Ledové čajové osvěžení pro horké dny | e15.cz

Ledové čajové osvěžení pro horké dny

ZDROJ: Ženy - E15

Denisa Streublová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
S pitným režimem v létě vám pomůže osvěžující ledový čaj. Zapomeňte ovšem na ten průmyslově vyrábený, v jsou převážně umělá aromata a konzervanty.

Nabízíme vám několik tipů, ale fantazii se přece meze nekladou, takže určitě brzy samy přijdete na to, jak vám bude ledový čaj nejlépe chutnat.

Čaj samozřejmě nemusíte sladit, ale sladký chutná lépe. Čím jej osladíte, je přirozeně na vás – můžete zvolit obyčejný bílého cukru, zdravější a chutnější hnědý třtinový cukr nebo med, méně kalorické alternativy jako je fruktóza (má větší sladivost než běžný cukr, proto jí dávkujeme méně) či melasa až po zcela nízkoenergetické varianty jako je umělé sladidlo nebo listy stévie (poslední dvě možnosti jsou pak vhodné i pro diabetiky).

Základním receptem je ledový černý čaj s citronem.


Uvaříte černý čaj. Nerozhoduje, zda je sypaný či sáčkový, ale měl by vám chutnat. Na druhou stranu není vhodné „kazit“ citronem a cukrem vyšší sortu čajů, např. Darjeeling.

Z odrůd sypaných čajů lze doporučit třeba ceylonské čaje Nuwara Elyia nebo Ceylon Highgrown OP. Čaj necháte vychladnout a přidáte citron (čaj, který byl ochucen citronem ještě zatepla, má tendenci se v ledničce zakalovat, což sice nevadí na chuť, ale na pohled ano).

Osladíte dle chuti, přelijete do uzaviratelné láhve a necháte vychladit v ledničce. Pak už jen podáváte s ledem a plátkem citronu, limetky či pomeranče.

Dobrou alternativou je černý aromatizovaný čaj s citronem. Ovocně aromatizovaných čajů je k dostání spoustu (nejen sypané ve specializovaných obchodech, ale i sáčkové různých značek – Pickwick, Akbar, Dilmah, Tylos, Impra, Ahmad a další) a v kombinaci s citronem či limetkou chutnají výborně. Najděte si tu svoji příchuť!

Dejte čajům zelenou


Výborný ledový čaj připravíme i ze zeleného čaje. Ve vroucí vodě louhujeme 5 minut citronovou trávu (lemongrass) a mátu (buď čertstvě natrhanou nebo krásně voňavou marockou mátu nana).

Ve vroucí vodě by zelený čaj zhořkl, proto je nutné počkat, až výluh zchladne na cca 80°C. Pak v něm krátce (maximálně dvě minuty) louhujeme běžný zelený čaj (třeba gunpowder, chun mee nebo sencha). Postup je pak už stejný – po zchladnutí přidat citron či limetku, osladit a nechat dál vychladit do ledničky.

Ovoce a byliny


Postup je pak stejný i s ovocnými čaji a rooibosem, stačí si jen vybrat svou oblíbenou chuť. Nemusíte se bát kombinovat třeba vícero příchutí čajů i bylinek (už výše zmíňovaná máta a citronová tráva, dále třeba heřmánek, meduňka, ibišek, šípek, kopřiva nebo honeybush) a stejně tak není citrón či limetka jediné ovoce, které lze do čaje přidat. Zkuste třeba pomeranč, růžový grapefruit, broskev, nektarinku nebo ananas. Do čajové směsi při louhování lze pro bohatší chuť přidat sušené ovoce – rozinky, banán, papáju, ananas nebo křížaly.

Čaj můžete taky mixovat s ovocnými sirupy či džusy. Černý čaj se výborně doplňuje s jablečným džusem, červený rooibos a ovocné čaje obsahující ibišek zase s černorybízovým, třešňovým nebo jahodovým. Lehčí zelený rooibos chutná báječně s ananasovou nebo pomerančovou šťávou. Ledový čaj mixovaný s džusem s sebou můžete bez obav vzít třeba na koupaliště i bez termosky, protože na chuti neztratí, ani když zteplá.

Autor:
Denisa Streublová
6. srpna 2009

Autor: Denisa Streublová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video