Kukuřice | e15.cz

Kukuřice

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kukuřici se také říká indiánské zrní a je to nejenom pochoutková zelenina, ze které se dá připravit výborný chléb, ale je to také léčivý produkt přírody.

Kukuřice pochází z Ameriky, kde byla vypěstována z planých rostlin. Američtí Indiáni ji pěstovali už před 5 000 lety. Spojené státy jsou jejím největším pěstitelem, sklízí se ale po celé Evropě a i u nás. Je to oblíbená a lehce stravitelná zelenina, jejíž hodnota se v syrovém stavu vyrovná hrášku.

Mladá zrna kukuřice mají téměř 20% sacharidů, dále bílkoviny, tuky. Má poněkud vyšší energetickou hodnotu. Obsahuje draslík, fosfor, vápník, hořčík, železo, zinek a pektiny podporující zažívací proces a dobrý stav cév. Má vysoký podíl vitamin B1- tiaminu, který v metabolismu přetváří sacharidy na molekuly glukózy, což je výživa pro mozek a nervové buňky. Kromě tiaminu obsahuje i mangan, biotin pro hezkou pokožku a vlasy, niacin pro buněčnou energii a dobrou náladu, kyselinu pantotenovou jako obranu proti stresu a kyselinu listovou pro omlazování buněk a krvetvorbu. Železo zase podporuje dýchání buněk, hořčík posiluje vazivové tkáně a tvorbu hormonů.

Kukuřice zdravě zasytí, jeden gram obsahuje jednu kilokalorii, což je tak malé zrnko poměrně mnoho, je to dáno vysokým podílem sacharidů. Kukuřice se nedá dlouho skladovat, protože kukuřičný cukr se rychle přeměňuje na škrob a zrna moučnatí. Jí se nejenom samostatně, v salátech, jako příloha, ale z kukuřičné mouky se dá připravit výtečný chléb. Čaj z blizen pomáhá snižovat krevní tlak a hladinu krevního cukru.

Účinky na organismus:
- posiluje nervy
- zvyšuj schopnost koncentrace
- posiluje mozek
- omlazuje
- zlepšuje náladu
- stimuluje růst buněk
- posiluje srdce a svaly
- podněcuje krvetvorbu
- posiluje imunitu
- dodává živiny pro vlasy a pleť

Recepty z kukuřice
Rýžový salát s kukuřicí a hráškem
1 sáček rýže, 100 g sterilované kukuřice, 100 g sterilovaného hrášku, 0,5 dl vody, 3 lžíce vinného octa, 4 lžíce oleje, sůl, pepř
Rýži uvaříme v osolené vodě doměkka. Přimícháme hrášek a kukuřici a přelijeme zálivkou z vody, oleje a octa, soli a pepře. Případně můžeme dochutit citronovou šťávou. Dobře promícháme a necháme v chladu odležet.

Dušená kukuřice s rajčaty
500 g kukuřičných zrn, 5 rajčat, pepř, sůl, petrželka
Kukuřici podusíme do poloměkka v osolené vodě a rajčata spaříme, oloupeme je a pokrájíme na kostičky. Smícháme vše dohromady, přidáme pepř, případně ještě dosolíme a podusíme doměkka. Nakonec vmícháme posekanou čerstvou petrželku a podáváme. 

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video