Máte sedavé zaměstnání? Poradíme vám, jak zatočit s kily navíc | e15.cz

Máte sedavé zaměstnání? Poradíme vám, jak zatočit s kily navíc

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Máte sedavé zaměstnání a všimli jste si toho, že vám nenápadně naskakují kila navíc? Jestliže se stále chcete vejít do svých oblíbených kalhot, začněte se v zaměstnání více hýbat a lehce stravovat. Poradíme vám jak na to.

Pracujete osm hodin denně na počítači. Odpoledne či večer přijdete z práce domů a už nemáte ani pomyšlení na to, že byste si zajezdili na rotopedu, protáhli se na balančním míči, anebo si s partnerem vyšli na menší procházku. Raději si uvaříte teplou večeři a sednete si k televizi, abyste zkoukli svůj oblíbený seriál a potom šli spát.

Poznali jste se? Ruku na srdce, nemáte následkem toho, že máte sedavé zaměstnání a že svůj volný čas vyplňujete pouze pasivním odpočinkem, problém s kily navíc?

Abyste zabránili tomu, že se vám následkem sedavého zaměstnání začnou zvětšovat tukové polštářky a tím pádem budete přibývat na váze, snažte se v práci dodržovat několik zásad, které by se pro vás měly stát dennodenním rituálem. Jestliže se jimi budete poctivě řídit, můžete si doma po práci pasivní odpočinek s klidným svědomím dopřát:

Lehce se stravujte

V prvé řadě se zaměřte na zdravou a lehkou stravu. Jestliže byste si v práci naložili vydatné jídlo typu knedlo zelo vepřo a poté se opět uvelebili k počítači, vězte, že tuky se začnou nepříjemně ukládat. Proto do vašeho „pracovního“ jídelníčku zařaďte ovoce, zeleninu, celozrnné pečivo a nízkotučné mléčné výrobky. Tyto pokrmy jsou vhodné především k dopolední či odpolední svačině.

K obědu si dávejte pokrmy upravované především vařením a dušením. Rozhodně zapomeňte na fast foody. Jestliže se vydáte s kolegy do blízké restaurace na meníčko, vyzkoušejte zeleninové saláty s celozrnným pečivem či lehké pokrmy z kuřecího masa.

Autor: Ženy - E15


Nejezte u svého pracovního stolu

Lidé se sedavým zaměstnání by si měli každý den vyhradit půlhodinu na oběd a neobědvat spěšně přímo u svého pracovního stolu. Raději si pro jídlo vymezte místo třeba v kuchyňce, nenechte se ničím a nikým rozptylovat a v klidu si oběd vychutnejte.

Pokud budete v průběhu dne jíst pravidelně a vyváženě, nehrozí vám, že večer a v noci vybílíte ledničku. Dejte tedy valem nepravidelnému stravování, které přispívá k tomu, že přibýváte na váze.

Rozhodně vám nestačí dopolední a odpolední svačina a oběd. Než ráno vyrazíte do práce, nezapomeňte se dostatečně nasnídat. Co se týče večeří, omezte stravování pozdě večer. Děláte-li v práci přesčas, raději si objednejte jídlo do práce, než abyste večeřeli až v devět večer doma.


Odstraňte ze svého dosahu sladkostiStává se vám, že při práce takzvaně bezmyšlenkovitě zobete a ve výsledku ani nevíte, kolik jste toho do sebe vůbec dostali? Máme pro vás radu. Odstraňte ze své blízkosti všechny sladkosti, chipsy, krekry a oříšky a zásobte se pouze ovocem a zeleninou. Jestliže si na pracovní stůl položíte talíř s kousky papriky, rajčete a mrkve, můžete z něj v klidu uzobávat. V tomto případě černé svědomí mít nemusíte, právě naopak.

Dodržujte pitný režimZákladem je pít pravidelně, a to i když nemáte žízeň. Soustřeďte se především na čistou, neperlivou vodu, neslazené čaje a případně ředěné ovocné šťávy. Vyhýbejte se pití perlivých nápojů, nápojům s vysokým obsahem cukru (jako třeba cole a džusu), černé kávě i silnému černému čaji.

Autor: Ženy - E15Klidně si na pracovní stůl postavte džbán s čistou neperlivou vodou, z něhož si budete pravidelně ulévat do skleničky. Budete tak mít jistotu, že do sebe dostanete daleko více tekutin, než kdybyste museli pro každou skleničku vody chodit do kuchyňky.

Hýbejte se a pravidelně se protahujteJaká je největší nevýhoda sedavého zaměstnání? Samozřejmě, že jakákoli absence aktivního pohybu. Proto si v práci vymyslete činnosti, při kterých se budete alespoň trochu hýbat. Stanovte si například, že se budete pět minut na konci každé hodiny věnovat pohybu. Seběhnete schody do přízemí a zpět do patra, kde sídlí vaše kancelář, protáhnete se na židli u pracovního stolu, anebo si na toaletách zacvičte několik posilovacích cviků.

Pokud možno, nejezděte do práce autem, ale městskou hromadnou dopravou. Již ráno po cestě na autobusovou či tramvajovou zastávku tak svému tělu dopřejete alespoň trochu blahodárného pohybu. Při cestě z práce domů vystupte o jednu autobusovou či tramvajovou zastávku dřív a zbytek dojděte. Prospějete tak nejen sobě, ale i svému zdraví.

Jestliže si najdete alespoň dvakrát do týdne čas, zajděte se protáhnout do fitness centra nebo na kurz aerobiku či zumby. Jestliže nestíháte, zkuste se klidně doma protáhnout před televizí. V tomto případě vsaďte na posilovací cvičení nebo na cvičení na balančním míči.


Alena Štouračová
20. dubna 2011

0:normal690:true:true KAŽDÝ DEN NOVÉ SLEVY NA JEDNOM MÍSTĚ!

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video