Méně známé ovoce: Kumquat | e15.cz

Méně známé ovoce: Kumquat

Monika Kváčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kumquat je jeden z nejmenších citrusových plodů. Vyznačuje se jedlou slupkou i dužinou s výrazným aroma.

Kumquat:


Kumquat (Fortunella Hindsii) je stálezelený keř nebo stromek dorůstající výšky asi tří metrů. Tento trpasličí pomeranč pochází z Východní Asie a Jižní Číny, kde byl znám již ve 12. století. Dnes se vyskytuje v Asii i v Evropě (např.na Korfu).

Plody:


Plody jsou oranžové barvy, oválné a 2-4 cm veliké. Kumquat je poměrně bohatý na vitamín C a obsahuje hodně draslíku a měďi, má výrazné aroma a chutí připomíná něco mezi citronem a mandarinkou.

Autor: Ženy - E15


Konzumace:


Plody můžeme konzumovat v čerstvém stavu, a to jak slupku, tak dužinu - před konzumací bychom je tedy měli důkladně omýt. Kůra je hořká, dužina je naopak hodně sladká. Pro své výrazné aroma jsou používány při pečení masa a považovány za delikatesu např. ke grilovanému masu, drůbeži, zvěřině nebo třeba fondue, mohou se přidávat krájené také do salátů.

Toto ovoce je rovněž vhodné k výrobě marmelád, sirupů i likérů. Konzervované plody Kumkvatu jsou vyváženy z Tchaj-wanu a často se používají k přípravě dezertů v čínských restauracích. V poslední době jsou oblíbené jako ozdoba koktejlů a jiných nápojů, stále častějí se přidávají např. k martini místo klasické olivy.

Autor: Ženy - E15


Kumguat je k dostání i u nás ve větších dobře zásobených obchodech, jeho cena se pohybuje kolem 200 Kč za kilogram (cca 2.50 Kč za kus).

Pěstování: 

Kumquat se pěstuje podobně jako ostatní citrusy, je ovšem o něco odolnější vůdči teplotám. V létě můžeme rostlinu bez problémů umístit venku, v zimě snese krátkodobě i teplotu okolo bodu mrazu bez újmy, nejlépe je jí však přezimovat stabilně při teplotě okolo 10°C.

Ve vegetačním období je vhodné rostlinu přihnojovat hnojivem na citrusy. Při zalévání bychom si měli dávat pozor na přemokření, které tento citrusovník nesnáší a reaguje na ně shazováním listů.


Autor: Monika Kváčková

Autor: Monika Kváčková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video