Mám chřipku nebo jsem jen nachlazená? 6 symptomů, kterým věnujte pozornost | e15.cz

Mám chřipku nebo jsem jen nachlazená? 6 symptomů, kterým věnujte pozornost

ZDROJ: Ženy - E15

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rýma a posmrkávání, bolest v krku, horečka, únavou a bolest svalů... Mnohdy sami ani dobře nevíme, co nám ve skutečnosti je, během podzimu a zimy nás totiž může postihnout řada problémů a tak se ztrácíme mezi pojmy nachlazení, zánět nosohltanu, zánět dutin, angína a chřipka.

Stává se, že běžné nachlazení zaměňujeme hned za chřipku, a naopak v některých případech chřipku je někdy zlehčujeme a domníváme se, že jde jen o klasické nachlazení. Následující signály vám pomohou chřipku spolehlivě poznat a neriskovat tak zbytečně své zdraví nebo i život.

6 symptomů, kterým věnujte pozornost

1. Mám horečku

Právě horečka bývá jedním z nejspolehlivějších příznaků k rozeznání chřipky a nachlazení. U banálního nachlazení míváme maximálně takzvanou „zvýšenou teplotu“, tedy od 37°C do 38°C, kterou si často ani neuvědomujeme.

Naopak vysoká horečka je jedním z varovných signálů při chřipce. Pohybuje se totiž kolem 39°C až 40°C, tudíž se nedá přehlédnout, je nám při ní špatně a většinou se nezmůžeme na nic jiného než na polehávání a odpočívání.

2. Bolí mě hlava

Bolest hlavy může mít mnoho příčin, způsobit ji může například počasí, nedostatečný pitný režim, či únava nebo velký hluk, ale třeba i stres. I při nachlazení může náš stav provázet bolest hlavy, většinou se ale jedná o mírnou bolest, která většinou sama rychle odezní, nebo se z ní vyspíme.

Oproti tomu výraznou bolest hlavy můžeme zaznamenat právě při chřipce. Takovou bolest, na kterou jakoby nic nepomáhalo, a to ani spolehlivé tlumící léky. Silná bolest hlavy je další signál, jak rozlišit chřipku od nachlazení.

3. Trpím kašlem

Právě kašel je obrannou reakcí, kterou se naše tělo snaží uvolnit dýchací cesty od všeho, co je blokuje nebo dráždí. U nachlazení se jedná obvykle o mírný občasný kašel, který organismus nijak nevyčerpává a zhruba po dvou týdnech začíná ustupovat. Chřipku však obvykle provází silný vyčerpávající kašel, společně s drážděním a pálením v krku.

4. Bolest kloubů

Pokud trpíte výraznou bolestí kloubů, bude na vině spíše chřipka. Při nachlazení je bolest kloubů obvykle velmi mírná, někdy dokonce žádná, velmi výrazná bolest kloubů je naopak jedním z charakteristických rysů chřipky.

5. Únava

Únavu může způsobit přepracování, vyčerpání nebo stres, ale také může být příznakem závažnějších onemocnění. Pokud jsme nachlazeni, mírná únava, která je spíše způsobena kašlem a dalšími projevy samotného nachlazení se nám obvykle nevyhne, ale většinou brzy mizí. U chřipky se naopak setkáváme s výraznou vyčerpávající únavu, která provází nejen samotné onemocnění, ale často trvá i 2-3 týdny po doléčení.

6. Komplikace

Chřipku často provází komplikace, s nimiž se u běžného nachlazení nesetkáváme, a které mohou být velmi závažné až smrtelné. Chřipka může vyvolat například zápal plic, záněty srdečního svalu, zánět mozkových blan nebo zhoršit průběh jiných nemocí, které se pak mohou stát smrtelnými. „V ČR ročně umírá přibližně 2000 lidí na nemoci, které s chřipkou souvisejí,“ uvádí MUDr. Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu.

Zatímco léčba nachlazení je krátkodobá a jednouchá, léčba chřipky trvá většinou mnoho týdnů a je poměrně komplikovaná. Navíc chřipka může zanechat následky na celém těle, které se v budoucnu mohou projevit. Jedním ze způsobů, jak se chřipce vyhnout, je očkování. Samotná vakcína pacienta vyjde zhruba na 200 Kč, některé pojišťovny ji svým klientům nabízejí i zdarma.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video