Mažoretkou snadno a rychle | e15.cz

Mažoretkou snadno a rychle

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hledáte pro svou malou holčičku nějakou zajímavou volnočasovou aktivitu, která by rozvíjela její fyzické i duševní schopnosti a našla jí nové přátele? Jestliže ano, zkuste mažoretky.

Před sametovou revolucí by u nás mažoretkové skupiny člověk pohledal. Teprve na začátku 90. let nastal doslova boom této zájmové aktivity. Informace a zkušenosti o tom, jak vlastně takový výstup mažoretek vypadá, jaké techniky se používají, jakou choreografii lze aplikovat apod., čerpaly první české skupiny zejména z bohaté zahraniční tradice a zkušenosti. Následně došlo k unifikaci pravidel pro vystupování, jimiž se řídí skupiny i rozhodčí na soutěžích.

Kdy a kde začít


Co se týče optimálního věku, kdy by vaše ratolest mohla začít navštěvovat kurz či kroužek mažoretek, pak zde platí klasické – čím dřív, tím líp. Spousta skupin nabírá děvčata již od šesti let. Od osmi pak lze již soutěžit v rámci kadetek. Takto označeny jsou dívky až do 11 let, od 12 do 14 se jedná o juniorky a od 15 výše je kategorie seniorek. Pravidla soutěží také povolují určité procento výjimek pro mladší či starší soutěžící ve skupině. Může se tak lehce stát, že vaše nadaná dcera bude vystupovat již v 6 letech.

Autor: Ženy - E15


Teď přichází na řadu otázka, kam lze vaší holčičku zapsat. Síť mažoretkových skupin je v České republice překvapivě hustá. Nalézt je může v rámci různých tanečních škol, kde jsou mažoretky provozovány spíše na sportovní a soutěžní úrovni, nebo také na základních školách, v rámci Domu dětí a mládeže apod., kde se většinou jedná především o zájmový kroužek a soutěžní výkony nebývají jeho primárním cílem.

Co je potřeba aneb nakolik mě to vyjde?

Mít dceru mažoretku nevyjde zdaleka tak draho, porovnáme-li to s jinými sporty, uměleckými vyžitími a dalšími aktivitami. Jaké jsou počáteční investice? Tak předně se neobejdete bez hlavního náčiní mažoretek – hůlky. Tu lze vyrobit svépomocí, vystačíte si s dřevenou tyčkou a na konce přiděláte nějaké kuličky, nebo ji lze již hotovou koupit. Takřka profesionální kusy z dovozu lze koupit až za 500 Kč, ale vystačíte si i s produktem za 200 korun.

Autor: Ženy - E15


Další investicí, které se nevyhnete, je kostým. Šikovnější z vás tento problém vyřeší tím, že jej samy ušijí. Druhá, ta nákladnější, možnost je objednat jej u švadleny. Pokud vaše ratolest u mažoretek vydrží, pak musíte počítat s tím, že investici do kostýmu bude třeba jednou za čas podstoupit znovu. Nejen, že děti mívají tendence růst, ale také lze narazit na případy, kdy na různá vystoupení mají děti různé kostýmy.

Autor: Ženy - E15


Permanentního žrouta peněz představují pochopitelně měsíční poplatky za cvičitelky, pronájem prostoru a další. U komerčních tanečních škol jsou tyto částky mnohem vyšší, než třeba u kroužků spadajících pod základní školy, které vybírají poplatky v řádu několika set korun ročně. Menší finanční prostředky vydáte ještě na startovné na soutěže, dopravu na vystoupení apod. To je však kompenzovatelné různými druhy sponzoringů a vše tak záleží na šikovnosti organizátorů skupiny.

Mažoretkou k lepšímu životu

Na závěr si ještě řekněme, co působení v mažoretkách vaší dcerce přinese. Na prvním místě je zlepšení fyzické kondice, která jinak vysedáváním dětí u televize a počítače dostává na frak.

Dalším pozitivním bodem je zlepšení motorických funkcí vaší ratolesti, které je přímo spojené s choreografií, smyslem pro rytmus a prožívání hudby apod. Zapomenout nemůžeme ani na zlepšení psychické odolnosti vůči trémě, stresu a strachu z vystupování na veřejnosti. Především je to však pro děti zábava a příjemné trávení volného času.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video