Lymská borelióza - hrozba pro lidi i zvířata | e15.cz

Lymská borelióza - hrozba pro lidi i zvířata

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nákaza infikovaným klíštětem je stále velkým nebezpečím, i když léto už pomalu končí. I nevinná procházka lesem se totiž zanedlouho může proměnit v boj o život. Jak se chránit a co dělat, když už klíště získáme vám pomohou následující rady praktické lékařky Mudr. Novákové.

Objevíte-li jakoukoli reakci po kousnutí klíštětem nebo máte strach, zda nebylo nakažené, navštivte svého praktického lékaře co nejdříve. Výskyt infekčních klíšťat, které jsou nositeli lymské boreliózy, rok od roku v České republice stoupá.

Podle statistiky je v posledních dvou letech v jednotlivých oblastech od jednoho až do dvaceti procent nakažených klíšťat. Nejvíce jsou zasaženy Středočeský kraj, Karlovarsko, východní část Královehradecka, na západě Šumava a Český les, Olomoucko a jižní Morava.

Lymská borelióza je onemocnění, které je známo poměrně krátkou dobu, ale je rozšířeno téměř po celém světě, kde se klíšťata objevují. Koncem 70. let dvacátého století si američtí pediatři v souvislosti s přisátím klíštěte všimli kloubních potíží u dětí.

Nedlouho potom se podařilo skupině vědců objasnit příčinu pozorovaných potíží. Jedná se o spirochetální bakterii nazvanou podle svého objevitele Borrelia burgdorferi. K objevu došlo v Connecticutu v blízkosti města Old Lyme, odtud tedy název lymská borelióza.

Příznaky se mohou objevit až za dva měsíce

Onemocnění lymskou boreliózou probíhá ve třech stadiích. První příznaky se mohou objevit po týdnu a někdy až po šedesáti dnech či ještě déle. První stadium se vyznačuje kožními příznaky. Na kůži vznikne červená postupně se šířící skvrna nebo se může vytvořit červenofialová hladká skvrna o velikosti tří až pěti centimetrů. Tehdy máme šanci se ještě včas vyléčit.

Ke kožním projevům se mohou přidružit i další příznaky, jako jsou bolesti hlavy, kloubů, zvýšení tělesné teploty, slabost. Neléčené onemocnění může přejít do druhého stadia.

Toto stádium se vyznačuje orgánovými příznaky, poruchami nervového systému, postižením svalového nebo kostního aparátu, ale i očních tkání. Třetí stádium vzniká s odstupem několika měsíců až let od vzniku infekce. V typickém případě se projevuje na kůži vznikem tmavočervené skvrny spojené s otokem.

Obvykle se skvrna vyskytuje na dolních končetinách těsně nad kostí a může se šířit směrem na trup. V třetí fázi přechází nemoc do nejhůře vyléčitelného stadia, které se projeví na pohybovém či nervovém systému.

Bohužel, proti lymské borelióze očkování u nás neexistuje. Vakcína byla sice vyvinuta v USA, ale pro evropské pacienty se nehodí, neboť náš imunitní systém vytváří v těle jiné protilátky než u obyvatel zámořského kontinentu.

Příznaky boreliozy se neprojevi hned.Autor: Ženy - E15

Nejúčinnější je prevence

Překonané onemocnění nechrání člověka před opětovnou infekcí. Proto je důležitá důsledná prevence, která spočívá v ochraně před klíšťaty, resp. jejich včasném odstranění.

Při pobytu v rizikových oblastech je třeba si do přírody zvolit přiléhavé oblečení světlých barev, snažit se aby byla oděvem zakryta co největší plocha těla. Použití repelentních přípravků snižuje možnost nákazy. Na to, aby došlo k infekci je nutná delší doba kontaktu s klíštětem. Proto má být po pobytu v přírodě samozřejmostí kontrola celého povrchu těla, také je vhodné vyklepat oděv, ve kterém jste se v přírodě pohybovali.

Na klíště vytáhněte eso

Báječnou a rychlou pomůckou pro odstranění klíštěte je novinka, kterou můžete mít kdykoli po ruce, dokonce i na výletě v batohu. V kartě je integrována lupa pro snadnou lokalizaci i malých larev klíšťat.

Je to jednoduchý, ale velice účinný prostředek pro snadné vytažení i hluboko zakousnutého klíštěte. Na rozdíl od pinzety je při použití karty vyloučeno zmáčknutí klíštěte, čímž se snižuje riziko přenosu infekce do rány. Balíček velikosti bankovní karty obsahuje kartu, objednávku vyšetření a plastový pytlík se zipem pro odeslání klíštěte do laboratoře.

V laboratoři následuje izolace DNA a stanovení přítomnosti původců onemocnění. Informace o infekčnosti zaslaného klíštěte vám laboratoř odešle do šesti pracovních dní od obdržení vzorku. Kartu na bezpečné odstranění klíšťat si můžete objednat přes internet nebo je k dostání ve vybraných lékárnách.

Nejúčinnější obrana je prevence.Autor: Ženy - E15

Klíšťata jsou nebezpečná i pro zvířata

U některých zvířat, stejně jako u člověka, probíhá onemocnění bez zjevných příznaků a nepozorovaně přechází do druhé a třetí fáze onemocnění, kdy je už obtížně léčitelná.

Na rozdíl od člověka se u zvířat nakažené klíště nepozná, neboť se na kůží typické zarudnutí neobjeví. Náchylnější k onemocnění jsou více psi než kočky, které jsou k infekci imunní. U psů se lymská borelióza projevuje nejčastěji akutním zánětem kloubů.

U postižených zvířat se objeví náhlé kulhání, bolestivost a otok jednoho nebo několika kloubů. Mezi další příznaky patří zvýšená teplota až horečka, apatie a nechutenství. K vzácným klinickým projevům onemocnění se řadí postižení srdce a ledvin a narušení nervového systému projevující se agresivitou, křečemi a změnami chování.

Kožní změny v podobě zvětšujících se zarudnutím se u psů vyskytují pouze velmi zřídka. Klinické příznaky se u psů objeví obvykle za dva až pět měsíců po napadení klíštětem.

Domácí mazlíčky nechte očkovat

Prevence u zvířat se od lidské nijak neliší. Vyplatí se zvíře prohlédnout a klíště co nejdříve odstranit, nejlépe pinzetou kývavým pohybem do stran a přímým tahem.

Léčba zvířátka postiženého lymskou boreliózou bývá úspěšná v akutním stadiu, pozdější stadia se léčí velmi obtížně. Očkovat psa lze již od šestého týdne. Očkovací látka nepatří mezi základní vakcíny, ale můžete ji nechat aplikovat s prvním očkováním. U psů se doporučuje přeočkování jednou ročně.

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video