Mandle -prevence zácpy | e15.cz

Mandle -prevence zácpy

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mandle jsou vynikajícím zdrojem některých vitaminů a minerálů, jako je hořčík, fosfor, zinek, vápník a vitaminu E, B.

Obsahují také nenasycené mastné kyseliny, které působí preventivně při srdečních onemocněních, pravidelná konzumace mandlí snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Mandle jsou velmi zdravé, snižují hladinu cholesterolu v krvi, pomáhají tělu zbavit se volných radikálů, které podněcují vznik rakoviny nebo poškozují cévy a srdce. Snižují riziko vzniku Alzheimerovy choroby a diabetu, pomáhají zahnat stres a neurózy.

Mandle se získávají z pecek plodů mandloně, která je příbuzná s meruňkou a broskvoní. Plodem mandloně je peckovice s plstnatým oplodím, uvnitř se ukrývá pecka s tvrdou, děrovanou skořápkou a v té jádro -mandle. Sklizeň z jednoho stromu může činit  až 60 kg mandlí. Mandloň pochází z Asie a patří mezi nejstarší šlechtěné a pěstované stromy na světě.

Rozlišujeme dva druhy mandlí -hořké a sladké. Hořké mandle mají vyšší obsah amygdalinu, který způsobuje hořkost. Oba druhy mají podobné složení. Hořké obsahují 5 % amygdalinu, sladké pouze 0,1%, proto je větší množství hořkých mandlí škodlivé, protože produktem rozloženého amygdalinu je kyanovodík. Pro dospělého člověka může být nebezpečná již dávka 10 hořkých mandlí.

Mandle obsahují velké množství vlákniny, která je prevencí zácpy a pomáhá udržovat střevo čisté.  Mají vysokou energetickou hodnotu, obsahují 40 - 50% tuku, 15 - 30% bílkovin, 5 - 7 % cukru, 5 % minerálních látek, 3 % gumy, kyanogenní glykosidy amygdalin a prunasin. Mandle jsou významným zdrojem minerálních látek, hořčíku, vápníku, draslíku,  mědi a zinku. Pokud máte problémy s vlasy, nehty nebo pokožkou, často to může být způsobeno nedostatkem hořčíku. Začnete s pravidelnou konzumací mandlí, stačí několik denně a stav se zlepší.


 

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video