ve stejnojmenné pohádce a Jiřího Korna, který svou koloběžku neodkládal snad ani v ložnici.

Jak vybrat koloběžku?

Velkou oblibu si koloběžky našly coby ideální dopravní prostředek do města. Sice na nich lze vyvinout menší rychlost než na jízdních kolech, ale díky absenci šlapek a způsobu jízdy, lze z koloběžky mnohem rychleji přejít do chůze a vyhnout se tak případné kolizi. Pokud vás překvapí špatné počasí, mnohem lépe se s koloběžkou vejdete mezi cestující v MHD. Díky menším rozměrům se navíc koloběžky také pohodlně vejdou i do menších bytů.

Za více než století od svého vzniku prošly koloběžky zásadním vývojem. Značně se rozšířila jejich nabídka, a tak oceníte rady, které Vám pomohou se lépe zorientovat a vybrat tu ideální koloběžku přesně pro vás.

Skládací mini koloběžky

Nejmobilnější koloběžky na trhu jsou malé skládací s polyuretanovými kolečky, které znáte z in-line bruslí. Koloběžka se dá složit a stává se tak ideálním společníkem třeba při cestě k zastávce MHD, kde ji jednoduše složíte. Nevýhodou je nutnost dobrého terénu, malá gumová kolečka neposkytují na dlažebních kostkách příliš velký komfort.

Pokud se rozhodnete pro tento typ koloběžky, zaměřte se na materiál z něhož je koloběžka vyrobená – ty levnější jsou z oceli, pokud jste ale ochotni si trochu připlatit, je lepší pořídit koloběžku z hliníku, která je mnohem lehčí. „Dbejte na to, zda je možné regulovat výšku řídítek a vyzkoušejte, jestli koloběžka dobře brzdí, “doporučuje Ondřej Šourek, vedoucí prodejny Hervis – Štěrboholy.

Mini koloběžky jsou ideální pro děti.Autor: Ženy - E15

Vetší koloběžky s pneumatikami

Lepší zážitek z jízdy i v horším terénu určitě poskytnou větší koloběžky s nafukovacími pneumatikami. Ty krásně „vykryjí“ terénní nerovnosti a poskytnou vám komfort, na jaký jste zvyklí z jízdních kol.

Při výběru tohoto typu koloběžky dejte pozor na šířku řídítek a možnost jejich výškového nastavení a aretaci pomocí „rychloupínáku“ – díky tomu může například koloběžka růst spolu s dítětem a vydrží tak několik let. Řídítka by neměla být výrazně širší než ramena jezdce. Stupátko by nemělo být zase příliš vysoko nad zemí, jízda se pak stává poměrně obtížnou a brzy byste měli chuť koloběžku shodit ze skály.

Zcela zásadním parametrem jsou brzdy. Na tomto typu koloběžek se prakticky neliší od brzd na jízdních kolech. Existují dokonce koloběžky s kotoučovými brzdami. „Po koupi koloběžky je dobré nechat brzdy seřídit přímo na prodejně a dbát na jejich pravidelnou údržbu,“, radí Ondřej Šourek. Ta je u koloběžek díky absenci přehazovačky mnohem méně náročná a postačí pumpička k dofukování pneumatik.

Bezpečnost především

Ať už jste začátečník nebo pokročilý, měli byste vždy myslet na své zdraví a na zdraví svých dětí. Stejně jako u kola platí, že byste neměli vyrážet bez ochrany hlavy. Zároveň se dají dokoupit i nejrůznější chrániče kolen, zápěstí a loktů, které snižují riziko pohmožděnin a zlomenin. Pokud se vracíte z výletu za tmy, nezapomeňte se vybavit alespoň zadním červeným světlem.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video