Krok za krokem: Hezčí postava, lepší nálada, více energie... | e15.cz

Krok za krokem: Hezčí postava, lepší nálada, více energie...

ZDROJ: Ženy - E15

Martina Pavlová (Moje Psychologie)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Každý z nás jistě dobře ví, jaký efekt má na lidský organismus pravidelný pohyb. Ne každý ale sport miluje. Jaká pak zbývá alternativa? Chůze! Už samotný krok je přece forma pohybu. A pokud jich uděláte víc a přidáte tempo, výsledky se dostaví velmi rychle. Krok za krokem si tak můžete dojít pro lepší zdraví, postavu i náladu.

Imunitní systém

Při každém pohybu naše tělo stimuluje aktivitu důležitých buněk, které bojují s viry a bakteriemi a posilují tak obranný systém organismu. Bohužel tento efekt je pouze dočasný – imunitní systém se totiž dostane během následujících pár hodin zpět do normálu.

Proto je nesmírně důležité cvičit pravidelně a dlouhodobě, aby se imunitní systém posílil. Výsledek potom prokazatelně stojí za to. Podle jedné studie z Comumbijské univerzity lidé, kteří sportovali aspoň 5 dní v týdnu, byli až o 50 % méně nemocní než lidé neaktivní.
A pokud fit člověk onemocněl, jeho symptomy nebyly tak silné a průběh nemoci tak závažný. Uzdravení pak tedy proběhlo mnohem rychleji.

Jak na to

Choďte 5x týdně 30 minut. Nezáleží, v jakém tempu ani v jakém terénu, důležitá je pouze pohodlná sportovní obuv a správné držení těla.

Zdravé srdce

Podle studie amerických vědců 30 minut chůze denně snižuje riziko srdeční příhody až o 40 %! Výzkum rovněž ukázal, že obzvášť efektivní je přitom tzv. intervalový trénink čili střídání
rychlejší chůze s pomalejší. To pomáhá zvyšovat přívod kyslíku do srdce.

Pohyb navíc zvyšuje množství HDL (dobrého) cholesterolu a snižuje krevní tlak, což také přispívá k silnějšímu srdci. Pozitivní výsledky přitom lze zaznamenat již po prvním měsíci pravidelné „procházky“. Pokud s chůzí začínáte, odborníci doporučují nejdříve „klasický“ trénink v mírném tempu a až po několika týdnech zkusit střídat rychlou chůzi s pomalejší.

Jak na to

3x týdně 30 minut intervalové chůze: 3–5 minut dynamické chůze střídá 3–5 minut chůze normální. Nezapomínejte na zahřátí organismu (protažení) a následné zchlazení.

Jasná mysl

Chůze, stejně jako každý jiný pohyb, zvyšuje prokrvení mozku, což následně zlepšuje jeho funkce. Delší pobyt venku navíc zlepšuje paměť a pozornost, a to v případě procházky přírodou až o 20 % více, než kdybyste vyrazili do ulic hlučného a rušného města.

Proč? V přírodě je totiž mnohem méně rušivých elementů, které odvádějí pozornost, a tak se člověk lépe uvolní. Chcete víc? Psychickou pohodu (a také zlepšení stavů migrény, močové infekce či cukrovky) vám podle odborných studií dodá pohyb blízko vody.

Potřebujete jasnou mysl pro vyřešení nějakého problému či správnou volbu? Toho docílíte
střídáním směru své chůze.

Jak na to

Dvacet minut chůze začněte rychlejší „klasikou“, pak střídejte chůzi 100 kroků pozadu, 100 rovně, 100 na stranu (bokem vpřed), 100 rovně, 100 na druhou stranu. Tímto zaměstnáte část mozku odpovědnou za analytické myšlení a uvolníte část kreativní. Navíc zapojíte různé svaly těla a spálíte více kalorií.

Štíhlejší postava

Chůzí lze zlepšit fyzickou kondici, a dokonce pomáhá i ubrat pár centimetrů v pase, což se projeví jak na hezčí postavě, tak na vašem zdraví. Větší bříško totiž znamená větší náchylnost k některým nemocem, jako je třeba cukrovka. Rychlá chůze 5x týdně zeštíhlí
člověka v pase až o 7 %. Za hodinu svižné chůze lze spálit asi 340 kalorií, při náročnějším terénu to ale může být mnohem více. Pokud chcete zhubnout, mělo by při zdravé stravě stačit udělat 10 000 kroků denně (2,5–3 km).

Jak na to

5x týdně 20 minut dynamické chůze pomocí krátkých, rychlých kroků. Rychlost zvýšíte, když zapojíte ruce ohnuté do pravého úhlu podél těla. Chcete-li počítat množství kroků, pořiďte si ve sportovních potřebách speciální krokoměr (asi 350 Kč).

Autor: Martina Pavlová (Moje Psychologie)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video