Menstruace: Mýty a pověry všude kolem | e15.cz

Menstruace: Mýty a pověry všude kolem

ZDROJ: Ženy - E15

Regina Rothová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V různých kulturních epochách byla menstruace často zdrojem nejrůznějších diskriminací. A ženy o ní stále hovoří nerady, toto téma jim je často nepříjemné. Přitom mohou způsobit komplikace svým dcerám.

Až polovina dívek a mladých žen, které ke mně do ordinace přijdou, na své první měsíčky vzpomíná jako na nepříjemný zážitek,“ říká MUDr. Helena Máslová, specialistka v oboru psychosomatiky a psychogynekologie, zakladatelka Centra psychosomatické péče v Praze. Tak tomu bylo například u jedné z pacientek: „Začala jsem menstruovat na táboře a nevěděla jsem, co dělat, ve škole, na kroužku.
Spolužačky se mi smály, že nevím, o co jde, ale se mnou se o tom předtím nikdo nebavil.“

Přitom věk dívek, které začínají menstruovat, klesá. Zároveň stoupá takzvaný index osmiletých, tedy podíl menstruujících osmiletých dívek v populaci, což vypovídá o vlivu hormonálních narušení společnosti. „Matky by se proto o menstruaci měly bavit s dívkami nejpozději kolem 10. roku, a hlavně pozitivně,“ vysvětluje MUDr. Máslová. Obvykle jsou totiž reakce na informaci o začátku menses veskrze negativní. Mělo by se zdůrazňovat, že je fajn být ženou. Je dokázáno, že negace je spojena s poruchami menstruačního cyklu. Maminka předá negativní vztah k měsíčkům, a tedy jejich narušení dokonce i adoptivní dceři. „Nemyslím si, že je nutné o menstruaci hovořit veřejně, ostatně jde o součást intimity.

Ale matky by měly dcerám vysvětlit, že je normální menstruovat, že je to užitečná součást ženského zdraví. Dívka, která vidí, že je její matka spokojená v ženském těle, bude mít šanci na bezproblémovou menstruaci. První menses by mělo být vítáno, mělo by se oslavit.

Jít do cukrárny, koupit nové šaty. Není ale nutné na potkání všem členům rodiny sdělovat, co se děje (zvlášť pubertálnímu bratrovi), “ objasňuje lékařka. Aby se mohly ženy o této součásti života dozvědět víc a navzájem se spolu bavit, vznikla interaktivní soutěž pro dívky a ženy v ČR a SR s názvem Perioda není tabu (periodanenitabu.cz, periodaniejetabu.sk), spuštěn byl i nový blog Teta Irma.
Zdravá dívka nemusí spěchat

Předčasná návštěva gynekologické ordinace může napáchat hodně zla. Doktorka Máslová má v péči několik pacientek, které nemenstruují, ačkoli ve 13 letech začaly, ale nepravidelně. Po vyšetření už nikdy spontánně nemenstruovaly. Když je dívka zdravá, má pravidelné měsíčky, netrpí na výtoky ani bolesti, stačí navštívit gynekologa až před zahájením pohlavního života a konzultovat s ním vhodnou ochranu.

Hygiena v období „našich dnů“

Nejlepší je mýt se ráno a večer. Intimní místa se mohou omývat teplou vodou a gelem, který neobsahuje mýdlo. V kožních záhybech stydkých pysků se tvoří přirozené usazeniny, proto je třeba se na tyto partie speciálně zaměřit. A nečistoty odstraňovat velice pečlivě. Vaginu si rozhodně nemyjte uvnitř, protože se tam vyskytují „hodné“ bakterie, které udržují kyselé prostředí. Menstruační krev toto prostředí narušuje a zvyšuje jeho pH. Zásaditější prostředí vyhovuje patogenním mikroorganismům, které se mohou rychle množit a způsobit zánět.

Mladší dívky a ženy, které ještě nezahájily pohlavní život, by měly používat spíš vložky, tampony jenom na nezbytně dlouhou dobu, třeba do bazénu. „Je lepší, když menstruační krev přirozeně odtéká,“ vysvětluje MUDr. Máslová.

Menstruace v otázkách a odpovědích

1. Má se žena při menstruaci vyhýbat tělesné námaze?

Sportovat byste měly pořád, měsíčky vlastně nejsou žádný důvod, proč necvičit. Ve škole to může být nepříjemné, ale když dívka či žena nemá bolesti, není důvod se sportu vyhýbat. Jen je třeba vymyslet kvalitní ochranu, aby se nestala nehoda (zde je namístě tampon).

2. Prý by kluci neměli vědět o tom, co je menstruace.

To naprosto není pravda. Je samozřejmé, že mají vědět, co to je menstruační cyklus, jak funguje, k čemu slouží. Je to přirozená součást života a muži o ní mají vědět. Minimálně je to součást učiva z biologie člověka.

3. Ztrácí se při menstruaci vždycky velké množství krve?

Ne, při měsíčkách přijdeme přibližně o tři až pět polévkových lžic krve. Vtip je v tom, že z těla neodchází pryč jenom krev, ale také děložní výstelka a další tekutiny.

4. Při menstruaci se nedoporučuje plavat.

Záleží samozřejmě na intenzitě krvácení a času stráveném v plavkách. Tampon totiž nasaje spolu s krví i vodu a tím se zmenší jeho schopnost sát. Druhý den menstruace, kdy bývá obvykle nejsilnější, si můžete koupání odpustit, ale další dny se nemusíte do čistého bazénu bát.

Autor: Regina Rothová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video