Léčivá síla jeskyní | e15.cz

Léčivá síla jeskyní

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Každodenní stres, uspěchaná doba a znečištěné životní prostředí, to vše se v posledních letech podepsalo na našem zdravotním stavu. Výsledkem je oslabená obranyschopnost organismu, výskyt alergií a mnoha respiračních onemocnění.

Léčení je zdlouhavé, pomáhá příroda

Starší generace čítávala příběhy o dýchacích potížích neduživých dítek a dívek, léčících se pobytem v horských sanatoriích, nebo v nějakém přímořském letovisku. Dodnes lidem s alergiemi, ekzémy a astmatem pobyt u moře pomáhá. Bývá ovšem problémem opakovat alespoň třítýdenní „mořskou kůru“ nejen každoročně, ale i dvakrát do roka. Takové léčení je náročné a finančně zatěžuje rodinu. Nemusíte ale propadat beznaději, protože v současnosti je pomoc jednoduchá a přístupná každému.

Výbornou podpůrnou léčbou všech zmiňovaných (i dalších) nemocí, jsou pobyty v jeskyních. V posledních letech vyrostly v každém větším městě solné jeskyně, nahrazující plně přímořské klima. Další možností je pobyt v přírodních krápníkových jeskyních, kde se pacienti zbavují svých obtíží několikatýdenním kúrou (nelekejte se, nejsou po celou dobu zavřeni v jeskyni).

Solné jeskyně nejsou všechny stejné

Mezi solnými jeskyněmi (což jsou prostory obložené solnými bloky a podlahou pokrytou drcenou solí) je rozdíl: některé jsou zbudovány z mořské soli, převážně z Mrtvého moře, druhý typ jsou jeskyně ze soli kamenné (obvykle ze solného dolu Wieliczka poblíž Krakova).

Pokud tedy hledáte náhradu za pobyt u moře, volte jeskyni s mořskou solí. V ní je přes dvacet druhů minerálů, jejichž obsah bývá až padesát procent (kamenná sůl má obsah minerálů zhruba poloviční). Mezi nejvíce zastoupené prvky patří vápník, draslík, hořčík a brom, pochopitelně nechybí jód a selen, přítomná je v menším množství i síra.

Vdechováním mikroelementů při pobytu v jeskyni dochází k posilování imunity, zlepšení výměny látkové, projeví se dezinfekční účinky. Sůl z Mrtvého moře úspěšně léčí ekzémy, lupénku, astma a chronické bronchitidy. Pobyt v solné jeskyni se nehodí pro osoby se zvýšenou funkcí štítné žlázy, TBC a akutními záněty.

Jak často a jak dlouho pobýt v jeskyni?

Rozhodně nestačí jedna návštěva, nepočítejte s tím, že by něco změnilo hodinové jeskynní posezení při příjemné hudbě a pokojové teplotě. Nejkratší léčebná kúra v zimě je deset návštěv, každá trvá čtyřicet pět až šedesát minut.

V prvním týdnu byste měli zajít do solné jeskyně alespoň třikrát, v dalších týdnech už stačí jedna až dvě návštěvy. Antibakteriální a antiseptické prostředí s vyšší vlhkostí vzduchu může někdy zapříčinit, že se vám spustí rýma, nebo budete více kašlat (odkašlávat). Tak se začínají čistit dýchací cesty, proto se nemusíte znepokojovat.

Pokud máte nějaké specifické potíže, není od věci se o návštěvě solné jeskyně poradit s lékařem. Jinak pobyt velice dobře snáší i malé děti, a výsledek je podobný, jako při pobytu u moře. Léčebný efekt vydrží přibližně tři měsíce, pak můžete kúru podle potřeby opakovat. Pravidelní návštěvníci zdůrazňují i úlevu psychickou, a s chutí relaxují uprostřed solných závějí.

Solná jeskyněAutor: Ženy - E15

Speleoterapie má u nás dlouholetou tradici

Krasové jeskyně nejsou jen krásné a tajemné, ale jejich léčivá síla pomohla již tisícům malých pacientů trpících respiračními chorobami. Kromě nich se v přírodních jeskyních léčí i atopický ekzém, různé kožní problémy a alergie.

Co je za tím zázračným účinkem? V krasových jeskyních je absolutně čisté prostředí, žádné alergeny a vysoká vzdušná vlhkost prohlubující dýchání. Vysoký obsah kysličníku uhličitého ve vzduchu mírně zvyšuje krevní tlak a tím dochází k zrychlenému dýchání (plíce více inhalují mlhovinu jeskynních aerosolů složených z draslíku, jódu, fluoru a stopových prvků).

Účinek má určitě i nízká radioaktivita prostředí a obsah záporně nabitých elektrických částic ve vzduchu. Lázeňský pobyt v krápníkových jeskyních je vhodný pro děti již od tří let, délka léčení trvá tři týdny a účinky přetrvávají až rok. Důležité je posílení odolnosti organismu a tím vyloučení časté léčby antibiotiky a jinými preparáty.

Slyšeli jste o solné dýmce?

Pro ty, kteří nemohou jezdit k moři a ještě k tomu to mají daleko do solné jeskyně, existuje řešení v podobě solné dýmky. Pro dospělé ve tvaru dýmky nebo inhalátoru, pro děti v podobě slona. Výrobek je patentovaný, životnost se uvádí pět let.

Solnou dýmkou dýcháte vzduch přes keramické filtry s náplní ze solných krystalů. Používat byste ji měli alespoň třikrát denně po deseti minutách (nebo i častěji): vdechuje se ústy a vydechuje nosem.

Existují i typy s vyměnitelnou náplní, která by se měla po roce vyměnit. Pořizovací cena je v průměru pět set korun, podle typu (a prodejce). Rozhodně při koupi neprohloupíte, odborníci se shodují v tom, že dlouhodobě používaná solná dýmka pomáhá efektivně při nachlazeních a dýchacích potížích. Prý pročisťuje i plíce kuřáků – nestálo by pořízení za úvahu?

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video