Kouzelné kladívko: Cesty k harmonii těla i ducha | e15.cz

Kouzelné kladívko: Cesty k harmonii těla i ducha

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poklepová kladívková masáž se v Číně používá už více než 5000 let. Snadno se provádí, je naprosto bezbolestná a přitom vysoce účinná. K masáži se používá speciální „kladívko broskvoňového květu“.

Tajemství rovnováhy

Staročínští učenci věděli, že nemoc vzniká poruchou energetické rovnováhy Jin /Jang a Pěti prvků. Není-li dlouhodobě nerovnováha velká, tak tělu stačí jen malé podněty k tomu, aby si tuto nerovnováhu srovnalo samo. Stav naprosté rovnováhy je doprovázen pocitem zdraví, spokojenosti, štěstí a sounáležitosti s lidmi a přírodou. Absolutní rovnováhu mezi jinem a jangem v těle však nemůžeme udržet dlouho, protože je to dynamický a v čase proměnlivý vztah.

Známe spíše situace, kdy máme pocit relativního zdraví s malými výkyvy, které nepociťujeme jako nemoc. Ony výkyvy přičítáme například změně počasí, věku nebo zátěži v práci. Větší disharmonii v systému jin-jang pociťujeme již jako nemoc, která je doprovázena více či méně zjevnými symptomy s poruchami činnosti jednotlivých orgánů. Tehdy jsou energie jinu a jangu ve zjevném přebytku či nedostatku.

Rovnováha jinu a jangu

Je narušována vnějšími i vnitřními činiteli. Z vnějších to jsou neadekvátní venkovní energie, třeba příliš velké teplo na jaře, brzká zima na podzim, vlhký chlad, suchý vítr, umělá klimatizace apod. Patří sem fyzikálně chemické vlivy, ale i viry a bakterie a ekologické nerovnováhy. Mezi vnitřní činitele počítáme emoce, nestřídmosti a nevhodnou stravu a reakci na stres. Platí to již celá tisíciletí a není důvod, proč by tomu mělo dnes být jinak.

Masáž a „kouzelné kladívko“

Akupunkturisté tuto metodu využívají zejména u dětí nebo u pacientů, kteří nesnášejí napichování akupunkturními jehlami. Zajímavé možnosti se nabízejí i při kombinaci s aromaterapií.

Staří Číňané ke znovuobnovení harmonie v systému jin-jang už od dávných dob používají mnoho nástrojů. Základem je bylinná terapie, jejíž nedílnou součástí je strava. Nepřekvapí, že i s její pomocí se můžeme pohybovat v rámci jin-jang a pěti prvků. Jinak bychom se měli stravovat v zimě a jinak v létě, využívat toho, že potraviny mají jak ohřívací, tak ochlazovací účinky. Můžeme je tak rozdělit podle pěti prvků a doplňovat jejich případný nedostatek.

Dále Číňané využívají léčebných účinků pohybu, masáží, požehování, baňkování a meditace.

U nás je nejznámější akupunktura a akupresura. V Číně patří k harmonizačním prostředkům vycházející z akupunktury i poklepová kladívková masáž. Kladívkem se působí vždy na ploše kolem 3–4 cm², není proto na místě obava, že masér akupunkturní bod správně netrefí. Masáž mohou provádět zkušení terapeuti, stejně jako pacienti, kteří se naučí s kladívkem pracovat a mohou jej použít k domácímu ošetření. V kombinaci s bylinami, vonnými oleji a krémy se účinnost masáže ještě zvyšuje.

Poklepová masáž přitom vyvolává dva léčivé efekty: jedním je mohutné prokrvení kůže v místě masáže a druhým je reakce na dráždění akupunkturních bodů.

Masáž kladívkem léčí kosmetické vady

Mohutné prokrvení kůže využíváme například při potlačování kosmetických vad. Pravidelnou masáží se v krátké době kůži vrací ztracená pružnost a dochází k její tonizaci. Prakticky jde o vyrovnání, vyhlazení, podstatné zmenšení jizev po úrazu nebo operaci, strií po porodu či náhlém zhubnutí.

U kosmetických vad postupujeme tak, že postižené místo na těle (například jizvu, poklepáváme nepřerušovaně jednu až jednu a půl minuty. Stejně postupujeme i při masáži poporodních strií, u kterých však masáž provádíme výhradně ve směru od hlavy dolů. Také povislá stěna břicha se díky masážím časem vypne do původní podoby před otěhotněním. Masáž provádíme pravidelně 2–3x denně.

Kladívkem k harmonii celého těla

Dráždění akupunkturních bodů, které na těle tvoří síť meridiánů, vyvolává řadu obecně i méně známých pochodů, které se zapojují do procesu samouzdravování, tj. srovnání vzniklé nerovnováhy. Tento efekt využíváme k léčení, potlačování a tlumení různých zdravotních obtíží, nemocí a bolestí, ale i jako prevenci. Masáží lze takto snadno ovlivňovat činnost orgánů a ústrojí – tzn. podle potřeby ji tlumit či povzbuzovat. Postupujeme tak, že body s okolím o průměru dvou centimetrů poklepáváme 5 až 7 sekund a poté následuje stejně dlouhá přestávka. Celková doba masáže pro povzbuzení nesmí trvat déle než minutu.

Z akupunkturních bodů mají zvláštní důležitost tzv. „body všeobecného účinku“. Jde o čtvrtý bod na dráze tlustého střeva a třicátý šestý bod na dráze žaludku. Oba mají silně harmonizující účinky, posilují obranyschopnost organizmu a metabolizmus.

Při masáži delší než tři minuty naopak dochází k útlumu – toho využíváme například k tlumení bolesti. U akutních případů bolesti či nachlazení masáž provádíme pravidelně dvakrát až třikrát denně, u starých a chronických případů pouze jedenkrát za 5 dní.

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video