Konec cvičení uvnitř, vyrazte ven! | e15.cz

Konec cvičení uvnitř, vyrazte ven!

Martina Pavlová (Moje Psychologie)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kvůli nevlídnému počasí trávíme uvnitř více času, než je zdrávo. Doslova. Zapomeňte proto v létě na indoorová fitness centra a vyraZte ven! Tam zažijete při sportu mnohem větší zábavu.

Existuje mnoho venkovních aktivit, které vám pomohou dostat se přes léto do formy. Pokud zvolíte takovou, která vás baví, je větší šance, že u ní zůstanete a budete ji provozovat pravidelně. Což znamená více legrace a lepší kondici. Nechcete být venku sami? Přizvěte do party kamaráda! Ve dvou či menší skupince se to přece vždy lépe táhne.

Pozitiva vnějších vlivů

Pohyb venku má své výhody. Třeba jen tím, že běhání přesunete z pásu
v tělocvičně ven, spálíte díky nerovnému terénu a povětrnostním vlivům až
o 5 % více kalorií. Další extra procenta ztratíte díky proměnlivosti teploty,
protože tělo je nucené svou teplotu udržovat v rovnováze a přizpůsobovat
se.

Ještě nejste přesvědčeni? Vědci v Anglii zjistili, že venkovní sporty
mají pozitivní vliv také na psychiku. Když srovnali 30minutový běh venku
se stejně dlouhým na pásu ve fitcentru, zjistili, že zatímco lidé běhající
v přírodě se následně cítili v dobrénáladě, ti, kteří běhali uvnitř, cítili

Pohyb venku je prostě základem zdravého životního stylu, spolu s pravidelnou vyváženou stravou a pitným režimem. Nezapomeňte tedy stravovací režim přizpůsobit pohybové aktivitě, kterou jste zvolili. Třeba ranní běh doporučují odborníci absolvovat nalačno, během něj doplňovat tekutiny a poté se vydatně nasnídat. Vydatná snídaně je důležitým stavebním kamenem aktivního života. Vraťme se ale k venkovním sportovním aktivitám.

Které sporty jsou nejvhodnější?

Plavání

Slunečné počasí je pro „rochnění“ v bazénu ideální. Nezáleží na tom, kolik
vám je nebo kolik vážíte. Plavání je vhodné pro děti, pro seniory i pro lidi
s nadváhou. Je rovněž ideální pohybovou aktivitou v případě rehabilitace
po zranění, protože voda nadnáší a zmírňuje tlak na klouby i svaly.

Někteří psychologové plavání doporučují jako prostředek pro odbourání
stresu. „Z fyziologického hlediska vodní prostředí výrazně stimuluje srdeční a cévní činnost, posiluje imunitu, zlepšuje práci dechových a výdechových svalů, hlavně hrudníku a břišní oblasti. Také přirozeně stimuluje svalový korzet páteře, pletence ramen a paží. Rekreačním sportovcům, lidem s nadváhoua seniorům ideálním způsobem
formuje a zpevňuje svalstvo celého těla.

Pro hubnutí ale vodní prostředí není tak efektivní, protože tělo spíše odolává výdeji energie na úkor vlastní termoregulace,“ říká fitness trenér David Huf. Záleží jen na vás, jakým tempem a stylem budete plavat. Pokud ale nejste v plavání moc zdatní, nepřeceňujte síly, nekoupejte se v neznámých vodách a tam, kde není plavčík.

In-line bruslení

Je vhodné hlavně pro mladší věkovou skupinu, neboť je náročnější na koordinaci těla a schopnost udržet rovnováhu. Nehodí se pro lidi s vysokou nadváhou pro jejich horší obratnost, a tudíž možnost zranění. Při zvládnutí základní techniky, která vyžaduje držet těžiště těla vždy lehce vpředu ve směru jízdy, je však jízda na kolečkových bruslích zábavou i účinným způsobem, jak vyformovat celou postavu.

in-lineAutor: Ženy - E15

Bruslení je skvělou aktivitou pro posílení všech svalových partií těla, zejména nohou, a při rychlejším tempu je kvůli velkému energetickému výdeji ideální i pro hubnutí. Jízdu, její délku či náročnost si můžete naplánovat podle vlastních schopností a potřeb, existují také speciální
kurzy či skupinové výlety, kde můžete spojit příjemné s užitečným.
V každém případě si kromě kvalitních bruslí pořiďte také chrániče a helmu.

Běh

Je vhodný pro všechny bez rozdílu věku, stupně kondice či sportovní minulosti. Posiluje srdce i plíce a pro výdrž a vybudování svalové hmoty stejně jako pro hubnutí je jedním z nejlepších sportů. A údajně pomáhá i jako prevence depresí! „Z psychologického hlediska je běh vynikající druh aktivní relaxace a ,čistič hlavy‘, obzvlášť pokud se běhá v přírodě. Kromě toho výrazně zlepšuje aktivitu tělesných enzymů, zvyšuje úroveň bazálního metabolismu, reguluje zásoby tělesného tuku a také pozitivně ovlivňuje produkci hormonu testosteronu, což např. zvyšuje sexuální libido,“ jmenuje pozitiva běhání David Huf.

běhAutor: Ženy - E15

Dalším plusem je, že kromě kvalitní obuvi k němu nic extra nepotřebujete a můžete běhat kdekoli a kdykoli. Pokud jste dříve neběhali, je důležité začít pomalu, nepřepínat se a délku tratě prodlužovat postupně. Terén volte aspoň zpočátku měkčí, travnatý a rovný. „O správné technice dýchání a práci nohou a paží je dobré poradit se s odborníkem či zkušeným rekreačním běžcem, aby vám případná neznalost a nezkušenost nezpůsobily zranění a eventuálně ztrátu motivace k dalšímu pokračování.“

Nordic walking

Rychlejší forma chůze s použitím speciálních holí vychází z běžeckého lyžování, kdy je nutné přizpůsobit délku kroku pohybu rukou. „Po zvládnutí této jednoduché techniky je to vynikající alternativa aerobního tréninku pro všechny věkové kategorie i stupně zdatnosti.

Hlavně je vhodný pro starší lidi a osoby s nadváhou, lze ho jako formu
pohybu doporučit i lidem s problémy kloubů dolních končetin, protože díky holím se část svalové práce přenáší na horní polovinu těla, převážně ramena a paže, a nohy se tím lehce odlehčují,“ konstatuje David Huf.

Nordic walking je vhodný jako rehabilitační sport i aktivní forma pohybu, která má pozitivní vliv na úbytek hmotnosti. Příznivě ovlivňuje vytrvalost, srdečně cévní zdatnost, posiluje kosterní svalstvo celého těla a při správné technice přirozeným způsobem posiluje až 90 % svalstva těla. Odborníci tento sport doporučují též jako prevenci chronických nemocí, cukrovky i vysokého tlaku.

Autor: Martina Pavlová (Moje Psychologie)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video