Koření jako lék | e15.cz

Koření jako lék

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Koření neslouží pouze k dochucování jídel, ale mnohdy je také velmi užitečné pro zdraví.  

Koření často obsahuje množství léčivých látek, jako jsou éterické oleje, látky bránící množení bakterií v těle nebo látky podporující tvorbu žaludečních šťáv. Vliv mají tyto látky také na trávení a nemoci z nachlazení.

Anýz
Ve středověku se věřilo, že anýz má omlazující účinky a vliv na potenci. Používal se také na nespavost. Usnadňuje odkašlávání, pomáhá při křečích žaludku, trávení, plynatosti a migréně.
Bazalka
Bazalka se používá zejména v italské kuchyni, do rajčat, fazolí, k přípravě  drůbeže a ryb. Uvolňuje napětí, uklidňuje nervovou soustavu, podporuje zažívání a pomáhá při nevolnosti. Pěstuje se na záhonech (od června do podzimu), ale je možné ji pěstovat i v květináči.
Bobkový list
Používá se při dušení mas, do polévek, při zavařování okurek, do omáček. Povzbuzuje chuť k jídlu a podporuje zažívání. Při ochucování opatrně - jeho chuť je lehce nahořklá.
Černé koření
Používá se při přípravě mnoha jídel, je to univerzální koření, hodí se k masům, do polévek, pomazánek a omáček. Zlepšuje trávení, má antibakteriální účinky, podporuje krevní oběh.
Chilli
Chilli papričky se řadí k nejostřejším kořením. Některé jsou tak ostré, že mohou při doteku podráždit kůži. Často se používají jako koření v tropech, kde nejenom zlepšují chuť jídla, ale také slouží v boji proti cizopasníkům. Mleté chilli najdeme ve worcesterské omáčce, tabascu a některých druzích kari.
Kmín
Kmín je vhodný k přípravě polévek, chleba, pečiva, do uzenin, zelí. Podporuje vylučování žluči a používá se proti nadýmání.
Máta
Máta je velmi známá léčivá bylinka. Obsahuje mentol, třísloviny a hořčiny. Podporuje chuť k jídlu, tlumí křeče zažívacího ústrojí,  pomáhá při nadýmání a bolestech žlučníku, působí protizánětlivě, zevně se používá při revmatismu a vyrážkách. Vhodná je k inhalaci při rýmě a zánětu průdušek. Má velmi intenzivní chuť, a tak ji do jídel přidáváme v omezeném množství. Je vhodná k dezertům, do salátů a k orientálním pokrmům.
Majoránka
Silice obsažené v majoránce posilují nervy. Pomáhá při zažívacích obtížích, plynatosti, nechutenství, průjmech, kašli a krvácivosti dásní. V kuchyni se přidává především do bramborových jídel, polévek, mletých mas a čerstvá do salátů. Kvete v létě, stříhá se před rozkvětem a pak znovu obroste. Může se pěstovat na záhonech, ale také za oknem v květináči.
Fenykl
Fenykl se v kuchyni přidává do omáček, rybích nádivek a polévek. Má chuť podobnou anýzu. Podporuje trávení, vhodný je proti nespavosti a zvracení.
Koriandr
Tato bylinka pozitivně ovlivňuje trávení, je účinná proti plynatosti a působí mírně sedativně. Přidává se do salátů, omáček, na dochucení polévek a masa.
Kopr
Kopr je vysoká bylina s tmavozelenými lístky a je ceněna především pro svoje aroma (chuť kopru je příjemně sladká). Hodí se k rybám, do světlých omáček, okurek, tvarohu a majonéz. Pěstuje se venku na záhonech, ale lze ji vypěstovat i doma za oknem. Má utišující účinky při nadýmání a křečích.
Kurkuma
Je to léčivá bylinka, která pročišťuje organismus, snižuje hladinu tuku v krvi, je antibakteriální a podporuje trávení.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video