Lupina mnoholistá (Lupinus polyphyllus) | e15.cz

Lupina mnoholistá (Lupinus polyphyllus)

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dnes pokračujeme v představování další bylinky- tentokrát  s názvem lupina mnoholistá.

Čeleď


Fabaceae - bobovité (motýlokvěté, luštinaté)

Rod


Rod Lupinus zahrnuje 200 až 300 druhů, které rostou v Severní i Jižní Americe, v jižní Evropě, v severní a východní Africe a na Blízkém východě, druhotně i jinde.

Popis


Vytrvalá, 50 až 160 cm vysoká bylina. Listy 9 až 18četné, lístky úzce kopinaté až obkopinaté, špičaté, na rubu přitiskle chlupaté, řapíkaté. Květenství je až 40 cm dlouhý hrozen, květy modré, fialové nebo bělavé. Kvete v VI až IX.

Stanoviště


Mýtiny, okraje lesů a cest, řídké lesní porosty, preferuje půdy kyselé až neutrální, nevápnité, umístění světlé.

Autor: Ženy - E15
Rozšíření
V ČR zdomácnělá s proměnlivou hustotou na celém území od nížin až do horských poloh (max. asi 1100 až 1200 m n.m.), v některých oblastech však zcela chybí. Původně v západní části USA, zdomácnělá a zplanělá však téměř v celé Evropě a některých oblastech Severní Ameriky.

Jedy


Lupina obsahuje zejména v semenech (ale nejen tam) chinolizidinové alkaloidy lupinidin (spartein), lupanin, lupinin a jiné, glykosid lupinid, albin, multiflorin, anagyrin a aminokyseliny (např. lathyrin). Lupinové alkaloidy silně poškozují jaterní tkáň a způsobují její nekrosu. Vedle toho dochází k těžkému poškození nervového systému, srdce a ledvin. Podle velikosti dávky působí přítomné alkaloidy buď dráždivě nebo tlumivě na centrální nervový systém. Otrava se projevuje sliněním, nevolností, zvracením, neklidem, křečemi, poruchami srdečního rytmu, potížemi s polykáním, v těžkých případech dochází k ochrnutí dýchacích orgánů a následné smrti za plného vědomí. Prognóza otrav lupinou je vždy nepříznivá! Při léčení se podává olejové projímadlo nebo voda s taninem, který sráží alkaloidy a zabraňuje tak jejich vstřebávání. Smrtelná dávka u ovce činí asi 100 g semene, kolik je to u člověka, jsem nezjistil. V menších dávkách (max. do 10 semen) způsobuje lupina až několik hodin trvající halucinace, které jsou dle zpráv „experimentátorů“ obvykle pociťovány jako nepříjemné až depresivní (svět je v rozkladu, vše umírá, vybavují se zneklidňující otázky, …) a bývají spojeny i s celkovou nevolností. Vzhledem k výše uvedenému však není radno s lupinou v tomto směru jakkoliv experimentovat!!!

Užití


Autor: Ženy - E15
Lupina má schopnost obohacovat půdu dusíkatými sloučeninami, proto je často pěstována pro zlepšení kvality půdy (zejména v lesích na kyselých půdách). Vzhledem k tomu, že byly vyšlechtěny i odrůdy jen s nepatrným množstvím alkaloidů, používá se lupiny i jako krmivo pro dobytek nebo v lesích jako pastva pro zvěř (bažanti, srnčí). Občas se také semen lupiny používalo jako náhražka kávy. Vlákna ze stonků by mohla být výhledově přadnou surovinou nahrazující např. jutu.

Pěstování


Lupina se pěstuje v zahradách ve více odrůdách, které se liší barvou květů (žluté, oranžové, červené, …, dvoubarevné). Vyžadují slunné stanoviště až polostín, půdu hlubokou a výživnou, bez vápníku, s přídavkem rašeliny. Během zimy špatně snáší vlhko a některé odrůdy i mráz, takže je lépe rostlinu na zimu zakrýt. Množí se semenem (na jaře pod sklo) nebo kořenovými řízky.

Uvedeno ve spolupráci s

http://botanika.wendys.cz

 

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video