Mají vaše děti dostatek vitamínů? | e15.cz

Mají vaše děti dostatek vitamínů?

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vitaminy potřebujeme po celý rok. Jejich zvýšený příjem doporučují odborníci zejména na podzim a také v jarním období, kdy při přechodu ze zimního počasí do jarní hrozí vyšší pravděpodobnost nejrůznějších nachlazení a viróz.

Vitaminy jsou esenciální látky – tělo si je většinou nedovede samo vytvořit a musí je přijímat ze stravy. Vitaminy dělíme na dvě skupiny; existují vitaminy rozpustné v tucích (A, D, E, K) a vitaminy rozpustné ve vodě (B, C). Odborníci na výživu doporučují konzumovat vitaminy zejména přírodní cestou, tedy v potravinách.


Autor: Ženy - E15


Vitaminové preparáty je vhodné využívat v případě některých onemocnění nebo při nedostatku konkrétních látek na doporučení lékaře. Je také důležité si uvědomit, že u dětí může mít nedostatek vitaminů daleko závažnější následky než u dospělých, protože dětský organismus stále roste a vyvíjí se.Vitaminy rozpustné v tucích přispívají k odolnosti vůči některým nemocem, podporují kvalitu pokožky, zraku aj. „Protože se jedná o vitaminy rozpustné v tucích, je pro jejich správné využití v organizmu třeba zajistit dostatek kvalitních rostlinných olejů a výrobků z nich (např. margarínů),“ říká Jitka Rusková, nutriční terapeutka z Poradenského centra Výživa dětí a dodává „V praxi to znamená, že takový zeleninový salát bez zálivky např. z olivového oleje nám dodá mnohem méně důležitých vitaminů“. Kde se jednotlivé vitaminy rozpustné v tucích nejčastěji nacházejí a k čemu slouží napoví následující tabulka:


Označení

Doporučená denní dávka pro děti

Zdroje

Funkce

K čemu vede nedostatek

A

300-700 mg

Mléko, sýry, zelenina, játra

Chrání zrak a kůži, povzbuzuje růst

Šeroslepost, suchost kůže

D

doporučuje se cca 5 mg

Mléko, žloutek, ryby a rybí tuk, nejvíce se ale tvoří kontaktem kůže se slunečním zářením

Podporuje ukládání vápníku a fosforu do kostí, je nezbytný pro růst a vývoj kostí a zubů

Křivice, lomivost kostí

E

Do 7 mg

Rostlinné oleje a tuky, zelenina, obiloviny, ořechy

Antioxidant – chrání buňky před působením škodlivých látek vznikajících při zpracování živin

Poruchy růstu a poškození nervového systému

K

5-50 mg

Listová zeleniny, zelený čaj, játra, vaječný žloutek

Podporuje správnou srážlivost krve

Zvýšená krvácivost

Označení

Doporučená denní dávka pro děti

Zdroje

Funkce

K čemu vede nedostatek

C

80-100 mg

Zelenina, ovoce

Podporuje imunitu a využití železa, má antioxidační účinky, podporuje tvorbu kolagenu

Náchylnost k infekcím, podrážděnost, únava

B6

0,3-1,7 mg

Obilné klíčky, zelenina, vejce, maso

Podporuje trávení a využívání bílkovin
v těle

Křeče, nevolnost, záněty sliznic, deprese

B12

0,5-2 mg

Převážná část se tvoří ve střevech, obsažen je také ve vejcích a mase

Podporuje krvetvorbu a činnost nervového systému

Anémie, nervové poruchy

kyselina listová

80-200 mg

Listová zelenina

Podporuje tvorbu červených krvinek, správný vývoj nervové trubice

Anémie (chudokrevnost), poruchy růstu, poruchy nervové soustavyVitaminy rozpustné ve vodě pocházejí zejména z ovoce, zeleniny, obilovin a dále z některých potravin živočišného původu (maso, játra, vejce). Hlavní funkcí vitaminu C je podpora obranyschopnosti, jeho dostatečný příjem může výrazně zkrátit léčbu infekce. Potřeba vitaminu C u dětí je asi 50-70 mg za den, v období zvýšeného výskytu viróz doporučují lékaři až několikanásobný příjem. Vitamin C má také příznivý vliv na prevenci srdečně-cévních onemocnění či rakovinu.

V dnešní době mnoho maminek podává svým dětem ve snaze zajistit jim „to nejlepší“ vitaminové preparáty. Podle praktického dětského lékaře MUDr. Bohuslava Procházky ale zdravé dítě, které dostává pestrou a vyváženou stravu, nic takového nepotřebuje. „U dítěte se zdravotními problémy je vhodné podávat vitaminové preparáty a doplňky stravy po konzultaci s jeho praktickým dětským lékařem“, dodává Procházka. Vyšší příjem vitaminů je nutný zejména při rekonvalescenci po akutních onemocněních, chronických onemocněních, dále např. při některých alternativních směrech výživy (např. veganská strava).

Jak ale dosáhnout, aby byla strava dětí pestrá a vyvážená, s dostatkem všech důležitých živin, vitaminů a minerálních látek? Pro zdravý vývoj dětského organizmu je důležitý dostatek ovoce, zeleniny, mléčných výrobků, libového masa, vajec, ryb, luštěnin a kvalitních rostlinných olejů a tuků, u větších dětí také celozrnného pečiva a cereálií. Více informací o zdravé výživě a životním stylu dětí je možné nalézt na www.vyzivadeti.cz

1. května 2010

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video