Menstruace jako kalendář | e15.cz

Menstruace jako kalendář

ZDROJ: Ženy - E15

Daniela Fruhwirtová-Hradská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pro mnohé ženy je menstruace spíše zátěží či překážkou. Dnes se již spousta žen snaží svou menstruaci oddálit či ji dokonce nemít vůbec. Menses, menstruace nebo měsíčky jsou ovšem velmi cennou součástí také ženské osobnosti, a to ještě několik z nás ani netuší, že díky menstruaci si můžeme naplánovat celý měsíc. Dá se považovat za takový náš biologický harmonogram.

Čarodějná krev

Pro menstruaci se vžily názvy ne příliš lichotivé, nazýváme ji například krámy, červená bestie, firemka, tchýně na návštěvě, rudá dohoda, nepříjemná záležitost, červený humus apod. Současně je však menstruace nedílnou součástí naší přirozené ženskosti, je symbolem zdravého těla i duše a především symbolem plodnosti. V dávných dobách byla jedním z předmětů okultismu.

Ženy-čarodějky používaly své tzv. měsíční krvácení k různým rituálům, však většinou k dobrému využití jako například k získání lásky, mládí, krásy, k získání moudrosti, k hubnutí, pro vznícení vášně a samozřejmě k otěhotnění. Jednalo se o velmi vzácnou věc, vždyť menses je přece torzo zázraku. V některých zemích se stalo blahodárné mít sexuální styk, i když žena menstruuje. V jiných zemích se používá jako hormonální kalendář. A jak můžeme tedy plánovat prostřednictvím menstruace?

Ovulační plánování

Budeme-li brát v úvahu, že nám měsíčky začínají počátkem měsíce, tak první týden našeho krvácení jsme dle hormonálních výzkumů, unavené, citlivé, máme pocit přečerpání, vše se nás dotýká, vše si bereme osobně, nemáme chuť s nikým mluvit, je to však jen fáze, a proto bychom tento týden, než se nám trochu zeslabí krvácení, měly odpočívat a nic si neplánovat. Při menstruaci si prostě odpusťme náročné fyzické výkony a rozhodně nesmíme zanedbávat spánek. Rovněž není vhodné si na tu dobu domlouvat žádné zásadní schůzky.

Ke konci týdne ve znamení krvácení se nám vrací nejenom barva, ale také část energie. Druhý týden našeho cyklu, kdy se nám blíží ovulace, se nazývá dynamický (podle knihy Mirandy Gray „Rudý měsíc“ nastává týden Panny), jsme přirozené, baví nás spousta věcí. Měly bychom si někam zajít, podnikat, tvořit či si něco zařizovat, je to týden odreagování a nabírání nové energie, proto je dobré si jít také třeba zacvičit, zatancovat, zaplavat, nakupovat nebo jít na masáž či si poskytnout jakýkoliv jiný relax.

Třetí týden cyklu neboli týden ovulace je ve znamení sdílení, přitažlivosti, společenskosti a energie, ovšem především té sexuální. Týden expresivní (podle Mirandy Gray je počátek týdne týdnem Matky a s okamžikem ovulace přichází magická síla Čarodějky). V expresivní fázi jsme více v ženském principu a je to doba vhodná pro jednání s lidmi a budování vztahů. Ovulační fáze je dobou intenzivního setkávání se s lidmi, přináší nám schopnost naslouchat druhým, milovat sebe i druhé a užívat si sexu.

Týden vlstního nitra

Poslední týden menstruačního cyklu je spíše týdnem vlastního nitra. Týden kreativní (podle M. Gray týden Vědmy). V kreativní fázi je dobré přijmout sebe, jaká jsem (včetně emocionálních výkyvů), a nesnažit se o velkou strukturovanost a plánování.

V tomto týdnu se nám daří vše, na co sáhneme, co jindy, například v menstruační fázi, nám trvá čtyři dny, máme v této fázi hotové během jedné noci. Ale měly bychom raději zůstat doma, nemáme chuť se bavit ani na nějaké dlouhé hovory a také značně střídáme nálady. Pokud vám chybí něco uklidit nebo jindy nebyl čas, je tato fáze ideální doba právě na uklízení či jiné pracovní aktivity, které máme spojené se sebou sama.

Každá fáze menstruačního cyklu je pro náš biorytmus značně důležitá, měly bychom si své úkoly i svou zábavu vždy vtěsnat do náležitého týdne, a pak budeme žasnout, jak bude vše vycházet.

Miranda Gray ve své knize píše: „Jakmile žena začne přicházet na tyto své „optimální schopnosti“ a optimální časy, věci se začnou až magicky zjednodušovat. Pak je jen třeba postupnou praxí nacházet vnitřní důvěru a jistotu, že když něco odložím na další fázi, protože ta bude pro danou činnost vhodnější, přinese to svoje ovoce v podobě efektivního a excelentního výkonu a výsledku.“ Hlavně o tom nezapomeňme informovat své partnery a blízké osoby nebo je nechme si kupříkladu přečíst náš článek.

Autor: Daniela Fruhwirtová-Hradská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video