Kvasinky (candida, candidoza) -jak se jich zbavit 3. díl | e15.cz

Kvasinky (candida, candidoza) -jak se jich zbavit 3. díl

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V prvních dvou dílech jsme probrali popis a příčinu kvasinek a také to, jak ji léčit. Dnes konkrétně rozebereme prvních osm týdnů.

Jak už jsme zmínili v předchozím díle, léčba s léky trvá přibližně 14 dní a poté se dalších 6 týdnů dodržuje přísný jídelníček. Poté je třeba se i nadále zdravě stravovat, nejméně tři- šest měsíců (někdo i déle). Provedeme vás tedy prvními osmi týdny, které jsou nejdůležitější a popíšeme vám přesný rozpis jak a co užívat a jak přesně se stravovat.

Před začátkem léčby si nakupte léky, vitaminy, jídlo, nové zubní kartáčky, zajděte k zubaři a kupte si přírodní zubní pastu a přípravky pro intimní hygienu. Pacienti na léčbu reagují různě, velmi často však v prvních dnech přichází velká únava, malátnost, někdy i nevolnost, což je znakem úhynu kvasinek. Proto je dobré si alespoň první týden vzít dovolenou a odpočívat doma.

Dopředu si také připravte domácí jablečný ocet, který je lepší než obchodní (můžete ovšem použít i ten).

Jablečný ocet- příprava
Budete potřebovat pouze kilo jablek, vodu a větší skleněnou nádobu s víkem. Kilo jablek umyjte, nastrouhejte i se slupkou a jádřincem, vložte do skleněné nádoby a zalijte vodou tak, aby sahala pět centimetrů nad jablka (budete potřebovat přibližně 3 litry vody na jeden kilogram jablek). Přiklopte víčkem a nechte týden na teplém místě. Dvakrát za den odklopte a promíchejte. Po týdnu sceďte, opět uzavřete nádobu a dejte na dalších 14 dní na temné místo, například do spíže. Po 14 dnech přeceďte přes plátýnko, nalijte do lahví, uzavřete a uchovávejte v lednici. Takto připravený ocet vydrží v lednici i rok.

1.-2. týden
Začínáte užívat lékařem předepsaný protikvasinkový lék. K tomu vitaminy- příklad denní dávky (užít v průběhu dne, ne najednou):
3000 mg. vitaminu C
300 mg. vitaminu E
300 mg Panthenolu
3 tbl. B komplexu
30 000 jednotek vitaminu A
500 mg Ca
500 mg Mg
50 kapek Echinacea
lžíce granulovaného lecitinu

Dále 6 kávových lžiček olivového oleje do jídla.

Snídaně: sklenice vody s lžící jablečného octa, 1/4 l bylinkového čaje (např. kopřivového), 1 bílý jogurt plus polévková lžíce slunečnicových semínek (nebo jiných semínek) a polévkovou lžící naklíčené pšenice
Svačina: salát z kysaného zelí s cibulí a olivovým olejem
Oběd: sklenice vody s lžící jablečného octa, zeleninová polévka bez závařky a zásmažky, pečené libové maso (ryba, játra, kuře), syrová nebo podušená zelenina, vejce, sýr
Svačina: sklenice vody s lžící jablečného octa, bílý jogurt s oříšky a lžící granulovaného lecitinu
Večeře: 1/4 l podmáslí, salát z lehce podušené zeleniny s česnekem, cibulí, panenským olejem, pažitkou a tvrdým sýrem

3.-8. týden
Léky jsou dobrány, snížíme dávku vitaminů a začneme užívat Multiacidophillus tabletky na budování střevní mikroflóry- sníst jednu denně plus jednu zavést na noc do pochvy. V tomto období vypijeme denně půl litru čaje Lapacho a také budeme denně konzumovat česnek a cibuli.
Vitaminy- denně:
3×500 mg vitaminu C
2×100 mg vitaminu E
2×100 mg Panthenolu
2x1tbl B komplexu forte
hrst oříšků a 4 kávové lžičky panenského olivového oleje

Do jídelníčku pomalu zařadíme 2x týdně celozrnné pečivo, celozrnné těstoviny a rýži, jáhly, pohanku, brambory. Nezapomeňte pít alespoň 2,5 litru tekutin, aby mrtvé kvasinky mohly rychleji opouštět tělo.

Po osmi týdnech se provede kontrolní kultivace ze stolice.

Příští týden přineseme recepty na jídla, která lze konzumovat od třetího týdne, protože tato dieta je docela únavná a přísná, ale i přesto se dají vykouzlit recepty, na kterých si pochutnáte.

Zbývající tři díly článku naleznete v rubrice Gynekologie

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video