Marihuana – droga nebo lék? | e15.cz

Marihuana – droga nebo lék?

ZDROJ: Ženy - E15

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rozdělení společnosti na dva tábory ohledně legalizace marihuany je stále výrazné. Existuje však třetí cesta – legalizace pro lékařské účely. Je marihuana skutečně lékem?

Zatímco diskuze nad tím, jestli požívání marihuany povolit, aby si mohla mládež beze strachu z pletek se zákonem zpestřovat svůj život na diskotékách, je spíše diskuzí společenskou mezi liberálními novátory a konzervativními zastánci starých pořádků, v lékařských kruzích se častokrát jedná o to nejdůležitější – zdraví i samotný lidský život.

Kam nechodí tráva, chodí lékař


Marihuana obsahuje chemickou látku tetrahydrocanabinol, která je známá, nejen z grafitů na zdech, pod zkratkou THC. Tato látka působí zejména na lidský mozek tak, že se váže na receptory a ovlivňuje jejich činnost v rámci vnímání bolesti, emocí a přijímání signálů souvisejících s pohybem a prací svaloviny. Tyto i další účinky mají vliv na nejrůznější fyziologické pochody v těle, o jejichž efektech se vedou mezi vědci sáhodlouhé diskuze.

Problém spočívá v tom, že výzkumy této látky a jejích případných léčebných účinků na lidský organismus jsou stále ještě v plenkách. Veškeré lékařské diskuze jsou v této chvíli spíše na úrovni spekulací, nedlouhodobých vědeckých studií, případně subjektivních výpovědí pacientů. Na druhé straně, proč si neposlechnout názor lidí, kterým se zdravotní stav zlepšil a sami se cítí mnohem lépe?

Dva cizinci

Léčebné účinky Marihuany se zmiňují zejména v boji proti dvěma cizincům, proti kterým je současná medicína krátká – Alzheimerovi a Parkinsonovi. Obě tyto nemoci souvisí s jistými postiženími mozku. Parkinsonova nemoc postihuje centrální nervový systém. Pacientům se třesou ruce, nohy a postupně přestávají kontrolovat své tělo úplně. A právě zmíněné účinky na mozek a svaly mají dělat z THC léčivou látku takřka zázračných schopností.

Zlepšení zdravotního stavu se vyskytuje i u pacientů s roztroušenou sklerózou, migrénami, chronickými bolestmi, menstruačními problémy a další. Pozitivně užívání marihuany působí i na zánětlivá onemocnění a hojení ran. Jak vidno, jedná se pestrou škálu léčivých účinků. Ne všechny jsou však spolehlivě prokázány, proto většina států váhá s úpravou legislativy pro legalizaci marihuany i jen pro léčebné potřeby.

Co na to rameno zákona?

Legalizace marihuany, je u nás stále ještě velice citlivým tématem. Krom morální a společenské diskuze je to i právní oříšek, který s sebou přináší řadu dalších otázek. Povolíme, aby si lidé pěstovali marihuanu sami? Jestli ne, kdo jim ji bude vydávat na lékařský předpis a kde jí vezme? Bude stát sám produkovat konopí? Co s člověkem, který marihuanu pěstuje, kupuje či užívá bez lékařského předpisu? Povede to k celkovému rozšíření marihuany ve společnosti?

S myšlenkou legalizace marihuany pro lékařské účely nebo dokonce i pro ty účely nelékařské si pohrávají v řadě moderních zemích. Až do zásahu nejvyššího soudu bylo užívání medicínské marihuany povoleno v několika státech USA, liberálně se k tomuto problému postavila i Kanada, diskuze a experimenty probíhají ve Velké Británii či Dánsku, zatímco pověstné Nizozemí toleruje marihuanu i bez lékařského doporučení.

Legislativní i exekutivní orgány v České republice dělají v této záležitosti mrtvého brouka. Očividně tak doufají, že se situace díky precedentním rozhodnutím soudů a společenským vývojem tak nějak vyřeší sama. K jistý posunům už zlehka dochází. Bývalý prezident Václav Havel udělil milost důchodci stíhanému za pěstování a konzumaci konopí. Ústavní soud čerstvě v prosinci minulého roku zrušil rozsudek nad Hanou Tichou a Mojmírem Miklicou, kteří na zahradě pěstovali konopí.

Nicméně základní otázka zní – obětovali byste své zdraví, jen abyste neměli problém se zákonem?

Autor: Josef Kraus
12. prosince 2009

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video