Kyselina acetylsalicylová - nejrozšířenější lék proti bolesti a teplotě | e15.cz

Kyselina acetylsalicylová - nejrozšířenější lék proti bolesti a teplotě

Eva Pavlatová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Odvar z kůry vrby bílé používal již Hippokrates. Účinná léčivá látka byla později nazývána kyselinou salicylovou, z níž v roce 1897 chemik Felix Hoffmann vyrobil čistou kyselinu acetylsalicylovou.

Ta byla o dva roky později patentována pod názvem Aspirin a dodnes patří pod různými jmény (např. Acylpyrin) k nejužívanějším lékům. Kyselina acetylsalicylová toho totiž „umí“ skutečně mnoho. Působí jako mírné až středně silné analgetikum (proti bolesti), antipyretikum (proti horečce) a antirevmatikum (proti zánětům), a také, laicky řečeno, ředí krev.

Autor: Ženy - E15
 
Acylpyrin se v České republice vyrábí už od roku 1922. Jeho předchůdce a patentem chráněný originál - Aspirin - si vysloužil zápis v Guinessově knize rekordů jako nejrozšířenější lék proti bolesti a teplotě.  

„V době, kdy nebyla televize a jen minimální reklama, stala se tato látka během pěti let celosvětovým hitem ,“ říká prof. MUDr. Miloslav Kršiak, DrSc., přednosta Ústavu farmakologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. „ Přestože kyselinu acetylsalicylovou vyrobil jako první syntetickou látku určenou k léčení už v roce 1897 německý chemik Felix Hoffmann, dlouho nebylo známo, jak vlastně působí. Teprve až v roce 1971 zjistil anglický farmakolog John Robert Vane její mechanizmus, za což dostal v roce 1982 Nobelovu cenu a byl povýšen do šlechtického stavu .“

Léky s touto účinnou látkou mohou působit jako prevence kardiovaskulárních a cévních onemocnění – například akutního infarktu myokardu či cévní mozkové příhody. Malá dávka kyseliny acetylsalicylové je vhodným opatřením proti opětovnému postižení infarktem, po trombóze a po chirurgickém zákroku na srdci. Podle lékařů může být kyselina acetylsalicylová také účinným pomocníkem v boji proti osteoporóze, některým druhům rakoviny anebo při léčbě Alzheimerovy choroby.


Autor: Ženy - E15
 


Plus i minusZa určitých podmínek by ale mohla kyselina acetylsalicylová ublížit, protože tlumením srážlivosti krve naopak zvyšuje riziko krvácení zejména do zažívacího traktu. Jeho podkladem je vlastní protidestičkový efekt v působení na žaludeční sliznici. Její užívání se proto nedoporučuje především při vředovém onemocnění žaludku, při chirurgických zákrocích, které jsou spojeny s větším krvácením, ale také při astmatu a v posledních třech měsících těhotenství.

Acyplpyrin také nepodáváme dětem do 15 let věku, protože by mohl vyvolat Reyův syndrom, což je zvláštní, dosud neprobádané onemocnění s velmi vážnými až smrtelnými následky, které spouští právě kyselina acetylsalicylová.
Přípravek však proto nemusíme zavrhnout. Má tolik pozitivních vlastností, že by v tomto ročním období neměl chybět v žádné domácí lékárničce. Využít jej mohou i ženy při menstruačních bolestech, hodí se na tlumení bolesti zubů, zad, hlavy. Jen je nutné pečlivě pročíst příbalový leták a popřípadě se o jeho užívání poradit s lékařem.

Autor: Eva Pavlatová
30. listopadu 2009

Autor: Eva Pavlatová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video