Kručinka barvířská (Genista tinctoria) | e15.cz

Kručinka barvířská (Genista tinctoria)

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kručinka barvířská -že vám tento název nic neříká? Pak čtěte dál a dozvíte se víc.

Čeleď: Fabaceae - bobovité (motýlokvěté, luštinaté)
Rod: Rod Genista zahrnuje asi 80 druhů, které rostou v téměř celé Evropě, na severu po jih Skandinávie, dále na Kanárských ostrovech, v severní Africe, v Malé Asii, v Zakavkazí, v západní Sibiři a několik druhů bylo zavlečeno do Severní Ameriky.

Popis


10 až 100 cm vysoký keř. Kmínek vystoupavý nebo poléhavý, větve četné, žebernaté, neostnité. Listy přisedlé, podlouhlé, obkopinaté nebo eliptické, na rubu a na okrajích přitiskle chlupaté. Květy v koncových úžlabných hroznech, květy žluté, kalich 2pyský. Kvete v VI až VIII.

Stanoviště


0:normal690:true:trueSvětlé doubravy, chudé louky a pastviny, okraje lesů a cest, skalnaté svahy, vřesoviště, na půdách hlinitých, ne příliš suchých, nedusíkatých, stanoviště světlé a teplé.

Rozšíření


V ČR roztroušeně až hojně, celkově roste v téměř celé Evropě vyjma Skandinávie, kde roste jen druhotně, a Alp, izolovaně pak v horách Malé Asie.

Léčitelství


0:normal690:true:trueSbírá se kvetoucí nať (Herba genistae tinctoriae), která se suší ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 40 °C.
Obsahuje chinolizidinové alkaloidy (cytizin, metylcytizin, anapirin, lupanin, isopartein), flavonoidy, silice, hořčiny, třísloviny, žlutá barviva (genistein, luteolin) a jiné látky.
Droga působí výrazně močopudně, ovlivňuje látkovou výměnu a cévní systém, osvědčila se při léčbě počátečních stádií zvýšené činnosti štítné žlázy, zvyšuje chorobně snížený krevní tlak, zvyšuje průtok krve ledvinami, patří k nejlepším přírodním protiotokovým lékům, užívá se při dně a revmatismu, močopudného účinku se využívá při ledvinových kamenech či infekcích močových cest. Podává se obvykle formou nálevu (1 čajová lžička na šálek vody, bere se 2x denně). Informace v tomto odstavci převážně převzaty z: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 2.

Jiné užití


Větví, listů i květů se dříve užívalo k barvení látek (zejména lněných a vlněných) na žluto.

Uvedeno ve spolupráci s http://botanika.wendys.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery