Kouzlo farmářských trhů | e15.cz

Kouzlo farmářských trhů

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Potužníková (Dieta)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kdysi byly běžné, pak zanikly a dnes se farmářské trhy vracejí, aby podpořily místní farmáře a pro nás, zákazníky, udělaly i z obyčejného nákupu potravin fantastický zážitek!

Farmářské trhy jsou výborný „vynález“: pro nás zákazníky i pro prodávající. Jsou to obvykle místní farmáři, tedy pěstitelé zeleniny, ovoce, chovatelé dobytka, „domácí“ zpracovatelé uzenin, rybáři, cukráři, pekaři. Cokoli, co nabízejí, vypěstovali nebo odchovali či zpracovali vlastníma rukama. Farmářské trhy se staly pro zemědělce i zákazníky doslova spásou.

Trhy v plenkách

V Čechách se znovu objevily farmářské trhy teprve před dvěma roky. „Byl to Český farmářský trh v Klánovicích, který na podzim roku 2009 poprvé zorganizovala novinářka, autorka kuchařky Zpátky domů, Hanka Michopulu spolu s Klárou Svobodovou. A protože tehdy vzbudil velký zájem, následovaly trhy v Dolních Počernicích, Průhonicích, až jsme vloni jako zákazníci mohli zavítat na trhy na více než 50 místech po celé ČR,“ vypočítává Michaela Romanová, zakladatelka projektu NALOK, zaměřeného právě na podporu lokálního nakupování.

5392737:normal690:true:true

Jen o víkendu?

Nejčastěji na ně můžete vyrazit o víkendu, takže si obyčejný nákup spojíte s krásným výletem. I s ohledem na to vybírají organizátoři správná místa, na nichž se trhy konají. „V Praze na Kubáni nebo na Jiřího z Poděbrad už se ale konají i v týdnu, v hlavním městě je větší poptávka. Co se dalších měst týče, v Brně a dalších krajských městech, např. ve Zlíně, také existují městské trhy, které se pořádají i přes týden (většinou každý den kromě neděle). Ty však nemají přímo punc farmářských trhů, a tak se může stát, že zde zákazníci narazí i na překupníky nelokálních produktů. Právě tomu se organizátoři čistě farmářských trhů snaží zamezit. Většina velkých a uznávaných farmářských trhů má ve svém kodexu přesně stanoveno, že přeprodejci zboží jsou na trhu zakázáni,“ dokresluje situaci Michaela Romanová.

Záruka kvality

Provozování farmářských trhů se u nás věnuje hned několik různých organizátorů, kteří nejen zodpovídají za to, že vyberou skvělou lokalitu a zajistí potřebné zázemí, ale jejich úkolem je také si pečlivě každého nově příchozího farmáře prověřit. „V současné době se prodejci musejí řídit platnými zákony a vyhláškami,“ říká k tomu Michaela Romanová a podotýká, že speciální vyhlášky vztahující se pouze na farmářské trhy zatím neexistují.

Ptejte se a chutnejte

Faktem každopádně je, že na kvalitu zboží na farmářských trzích se můžete spolehnout. Je to jako vypěstovat si to všechno sám. A to je na tom asi jedna z nejvíce fascinujících a nejpříjemnějších věcí. Víte, co kupujete. Když nevíte, zeptáte se toho, kdo to prodává. Navíc můžete ochutnávat! „Ochutnávka sice musí mít určitá pravidla, ale většina farmářů je zná, a tak na trhu nejen dobře nakoupíte, ale i váš mlsný jazýček si přijde na své. A pokud farmář nemá připravenou přímo ochutnávku, někdy vám prostě jen podá jablko, ať se sami přesvědčíte o jeho kvalitě,“ přisvědčuje Michaela Romanová ze sdružení NALOK (NAkupujte LOKálně).

Speciality, prosím!

Trhy jsou něco jako kulturní událost, místo, kde můžete potkat své známé nebo se seznámit s novými. Senzační příležitost poznat také nové potraviny. Dokonce se na trhy můžete v klidu vydat i pro biokvalitu. „Vloni se BIO farmářské trhy konaly v rámci měsíce září, který je u nás oficiálním BIO měsícem,“ říká k tomu Michaela Romanová a pokračuje: „Organizátoři připravují pravidelně také speciální trhy na konkrétní téma – například velikonoční, masopustní, v zimě byly oblíbené trhy zabijačkové nebo masové.“

Dietářky a spol.

A trhy si užijete i tehdy, pokud právě hubnete. Už tím, že se za nimi někam vydáte, tedy podniknete příjemnou dávku pohybu. „Produkty na trhu jsou hlavně výrazně čerstvější než produkty ze supermarketu, jejich nutriční hodnota je mnohem vyšší – produkty jsou totiž téměř výhradně zpracovány bez přidaných konzervantů, éček apod. A jsou určeny k rychlé spotřebě,“ vyjmenovává další nepřehlédnutelná pozitiva Michaela Romanová. „Na trhu je také menší pravděpodobnost, že zhřešíte a koupíte, co nemáte. Nejsou zde k dostání polotovary, ale pouze čerstvé, poctivé, základní potraviny. Díky nim si pak připravíte zdravé a chutné jídlo,“ říká zakladatelka sdružení NALOK. Samozřejmě i na trhu narazíte na sladkosti, nicméně… třeba kvalitní čokoládové pralinky s vysokým obsahem kakaa, antioxidantů… ty snad ani neuškodí!

Sečteno a podtrženo

Je to něco neokoukaného, do slova a do písmene čerstvého, příjemného, záživného i zážitkového… Rozšíří vám obzory, nabídnou nové chutě, připomenou, jak chutnalo ovoce z babiččiny zahrádky nebo maso přímo od řezníka. Navíc si oproti marketům drží i dobrou cenu! Tak zkuste najít, kdy a kde se koná farmářský trh ve vašem okolí!

Autor: Jana Potužníková (Dieta)

Autor: Jana Potužníková (Dieta)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video