Kurz hubnutí na vlastní kůži II | e15.cz

Kurz hubnutí na vlastní kůži II

ZDROJ: Ženy - E15

Lucie Černohorská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pravidelní čtenáři jistě zaznamenali, že redakce našeho webu vyslala svého zvěda mezi účastníky skupinového kurzu snižování nadváhy. Jelikož se kurz pomalu blíží k polovině, je nejvyšší čas se znovu podívat, jak pokračuje onen souboj v těžké váze.

Otázky, které jsou kladeny vždy a všude


Během uplynulého měsíce zazněla celá řada otázek, které nás nutily pohlédnout pravdě do očí. Naštěstí na hledání té správné odpovědi nejsme sami – důležitou pomocí jsou jak názory ostatních členů skupiny, tak cenné rady samotné lektorky.

Proč chcete zhubnout?
Nestačí přijít do kurzu s holým tvrzením „Chci zhubnout!“ Je potřeba si ujasnit cíle. Co získám, když zhubnu? Co ztratím, když se pustím do boje s nadbytečnými kilogramy?

Víte, co a kdy jíte?
Je jasné, že chceme-li se začít kontrolovat v příjmu potravy, musíme mít o něm přehled a vědět, jaké děláme chyby. Lék je jednoduchý – tužka a papír. Je nutné zapisovat vše, co jsme za daný den skutečně snědli – i kdyby to měla být jen žvýkačka či olíznutá vařečka od omáčky. Jen tak je možné najít chybu ve stravovacích zvyklostech.

Nejíte příliš rychle?

Sníte oběd a večeři rychleji než za 15 minut a snídani rychleji než za deset minut? Polykáte velká sousta? Jíte tak rychle, že nestačíte jídlo vychutnat? Býváte s jídlem hotovi dříve než ostatní? Pokud jste na některou z otázek odpověděli kladně, pak vítejte v klubu sprinterů. Nebojte se – řešení existuje. Pomoci vám mohou techniky nácviku zpomalení příjmu potravy.

Pijete? A stačí to?
Pitný režim je velkým kamenem úrazu. Říká se, že hlad, je převlečená žízeň. Pokud vaše tělo nedostane denně minimálně dva litry tekutin (kávu a čaj nepočítaje), vaše naděje na hubnutí se rázem sníží na minimum. Zapomeňte na všechny sladké limonády, kofoly, tvrdý alkohol či tolik oblíbené pivo. Pijte vodu!

Dodržujete správný jídelní režim?
Naše babičky, moudré to ženy, říkávaly: „Snídej sám, obědvej s přítelem, večeři dej svému nepříteli.“. Měli byste jíst minimálně třikrát, lépe čtyřikrát nebo pětkrát denně. Důležitá je zejména odpolední svačina – stačí ovoce nebo jogurt, abyste vydrželi do večeře a nemuseli se hned po příchodu domů nacpat.

Co všechno stihnete při jídle dělat?
Možná si to ani neuvědomujete, kolik různých situací přispívá k tomu, že začnete jíst, i když si myslíte, že jíte z hladu. Schválně – kolik z vás u jídla sleduje televizi, čte, brouzdá na internetu, obléká se, nakupuje apod.? Jídlo byste neměli spojovat s žádnou jinou činností.

Hýbete se?
Přiznejme si to na rovinu, někdy ani moc ne. Stačí se podívat na některé denní programy: sprcha – opékač topinek – výtah – auto – výtah – počítač – výtah – auto – výtah – mikrovlnná trouba – televize – postel. Má to ale jeden háček – když sami nebudete vydávat energii, budete přibývat na váze.

Umíte počítat?
Divili byste se, kolik z nás má problém napočítat „do pěti“ – tedy z redukovat energetickou hodnotu přijímaných potravin do 5000 kJ za den. Nezapomeňte, že energetická potřeba je velmi individuální, přizpůsobte ji svému věku a zdravotnímu stavu.

Věříte, že zhubnete?
Pokud si myslíte, že nezhubnete, pak pravděpodobně nezhubnete. Bez víry v úspěch není možné dosáhnout úspěchu. Negativismus přenechejte dvouletým dětem, vy se zkuste na své tělo dívat z té lepší stránky. Věřte mi, ono to časem ocení.

Úbytek váhy i lidí


Z oplácaných postaviček se pomalu, ale jistě klubou krásné, sebevědomé a hlavně sami se sebou spokojené ženy. Na počátku byla nesourodá, poměrně početná skupina mírně vyděšených individualit.

Po měsíci snažení – tedy na páté lekci – je najednou všeho míň: ubylo lidí (někteří – přesněji některé – si sice zaplatily kurz, ale brzy utekly z boje), kilogramů (nemalé množství z nás už shodilo první tři kila a získalo tak svůj první diplom), centimetrů v pase (zvlášť na prostorově výraznějších členkách kurzu je změna patrná na první pohled) i obav z ostatních.

A jak je na tom naše redaktorka? Poslední vážení hlásilo stav mínus 4 kg. A pak že to nejde!

Autor: Lucie Černohorská
11. května 2009

Autor: Lucie Černohorská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video