Přírodní lékárna: Koňská mast nemá s koněm nic společného | e15.cz

Přírodní lékárna: Koňská mast nemá s koněm nic společného

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Určitě jste o ní už někdy slyšeli. Koňskou mast propagovala i známá herečka, paní Bohdalová v televizní reklamě. Ale odkud se vzal název léčivého přípravku se z šotu nedozvíme. Že by měla mast koňskou sílu?

Koňská mast je přírodní prostředek s vyváženou kombinací extraktů z léčivých bylin, o kterých je známo, že zlepšují funkci a pohyblivost kloubů, šlach a svalstva, podporují rekonvalescenci po úrazech, zvyšují žilní odtok a elasticitu cévních stěn a účinně tlumí bolesti kloubů, namožených svalů a páteře, pocitu těžkých nohou, nadměrné fyzické zátěži i při běžném použití jako je standardní masáž.

Přesné složení masti je samozřejmě výrobním tajemstvím, ale které bylinky jsou její nejdůležitější součástí víme. Jsou to kostival lékařský, jírovec maďal, jalovec obecný, arnika horská, jedle bělokorá, borovice lesní a roozmarýn lékařský. Vyjmenovat však všechny účinné bylinky snad ani nelze, dohromady je jich totiž pětadvacet a jejich složení v koňské masti se liší podle toho, na jaké potíže mast pomáhá. Koňská mast se vyrábí ve čtyřech formách: chladivá, hřejivá, forte chladivá a forte hřejivá.

Účinky bylinek jsou v lidovém léčitelství známy již po staletí

Nejrůznější lektvary, odvary, masti a obklady používali staří Římané, později klášterní mniši a báby kořenářky. Nevyčerpatelnou studnici lidového léčitelství však zůstávají domorodci australských a afrických kmenů, které bylinky používají dodnes a z minulosti farmaceutický průmysl čerpá ze zkušeností amerických Indiánů.

Hlavní účinnou látkou v hřejivé koňské masti je extrakt z listů nízkého keříku libavky, který znají zahrádkáři jako vřesovištní rostlinu. Z jejích listů příslušníci mnoha kmenů severoamerických Indiánů připravovali nejčastěji nálev, který užívali při bolestech hlavy, nachlazení, chřipce a revmatismu. V oblasti kanadského Québecu libavku Indiáni používali obklady z celých rostlin, které při nachlazení přikládali nemocnému na hrudník. Čerokézové vařili z kořenů odvar, který užívali při chronických onemocněních žaludku. Indiáni kmene Delaware zase libavku považovali za tonikum a jako lék při onemocnění ledvin. Všeobecně se libavka v indiánském léčitelství používala jako lék proti tasemnici, na čištění krve a jako účinný prostředek proti pohlavním chorobám.

Nejdůležitější funkcí nálevu z listů libavky je však účinnost látek tlumících bolesti v kříži a při revmatismu. Koňská mast hřejivá se používá především na křečové žíly a preventivní prohřátí svalstva a kloubů před zátěží. Je účinná při potížích s pohybovým aparátem včetně revmatismu. Koňská mast se zesílenými účinky - Forte chladivá a Forte hřejivá mají vyšší koncentraci extraktů z kaštanu koňského, kostivalu lékařského a jalovce, proto jsou určeny především na léčbu chronických kloubních onemocnění.

Chladivá masáž přináší úlevu

Opotřebované klouby, bolavá záda a namožené svaly trápí více než osmdesát procent lidí starších padesáti let. Zejména problémy s bolavými koleny, kyčelními klouby a klouby na rukou se výrazněji ozývají začátkem podzimu a v průběhu roku při náhlých změnách počasí.

Koňská mast s chladivým účinkem díky speciálnímu složení umožňuje širokospektrální použití. Kostival lékařský, kaštan divoký, mentol, kafr, eukalyptový olej, máta peprná, arnika, jínan dvoulaločný, echinacea, řepík lékařský, tymián, jedlový olej, borovicový olej, borůvky obecné, citrónový olej, citrusový olej, rozmarýnový olej , levandulový olej, vřes, černý rybíz, heřmánek, aloe vera. uleví při různých obtížích pohybového aparátu jako revmatické bolesti, záněty šlach, bolesti kloubů, svalů, páteře a při křečových žilách. Chladivá varianta koňské má silný osvěžující účinek a výrazně ulevuje od pocitu „těžkých nohou“ a je vhodná k použití ráno, během dne a večer.

Koňská mast je k dostání výhradně v lékárnách a ve vybraných prodejnách zdravé výživy. A samozřejmě ji lze objednat i v e-shopech.

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video