Měkký vřed- ulcus molle | e15.cz

Měkký vřed- ulcus molle

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na světě existuje množství sexuálně přenosných nemocí, proto opatrnosti není nikdy dost. Přeci se nechcete nakazit i vy- například měkkým vředem.

Nemoc
Měkký vřed (ulcus molle) je pohlavní nemoc, kterou způsobuje bakterie nazývaná Haemophilus ducrey, což je bakterie tvaru tyčky dlouhá 1,5 -2,0 um. Tato bakterie je citlivá na zvýšenou teplotu a vyschnutí.

Projevy
Infekce se projevuje vřídky na pohlavním ústrojí, někdy mnohočetnými, které vznikají 4-6 dní po pohlavním styku s nakaženou osobou (někdy také několik hodin po styku). Pokud se neléčí, mohou vředy splývat ve velká a bolestivá ložiska. Také tříselné uzliny se zduřují a vznikají tzv. bubony. Kůže nad bubony zčervená, srůstá s kůží, objevuje se žlutozelený hnis. Vředy se odhojují jizvou.

Přenos
Tato nemoc je přenosná pouze pohlavním stykem, častěji jsou nakaženi muži, kteří mívají většinou zasažen žalud, předkožku a uzdičku. Pouze výjimečně je mimo genitálií výskyt i na jiných místech, například prstech, rtech, mandlích.

Diagnostika a léčba
Nemoc se diagnostikuje na základně mikroskopie a bakteriologické kultivace. Léčba spočívá v podávání antibiotik.

Prevence
Přestože je tato pohlavní nemoc v rozvinutých zemích spíše vzácná, přesto klaďte důraz na zodpovědný výběr sexuálních partnerů a používání kondomů.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video