Lopuch menší (Arctium minus) | e15.cz

Lopuch menší (Arctium minus)

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lopuch menší lze použít stejně jako lopuch plstnatý.

Čeleď


Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)

Rod


Rod Arctium zahrnuje asi 10 druhů, jejichž původní areál rozšíření zahrnuje Evropu a západní a střední Asii, druhotně však rostou i ve východní Asii, v Severní Americe, v Austrálii a na Novém Zélandu.

Popis
Dvouletá až víceletá, 50 až 120 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, rýhovaná, řídce vlnatě chlupatá, větvená, v horní části často načervenalá. Listy řapíkaté, vejčité, na okraji mělce zubaté, na bázi srdčité, na svrchní straně jemně pýřité, na spodní straně s vystouplou žilnatinou, šedoplstnaté až téměř lysé. Květy v kulovitých, hroznovitě uspořádaných, 1 až 2 cm velkých úborech, jen trubkovité, oboupohlavné, červenofialové, jen vzácně bílé, zákrov kulovitý, zelený nebo červenofialově naběhlý, zákrovní listeny čárkovité, na konci háčkovitě zahnuté. Kvete v VI až IX.

Autor: Ženy - E15
Stanoviště


Rumiště, podél cest, v obcích, křoviny, meze, náspy, okraje lesů, zanedbané trávníky, na půdách dusíkatých, hlinitých, výživných, vlhkých.

Rozšíření


V ČR v teplejších oblastech roztroušeně až místy hojně, ve vyšších polohách vzácně (max. asi 750 m n.m.). Celkově roste v Evropě vyjma jejích nejjižnějších okrajů, na severu až po střední Skandinávii, na východě po Ural a Azovské moře.

Léčitelství


Lze použít stejně jako lopuch plstnatý.


Uvedeno ve spolupráci s http://botanika.wendys.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery