Kukuřičné vlasy | e15.cz

Kukuřičné vlasy

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Účinné a lidskému zdraví prospěšné látky jsou obsaženy nejen v zrnech a v listech této obiloviny, ale také v jejích jemných střapatých "vlasech" neboli vláknech zdobících špičky klasů.

Kukuřice (Zea) je rod jednoděložných rostlin z čeledi lipnicovitých (nejde tedy o zeleninu, jak tvrdí někteří autoři). Je znám jediný druh -kukuřice setá (Zea maysl), z jejích odrůd se pěstuje jako obilovina kukuřice cukrová (Zea mays, var. saccharata). Tato plodina je vedle pšenice a rýže třetí nejrozšířenější obilovinou; ve Středomoří se jí říká „turecké zrno“ (kukuruz). Kukuřičná zrna obsahují vitaminy skupiny B (kukuřice má proto zklidňující účinky, které navozuje především vitamin B1), vitamin A, minerální látky (mangan, železo, hořčík, selen i zinek) a vlákninu, stejně jako lidskému zdraví prospěšné nenasycené mastné kyseliny.

Díky obsahu selenu je kukuřice řazena mezi prostředky prevence proti nádorovým onemocněním. Kromě toho údajně snižuje hladinu cholesterolu v krvi, a protože neobsahuje lepek, je vhodnou součástí bezlepkové diety. Kukuřice také možná posiluje imunitní systém i schopnost soustředění, pozitivně ovlivňuje vzhled pokožky a podporuje krvetvorbu.

Pro kuchyňské využití nám poslouží
- celý klas,
- celá zrna (jejich zralost poznáme podle toho, že když je stiskneme mezi prsty, vytéká z nich nažloutlá šťáva),
- kukuřičná krupice.
- kukuřičná mouka,
- kukuřičné „vlasy“,
- kukuřičné otruby,
- kukuřičný škrob (je vhodnější než škrob bramborový, protože nehrozí, že by mohl obsahovat solanin a chaconin, které bývají v nazelenalých a klíčících bramborách).

Kukuřičné „vlasy“
Účinné a lidskému zdraví prospěšné látky jsou obsaženy nejen v zrnech a v listech této obiloviny, ale také v jejích jemných střapatých „vlasech“ neboli vláknech zdobících špičky klasů. Obsahují prý totiž řadu důležitých substancí, díky nimž mají močopudné účinky, takže údajně pomáhají při zánětech močového měchýře a močových cest či při ledvinových kamenech. Kromě toho podporují pocení, čistí krev, tiší bolesti, působí protizánětlivě a zřejmě snižují krevní tlak. Pravděpodobně také pomáhají při revmatismu, některých srdečních chorobách a otocích. Měli bychom si však pamatovat, že nedostatečně sušené „vlasy“ mají projímavé účinky.
„Vlasy“ se odřezávají a rychle suší ve stínu; pokud by nebyly dostatečně usušené, měly by pouze projímavé účinky. Nápoje z nich užíváme maximálně jeden měsíc za rok!

Čaj z kukuřičných „vlasů“
Lžíci sušených kukuřičných „vlasů“ zalijeme čtvrt litrem vařící vody a necháme chvíli odstát. Užíváme každé dvě či tň hodiny polévkovou lžíci čaje.

„Zázračný“ kukuřičný nápoj
K jeho přípravě potřebujeme pět čajových lžiček sušených kukuřičných „vlasů“, které zalijeme 100 ml dvacetiprocentního alkoholu, vše necháme pět dní odstát a nakonec přecedíme. Tento nápoj se užívá denně ráno a večer po jedné čajové lžičce.

Zdroj: Jak připravovat obiloviny, luštěniny, semena a ořechy, Stanislava Jarolímková, uvedeno ve spolupráci s nakladatelstvím Motto, www.motto.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video