Med a skořice zaručeně pomohou při nachlazení | e15.cz

Med a skořice zaručeně pomohou při nachlazení

ZDROJ: Ženy - E15

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Většina z nás se občas nevyhne běžným zimním potížím: začne to škrábáním v krku, pokašláváním, pocitem ucpaného nosu a zalehlých uší – nakonec se z toho vyklube pořádný kašel a rýma, někdy provázené i zvýšenou teplotou.

S takovým onemocněním jde k lékaři málokdo a spoléhá na pestrou nabídku léků proti nachlazení v lékárnách. Je pravda, že je z čeho vybírat, ale sirupy, kapky ani tablety nejsou právě levné, a pokud je nachlazeno víc členů rodiny, necháte v lékárně docela slušný obnos.

Med se doma hodí nejen při kašli

Často nedoceníte, co máte na dosah – a to je i případ medu, který se používá v medicíně přes tři tisíce let. Od včel se získával odjakživa, a ocenili ho jak lékaři, tak léčitelé a jistě překvapí svými léčebnými účinky i vás.

Kromě nachlazení je med schopen zmírnit nebo úplně vyléčit většinu alergií, při zevním použití hojí velmi dobře popáleniny a vředy. Některé prameny uvádějí, že má při pravidelném užívání dvou polévkových lžic denně i preventivní účinky proti rakovině tlustého střeva.

Hodí se i k ošetření zanícených ran, které se díky přírodním antibiotikům v medu dobře a rychle hojí. Podrážděný žaludek se po užití medu zklidní, a příznivé účinky medu se projeví i při špatném trávení.

Který med je nejlepší?

Včelaři rozlišují med podle období a míst sběru. Pro jednodušší orientaci stačí vědět, že jarní med je květový – snadno roztíratelný, světlejší a více se proto používá v léčitelství (snadněji se zpracovává).

Smíšený med má tmavší barvu, pochází z období květu malin, ostružin a letních keřů v lesích a polích, nejtmavší je pak lesní med z mízy a květů lesních dřevin (barviva v míze mají podíl na zbarvení medu).

Medovicový med má výraznější vůni a chuť, bývá tmavší než jarní med a tvoří ho míza přeměněná hmyzem, kterou včely s oblibou sbírají.

Med je vlastně přírodní směsí vitamínů, stopových prvků a jiných přírodních látek (hormony, cukry) namíchaná v optimálním poměru, žádný umělý med se mu nemůže složením nikdy přiblížit.
Pokud jste někdy slyšeli o jedovatém medu, pak můžete být bez obav: tento druh se u nás nenajde, pochází z oblastí, kde převážnou flóru tvoří oleandry, z nichž včely sbírají v době květu.

Skořice trochu jinak

Koření je k nám dovážené v podobě smotků kůry (dá se koupit v bylinářství nebo speciálních obchodech s kořením) nebo jako mletý prášek. Sama skořice má mimořádné účinky v boji s řadou nepříjemných potíží s močovými cestami či artrózou, má také prokazatelně dobrý vliv na činnost mozku a jeho fungování.

Proti nachlazení můžete použít jak mletou skořici, tak i zakoupené smotky, z nichž si postupně melete prášek sami.

Skladujte smotky při pokojové teplotě na suchém místě, nejlépe v uzavřené skleněné nádobě, pak charakteristická vůně skořice nevyprchá. Mletá skořice v několika gramovém balení se většinou spotřebuje dřív, než by vyčichla.

Lék, který chutná

Příprava „sirupu“ proti nachlazení je velice jednoduchá: • v jedné lžíci medu rozmíchejte čtvrt lžičky jemně mleté skořice a důkladně promíchejte, přidat můžete i trochu šťávy z citronu

Samotný med s citronem:

• proti počínající chřipce „pocumlávejte“ několikrát denně dvě kávové lžičky medu bohatě zapíjené čajem
• lžíce medu, smíchaná s lžičkou citronové šťávy, se užívá při angíně

Nic jiného není třeba, jen třikrát denně vzít tuto medicínu po dobu tří dnů. Úleva se dostavuje už druhý den, zmírní se také chronický kašel a pročistí průdušky. Lék chutná i dětem, rozmíchaný med se skořicí můžete zkusit namazat na chleba či vánočku.

Vypadá to příliš jednoduše, ale přesvědčíte se sami, že zázrak se v tomto případě opravdu koná. Vybírejte si raději med přímo od včelaře, nebo na farmářském trhu – tak budete mít záruku, že si ve sklenici odnášíte pravý med.

Dovozový med, nabízený v hypermarketech je prapodivná směs: část medu smíchaná s cukrovým sirupem, kukuřičným a třtinovým škrobem. To vše zpracované za vyšších teplot (aby se všechny složky pěkně spojily), tím pádem i ta trocha medu je znehodnocená. Občas se při kontrolách, krom jiného, objeví v takovém „medu“ i těžké kovy.

Lék, který se nekazí

Dobrý kapalný med se nekazí, ani krystalizací neztrácí své léčivé účinky. Krystalizace je přírodní konzervace, a dokazuje, že se jedná o kvalitní med. Obsah vody v pravém včelím medu je pouhých čtrnáct až sedmnáct procent, v takovém prostředí se nemohou množit žádné mikroorganismy ani plísně.

Cizorodé látky se objeví v medu jen výjimečně (a v nepatrném množství), jelikož rostliny si v květu velice chrání rozmnožovací orgány před znečištěním. Teprve při zpracování se mohou do medu dostat nevhodné příměsi.

Netrápí-li vás nachlazení, pak vám med poslouží jako prevence.

Výborný je zimní salát (obsahem železa, hořčíku, mědi a dalších stopových prvků je doporučován proti chudokrevnosti):
• dušené (konzervované) červené fazole smíchejte s listovou zeleninou (ledový salát, rukola), přidejte dvě kávové lžičky medu a lžíci olivového oleje. Množství přísad ale záleží na vaší chuti, jak si salát namícháte.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery