Kurkuma: zdroj koření i léčiva proti závažným onemocněním | e15.cz

Kurkuma: zdroj koření i léčiva proti závažným onemocněním

ZDROJ: Ženy - E15

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kurkuma je jednou z mnoha rostlin pěstovaných od nepaměti v zemích Asie, kde se využívala jako koření do směsi karí pro svou barvu i výraznou chuť. Že je karí koření zdravé, na tom má zásluhu právě kurkuma (Curcuma longa).

Příbuzná zázvoru

Oddenky zázvoru jsou dnes už běžnou „zeleninou“ na pultech obchodů, v mnoha domácnostech se používá k přípravě čaje a limonády. Nejvíc jde na odbyt v zimě, protože i našinci zjistili, že zázvorový čaj účinně zahání nepříjemné nachlazení.

Kurkuma je vytrvalá rostlina ze stejné čeledi (zázvorovité), dorůstá až půldruhého metru výšky a v zemi se skrývá pro nás nejdůležitější část rostliny: oddenky a ztluštělé kořeny, používané, po tepelné úpravě a rozemletí, jako koření do směsi karí.

Výrazně žluté barvy se využívá i k barvení potravin, například nevaječných těstovin, různých polévkových polotovarů, v Indii bylo a je barvivo kurkumin potřebné i k ručnímu barvení látek. Oddenky kurkumy obsahují dost železa, manganu, vitamínu C a B6.

Kurkumin je to pravé

Nejcennější v kurkumě je právě žluté barvivo – kurkumin. Ve východním léčitelství se úžasných účinků kurkumy využívalo již v tradiční čínské a ajurvédské medicíně, a výzkumy posledních dvaceti let prokázaly, že žlutý kurkumin má opravdu léčebné účinky na mnohé závažné choroby současné doby.

Kurkumin je navíc, oproti uměle vyráběným lékům, naprosto bezpečný a nemá žádné vedlejší účinky ani při požití většího množství. Léčebné účinky kurkuminu potvrdili lékařské pokusy s laboratorními zvířaty, a je jisté, že kurkumin léčí závažné nemoci jakými je například rakovina či mozkové poruchy a podobně.

Kurkumin budí naději při léčení Alzheimerovy choroby – tím, že dokáže omezit patologické změny v mozku nemocných. Je dokázáno, že v zemích s velkou spotřebou kurkumy (Indie), je více jak čtyřikrát méně nemocných postižených touto chorobou.

Budeme staří a čiperní na duchu i na těle?

Se stářím přicházejí další nemoci, které velmi zhoršují kvalitu života lidí postižených ztrátou hybnosti, demencí nebo jinými druhy neurodegenerací ( v mozku zanikají některých typy buněk), život pacientům značně komplikuje i Parkonsonova choroba. Kurkumin se nyní stal nadějí pro takto postižené osoby.

Ztráta a poruchy paměti, omezená pohyblivost, poruchy nálad a celková změna osobnosti mají dopad nejen na nemocného, ale i na celou rodinu. Jistě znáte dost případů, kdy se starý člověk vlivem nemoci není schopen postarat sám o sebe ani při nejběžnějších denních aktivitách. Nemoc se vleče roky, a zatím nebyla naděje na vyléčení.

Strašák jménem rakovina by mohl být úspěšně zdoláván s pomocí kurkuminu. Ten, stejně jako některé vyráběné léky, má schopnost blokovat aktivitu enzymu odpovědného za buněčný růst a dělení, kterým je i rakovinné bujení. Kurkumin má rovněž preventivní protinádorové účinky (je účinný i při prevenci metastáz) u mnoha typů rakoviny. Velkou výhodou je, že nenarušuje imunitu organizmu tak jako klasická léčba chemoterapií.

Jako magnet na nebezpečné kovy v těle

Hliník byl oblíbeným materiálem po mnoho let, příbory ve školních a závodních jídelnách byly jedině hliníkové, vařilo se v hliníkových hrncích a na borůvky se šlo s bandaskou… Jakou? Pochopitelně, že hliníkovou! Na neurotoxické působení hliníku se přišlo až o mnoho let později. Ani další kovy nejsou bez viny – měď a železo mají svůj podíl na vzniku Alzheimerovy i Parkonsonovy choroby. Kurkumin má schopnost vázat na sebe tyto kovy tak, že vlastně „vstřebává“ jejich nadbytečné množství, a ponechává (například u železa) množství potřebné pro funkci organizmu.

Z dalších dovedností kurkuminu jistě stojí za zmínku schopnost vázat krevní tuky (neucpávají se cévy), působí proti tvorbě žlučových kamenů, dokáže se poprat i s lupénkou, nebo bakterií způsobující žaludeční vředy.

Levně, bezpečně a účinně

Možná se vám zdá, že je těch kladných vlastností kurkumy až příliš mnoho, a napadne vás, není-li to reklama prodejce koření? Kurkuma ale opravdu dokáže mnoho, a buďme rádi, že takové koření můžeme levně koupit i u nás. Předávkovat se nelze, a při konzumaci kurkumy není vlastně žádné omezení. Jedině to, že vám nechutnají jídla s karí kořením.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video