Krvácí vám dásně? Pozor, abyste nezůstali bez zubů! | e15.cz

Krvácí vám dásně? Pozor, abyste nezůstali bez zubů!

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Krvácení dásní při čištění zubů je něco, nad čím řada z nás mávne rukou a tento problém neřeší. Přestože potíže s krvácením dásní trápí neuvěřitelných osmdesát procent Čechů, málokdo vyhledá specialistu.

Přitom se ale jedná o počáteční příznak vzniku parodontitidy – onemocnění, které bez vhodné terapie může vést až ke ztrátě zubů!

Krvácení dásní při čištění zubů je jasným důkazem zánětu. Zpravidla v důsledku zanedbané hygieny reaguje dáseň na přítomné mikroorganismy plaku rozšířením cév a jejich zvýšenou křehkostí. Při narušení pak dochází ke  krvácení. Jak mu předcházet? Ideální prevencí je jednoznačně důkladná ústní hygiena.

Čistit zuby bychom si měli alespoň dvakrát denně. Samotný způsob čištění závisí na stavu vývinu chrupu, tedy našem věku, stavu kazivosti a závěsného aparátu zubu. Proto se technika čištění určuje individuálně a neobejde se bez předchozí konzultace se zubním lékařem. Obecně ale můžeme říci, že kromě zubního kartáčku je určitě zapotřebí používání i dalších pomůcek jako jsou třeba dentální nitě nebo mezizubní kartáčky.

Špatná ústní hygiena ovlivňuje zdraví celého organismu!


Je nutné si uvědomit, že úroveň ústní hygieny ovlivňuje celkové zdraví našeho organismu. Mikroorganismy obsažené v plaku se krevní cestou dostávají do oběhu a mohou negativně působit na celkové zdraví.

Jsou známy studie o negativním vlivu špatné ústní hygieny na četnost infarktu, zhoršení diabetu nebo nízkou porodní hmotnost plodu,“ říká docent Martin Starosta, vedoucí oddělení parodontolgie a implantologie Kliniky zubního lékařství FN a LF UP Olomouc.

I z tohoto důvodu je vhodné absolvovat alespoň jednou ročně čistící proceduru u dentálního hygienisty. U lidí se značným postižením parodontu se navíc nejedná jen o prevenci, ale rovněž o léčbu a četnost je mnohdy několikanásobně větší. Pokud se vydáte na dentální hygienu, čeká vás mimo jiné odstranění zubního kamene, úprava nevhodných výplní, jejich leštění nebo lokální aplikace floridů.


**

Ústní voda nás nezachrání

Možná si řeknete, proč utrácet peníze za ústní hygienu, když si mohu za pár korun koupit v kterékoli drogerii ústní vodu, která umí v podstatě totéž. Měli bychom si ale uvědomit, že používáním ústní vody naše potíže neodbouráme, jedná se pouze o doplněk ústní hygieny a v žádném případě nenahrazuje použití zubního kartáčku a zubní pasty.

Z toho také plyne naše doporučení. Ústní voda ano, ale jako něco navíc, tedy po dokonalé ústní hygieně. „Pokud používáte ústní vodu, jako doplněk hygieny, je vhodná před spaním. V průběhu spánku totiž dochází k zmírněné slinné sekreci, a tím omezení projektivního účinku sliny. Ústní voda pak v závislosti na svém složení může obraně tvrdých zubních tkání vůči plaku pomoci,“ vysvětluje docent Starosta.


Sliny – skrytý nepřítel zubů a dásní

Možná se tomu těžko věří, ale problémy se záněty dásní mohou souviset i se složením našich slin. Obecně platí, že u jedince  větším obsahem mucinu (proteiny usnadňující polykání a chránící ústa před poškozením) ve slinách dojde dříve k tvorbě zubního plaku, který právě způsobuje záněty dásní nebo i zubní kaz.

Zubní plak si lze představit jako vrstvičku složenou z mikroorganismů a zbytků potravy, která vzniká na povrchu zubů. Jeho vznik můžeme pozorovat okamžitě po vyčištění zubů. Než se však projeví jeho negativní účinky, je třeba určitý čas. To znamená, že včasným odstraněním plaku zabráníme vzniku jeho negativního působení. Tedy i možnosti zánětu dásní, potažmo samotného krvácení.

Dokonalé odstranění plaku je možné pomocí zubního kartáčku, dentálních nití, mezizubního kartáčku, dentálního párátka apod. Vše je nutno zkonzultovat s ošetřujícím zubním lékařem nebo k tomu určenou hygienistkou,“ upozorňuje docent Martin Starosta z olomoucké fakultní nemocnice.


Zdroj: Amic
16. července 2009

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video