Kvasinky (candida, candidoza) -jak se jich zbavit 2. díl | e15.cz

Kvasinky (candida, candidoza) -jak se jich zbavit 2. díl

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Léčba sestává v podávání léků, dietě a doplňujících opatřeních. Léčba musí být vždy komplexní, je třeba provádět všechny úkony zároveň.

Nesnažte se kvasinky porazit pouze dietou, mohli byste si tím spíše uškodit. Jestliže kvasinky nemají dostatek výživy, hladoví a začnou prorůstat střevní stěnou, odkud se dostanou k okolním krevním cévkám a živí se cukrem v krvi. Pokud se dostanou až do krve, je boj s nimi ještě mnohem těžší. Proto při léčbě musí jít dieta ruku v ruce s podáváním léků.

Léky
Nejznámnějším lékem proti kvasinkám je nystatin. Nystatin je vysoce účinný lék proti plísním a houbám s malými vedlejšími účinky (někdy se může objevit průjem). Látka se dostane do střev, vyčistí je a pak beze změny vyjde zažívacím traktem. Nystatin je název účinné látky, firmy ho mohou nabízet pod různým pojmenováním, nemusí to být přímo název léku.

Další léky:
natamycin a amphotericin B
klasické léky proti kvasinkám v orgánech
prášky, tinktury, krémy a šampony proti kožním plísním
na posílení střevní mikroflóry a imunitního systému- Lactobacilus acidophilus, bílé jogurty s živou mikroflórou, echinacea, česnek, vitamin C, E, panthenol, calcium, hořčík, jablečný ocet, čaj lapacho

Další opatření
- ručníky a spodní prádlo je třeba vyvářet na 95 stupňů
- pitný režim (2–3 litry tekutin), aby se mohly mrtvé kvasinky rychle vyplavovat z těla, protože když hynou, vytvářejí toxické látky, které mohou způsobovat bolesti hlavy, kloubů, nevolnost a těžkou únavu, hlavně v prvních dnech léčby
- každý týden měňte zubní kartáček za nový a přes noc jej namáčejte do roztoku s protikvasinkovým přípravkem
- před léčbou navštivte zubního lékaře, protože kvasinky mohou přežívat například v děravém zubu
- používejte nedráždivou přírodní kosmetiku, k hygieně intimních míst používejte speciální přípravky

Dieta
Zakázané potraviny:

Základním prvkem je vyloučení cukru a bílé mouky a výrobků z nich- sladkosti, koláče, sirupy, sušené ovoce, sušenky, instantní kakaa, kečup a hořčice dochucované cukrem, alkoholické nápoje, instantní a slazené čaje, limonáda, coca-cola, konzervované ovoce, džemy, sladké druhy ovoce (banány, hrozny), ovocné jogurty, koncentrované šťávy, bílé pečivo, těstoviny z bílé mouky. Je třeba pečlivě číst etikety výrobků a vyhnout se všem, kde je cukr, bílá mouka, příliš konzervačních látek a éček.

Dovolené potraviny:
Při protikvasinkové dietě se konzumuje zelenina a saláty z ní, libové maso (kuřecí, rybí), mléčné výrobky (bílé jogurty, zakysané mléko, podmáslí, tvaroh). Jako koření se používají čerstvé bylinky, omezí se solení. Ovoce hlavně kyselé- citróny, grepy, kyselá jablka. za studena lisované a nerafinované čisté margaríny, rostlinné oleje, semínka- dýňová, slunečnicová, sezamová,lískové a vlašské ořechy. Takto přísný jídelníček se dodržuje po dobu užívání léků (přibližně 14 dní, záleží na tom, kolik je kvasinek a jak pacient reaguje na léčbu). Po této době se do jídelníčku zařazují celozrnné výrobky- celozrnné pečivo, celozrnné těstoviny a rýže, celozrnná mouka, jáhly, pohanka, brambory. Jezte hodně zeleniny a zeleninových salátů, hlavně kysané zelí, cibuli, pórek, ředkev, česnek a křen. Denně snězte co nejvíce bílého přírodního jogurtu, podmáslí a kefíru. Zeleninu připravujte šetrně- hlavně v páře, aby se zachovaly všechny vitaminy. Dostatečně pijte- balenou vodu, slabé bylinkové čaje, čaj lapacho, zeleninové šťávy.

Protikvasinková dieta většinou trvá od 3 do 6 měsíců, aby se však kvasinky nevrátily, je třeba se i po skončení léčby zdravě stravovat.

Příště- Přesný rozpis osmi týdnů, po kterých se bude odehrávat hlavní boj s kvasinkami (léky, potraviny, doplňky, terapie) 
Zbývající tři díly článku naleznete v rubrice Gynekologie

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video