Liposukce dokáže člověka zbavit značného množství nadbytečného tuku, avšak zdravotní stav nezlepší | e15.cz

Liposukce dokáže člověka zbavit značného množství nadbytečného tuku, avšak zdravotní stav nezlepší

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nadbytečný tuk v oblasti břicha, na rozdíl od stehen či zadku, zvyšuje nebezpečí nemocí srdce jako je vysoký krevní tlak i cukrovky.

Tento způsob uložení tuku je nejen neestetický, ale i zdraví škodlivý. Proto se lékaři domnívali, že jeho odstranění bude znamenat pro osoby s nadváhou přínos: získají štíhlejší a hezčí postavu a dojde ke snížení rizika srdečně-cévních chorob a zlepší se tělesný metabolismus.

Nedávno zveřejněné výsledky v odborném časopise New England Journal of Medicine však byly velkým zklamáním. Dokazují, že zlepšení zdravotního stavu lze dosáhnout pouze přirozenou cestou - tedy snížením hmotnosti. Jen tak dojde ke snížení krevního tlaku, hladiny nebezpečného cholesterolu či ke snížení rizika diabetu 2.typu. Potvrzují to i výsledky výzkumů prováděných souběžně v Itálii a USA. Před liposukcí a tři měsíce po jejím provedení byly provedeny rozsáhlé testy u patnácti obézních žen. Podle doktora Kleina z Washingtonovy univerzity bylo každé ženě odebráno devět až deset kilogramů tuku, to je dvakrát více, než je při běžné liposukci. Ženy během pokusu nedržely žádnou dietu ani necvičily. Všechny se cítily po liposukci podstatně lépe, snadněji se pohybovaly a dýchaly. 

Pokud jde ale o rizikové faktory plynoucí z obezity, ty zůstaly po liposukci stejné jako před ní, i když ženy vážily podstatně méně. Výsledek lékaře překvapil. Ukazuje se totiž, že liposukce neodstraňuje tukové buňky v játrech nebo ve svalech ani tuk, který obklopuje různé tělesné orgány. Neovlivňuje ani velikost zbylých tukových buněk, které jsou u obézních lidí značně velké a produkují větší množství škodlivých látek než tukové buňky malých rozměrů u jedinců s normální hmotností. A tak lékaři došli k závěru, že liposukce dá člověku pouze lepší životní pocit - zlepší vzhled a usnadní pohyb. Nezmenší však zdravotní rizika, která zůstanou stejná jako v době, kdy byl člověk zjevně obézní.

Navíc, pokud nedojde k zásadní změně životního stylu, výsledek časem zmizí.

 

Uvedeno ve spolupráci s

www.merrylinka.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video