Kvasinky (candida, kandidoza) -jak se jich zbavit 1. díl | e15.cz

Kvasinky (candida, kandidoza) -jak se jich zbavit 1. díl

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kvasinky jsou dnes velmi rozšířený problém a léčba je dlouhodobá a složitá. Přesto se dá s candidou bojovat a přemoci ji a my vám v našem čtyřdílném seriálu podrobně poradíme jak.

Protože je problém candidy rozsáhlý, rozdělili jsme jej do čtyř dílů a každý týden uveřejníme jeden:
1. díl- Popis a příznaky
2. díl- Léčba
3. díl- Přesný rozpis osmi týdnů, po kterých se bude odehrávat hlavní boj s kvasinkami (léky, potraviny, doplňky, terapie)
4. díl- Recepty na jídla při candidě


Popis
Candida albicans (kvasinky) je běžná součást lidského těla, která žije v rovnováze s „hodnou“ bakterií acidofil, která napomáhá trávení. Máme ji v těle od narození a za normálního stavu tělo množství kvasinek kontroluje. Pokud se však začne nekontrolovatelně množit- například při oslabení organismu, při užívání antibiotik, steroidů a hormonů, při stresu, špatné výživě, nadměrném množství cukru, alkoholu, léků a drog, oslabuje imunitní systém a způsobuje infekci známou jako kandidóza. Mikroorganismus může cestovat krevním oběhem do mnoha tělních orgánů. Špatná strava způsobuje nerovnováhu mezi kvasinkami a acidofilem. Kvasinky si libují v průmyslově zpracovaných potravinách, alkoholických nápojích a hlavně cukru. Pokud jim tohle vše dopřáváme, nemají důvod takové prostředí opouštět, hojně se množí a je velký problém dostat je z těla pryč.

Kvasinky se vyskytují v ústech, dutinách, žaludku, pochvě, střevech, ale mohou napadnout i klouby a svaly (bolí a jsou ztuhlé) a kůži (vyrážka). Kvasinky škodí tělu rozličnými způsoby. Urputně brání místo svého pobytu, z potravin ve střevě odebírají důležité látky, která tělo potřebuje a škodlivými produkty látkové výměny oslabují imunitní systém. Protože chtějí žít v organismu co nejdéle, většinou pro nositele nepředstavují okamžité riziko, ale dlouhodobý problém a vleklé potíže.

Příznaky
Příznaků je mnoho, a proto je třeba provést vyšetření, které vyloučí jiné onemocnění, které s candidou nemusí mít nic společného. Vyšetření sestává z laboratorních testů stolice, moči, vzorku z úst, kůže, nehtů, vlasů a krevních testů.

- bílý sýrovitý výtok, záněty dělohy, močového měchýře a vaječníků, vaginální záněty, poruchy menstruace, svědění pochvy
- šupinaté ekzémy, svědění a pálení kůže, plísňová onemocnění kůže a nehtů, lámavost nehtů, tvorba lupů, padání vlasů, suché nebo mastné vlasy
- povleklý jazyk, afty, nadýmání, průjmy, zácpy, nevolnost, velká chuť na sladké, nafouklé břicho, zápach z úst
- pálení a svědění očí, slzení, červené oči- chronická rýma, ucpaný nos, časté záněty středního ucha, ucpané uši
- slabé a bolestivé klouby
- nechutenství nebo naopak neodolatelná chuť na jídlo, hlavně sladké
- zduřelé uzliny, studené nohy a ruce, zimomřivost, nízký či vysoký krevní tlak
- deprese, nespavost, malátnost, nesoustředěnost, apatie, změny nálad, bolesti hlavy, brnění, oslabení imunitního systému, chronická únava a záněty, alergie, lupénka

Příště- Léčba
Zbývající tři díly článku naleznete v rubrice Gynekologie

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video