Koprovka na cestách | e15.cz

Koprovka na cestách

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Omáčka oblíbená i nenáviděná slaví návrat do českých kuchyní. Koprovka jako naše česká národní specialita je jedním z pokrmů, který se v gastronomické soutěži Czech Food Cup 2010 utká o přízeň strávníků z celé republiky.

Hlavními účastníky soutěže jsou mistři kuchaři z restaurací, které se pyšní certifikátem a logem Czech Specials, což je označení zaručující vysokou kvalitu přípravy pokrmu na profesionální úrovni a co víc – v takové restauraci na jídelním lístku vždy najdete minimálně jedno jídlo národní a jedno regionální.

Soutěžní kláni Czech Food Cup 2010 bylo zahájeno již v únoru letošního roku na pražském veletrhu Top Gastro, kde se konalo první regionální kolo za účasti restaurací z Prahy a okolí. Národní specialitou určenou pro toto kolo soutěže, kterou tu návštěvníci veletrhu zároveň ochutnali, byla svíčková na smetaně.

Další kolo pokračuje 20. března již zmíněnou koprovkou ve Zlíně ve zcela netradičním, ale téměř rodinném prostředí rockového klubu Masters of Rock Café, kde budou o přízeň poroty složené z odborníků i známých osobností. bojovat certifikované restaurace z Jižní, Severní a Východní Moravy a Slezska.

Autor: Ženy - E15


Zatímco soutěžící budou v napětí, kterého z nich porota pošle do celonárodního kola, návštěvníky gastronomického klání čeká zábava. Soutěž je doplněna o bohatý kulturní program, ale samozřejmě veřejnost bude mít možnost i ochutnat degustační porce národních i regionálních specialit a zároveň hlasovat, která restaurace se nejlépe zhostila svého úkolu – uvařit vynikající koprovou omáčku. Na konci soutěže pak bude vyhlášen vítěz laické veřejnosti. Takže, patří-li koprovka mezi vaše omáčkové favority, určitě přijďte ochutnat.

Koprová omáčka Czech Specials, aneb jak ji připravují renomovaní šéfkuchaři


Na čtyři porce potřebujeme 5 dkg másla, 6 dkg hladké mouky, 1/2 l vody nebo vývaru z masa, 2 lžíce sekaného kopru, 1/2 l kysané smetany, 1–2 lžíce octa, 2–3 lžíce cukru, sůl
Mouku v hrnci nasucho opražíme, přimícháme do ní rozpuštěné máslo, zalijeme vývarem nebo vodou, ale část tekutiny necháme stranou, osolíme a 20 minut povaříme. Ve zbylém vývaru v jiném hrnci povaříme nasekaný kopr, přidáme ho do omáčky, hotovou omáčku zalijeme za stálého míchání smetanou a ještě chvíli prohřejeme. Omáčka by měla mít krémovou konzistenci. Podle chuti ji dosolíme a dokyselíme octem. Podáváme s bramborem a vejcem, popř. s knedlíkem a hovězím masem.

Knedlíky se valí do světa

Stejně jako koprová omáčka i české knedlíky patří ve světě mezi naše národní kulinářské speciality. A právě o knedlících je v Národnímu zemědělskému muzeu v Praze ojedinělá výstava, kterou zapůjčilo chebské muzeum. Cílem výstavy je ukázat, že tento národní poklad V Čechách i v Bavorsku nezná hranice, neboť je naším společným dědictvím, které nezná jazykové ani územní rozdíly.

Autor: Ženy - E15

 
Návštěvníci se na výstavě setkají s historií tohoto pokrmu v českém, ale i německém prostředí a v dokumentárních materiálech jsou zmíněny i celoevropské souvislosti. Na předmětech je prezentováno kuchyňské vybavení potřebné pro výrobu knedlíků, knedlíky najdete v mnoha textech a na fotografiích, knedlíky se odrážejí v písních, v literatuře, v pohádkách či pověstech. Knedlíkovou výstavu, kterou doplňuje doprovodný program s ochutnávkami, můžete v Národním zemědělském muzeu navštívit od 12. března až do 30. května.

Autor: Irena Forejtová
12. března 2010

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video