Lapacho – poklad Inků | e15.cz

Lapacho – poklad Inků

Denisa Streublová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kůra ze stromu lapacha (Tabebuia impetiginosa) byla po staletí využívána v incké medicíně a byla významná např. při léčbě malárie. Teprve ve druhé polovině 20. století proniklo lapacho i do Evropy.

Nyní můžeme kůru, z níž se připravuje léčivý odvar, běžně sehnat v lékárnách a bylinkářstvích, a to i v bio kvalitě.
Lapacho najdeme i v některých produktech přírodní kosmetiky.
 
Strom lapacho (také znám pod názvy iperoxo, pau d'arco či taheebo) roste v deštných pralesech Argentiny, Paraguye a Brazílie). Je to stálezelený strom s výraznými červenými nebo fialovými květy. Velký význam pro zdraví a medicínu má ale jeho kůra.

Autor: Ženy - E15


Účinky lapacha


Lapacho, pokud nepřesáhnete doporučené dávkování, má až neuvěřitelně pozitivní efekt na lidský organismus. Obsahuje přes dvacet účinných cehmických látek. Obsažené naftochinony (lapachol, betalapachol a jiné) působí velice dobře při léčbě kvasinkových a plísňových infekcí. Tradiční jihoamerická a čínská medicína využívá naftochinony i v rámci léčby nádorových onemocnění; západoevropská medicína však ještě příznivý vliv naftochinonů (a tudíž i lapacha) v léčbě rakoviny nepotvrdila. Pozitivně však lze doporučit lapacho jako prevenci rakoviny díky velkému množství obsažených flavonoidů (organických látek s antioxidačními účinky, které zabraňují vzniku nádorů): quercitin, xyloidon a další.

Lapacho má taky značné detoxifikační schopnosti, neboť zlepšuje okysličení buněk. Díky tomu při užívání odvaru vnitřně lapacho celkově zvyšuje imunitu a odolnost organismus, působí kladně při léčbě bakteriálních a virových (dobré výsledky byly prokázány i při léčbě HIV pozitivních pacientů) infekcí, urychluje léčbu zánětů (pomáhá i při chronických zánětech jako je artritida), je diuretikem, analgetikem a mírným laxativem, čistí krev, snižuje vysoký krevní tlak a pomáhá při obtížích s prostatou. Pro vnější léčbu jej lze využívat v koupelích. Ty pomáhají při menších poraněních kůže (bodnutí hmyzem, odřeniny, popáleniny), lupénce a herpetických onemocněních. Sedací koupel lze doporučit při vaginální mykóze. Kloktání odvarem pomáhá při obtížích způsobených afty.

Díky svým protiplísňovým, antibakteriálním a analgetickým účinkům je vhodný pro všechny ženy, které trpívají opakovanými kvasinkovými infekcemi, záněty urogenitálního ústrojí či menstruačními bolestmi.


Příprava a dávkováníDoporučené dávkování při přípravě odvaru jsou dvě polévkové lžíce kůry z lapacha na půl litru vody, přičemž denně můžeme vypít až dvě dávky. Na začátku léčby, krátkodobě, je možné užívání i ve vyšších dávkách.

Kůru pět minut povaříme a odvar poté necháme asi čtvrt hodiny stát. Poté je odvar připraven k použití. Konzumovat by se měl ještě teplý. Lapacho neobsahuje kofein a proto dobře doplňuje pitný režim.

Autor: Ženy - E15


Při konzumaci vás může nepříjemně překvapit svíravě hořká chuť odvaru. Lapacho se nicméně doporučuje pít neslazené a většinou nebývá problém si na hořkou chuť přivyknout. Některé firmy nabízejí i ochucené lapacho (např. příchuť vanilka nebo pomeranč). Pokud se přes chuť odvaru nepřenesete, můžete zkusit užívat extrakt z lapacha v kapslích.

Lapacho není vhodné pro děti a těhotné a kojící ženy. Při dlouhodobém užívání se doporučuje po třech týdnech sedmidenní pauza v užívání, po níž opět můžeme začít lapacho pít.

Překročení doporučenné denní dávky může způsobit nevolnost a průjem. Nedochází ovšem k žádným nevratným poškozením organismu a při klinických testech bylo lapacho vyhodnoceno jako bezpečný doplněk stravy. Pokud jste po vyjmenování všech jeho téměř zázračných účinků zůstala skeptická, určitě neváhejte a vyzkoušejte lapacho na vlastní kůži.

Autor: Denisa Streublová
30. března 2011

Autor: Denisa Streublová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video