Menstruační bolesti: Jak si od nich ulevit | e15.cz

Menstruační bolesti: Jak si od nich ulevit

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Každá z nás zná ten pocit: cítíme se slabé, všechno nás bolí, do ničeho se nám nechce a navíc se přidají křeče v břiše. Co bychom daly za to, aby zmizely?

Proč máme menstruaci?


Přibližně jedenkrát za 28 dní tělo ženy v reprodukčním věku vykazuje určité změny. Organismus ženy se vlastně připravuje na budoucí možné otěhotnění. Každý měsíc se děložní sliznice mění tak, aby se v ní, v případě otěhotnění, se mohlo uhnízdit oplodněné vajíčko. Pokud k oplodnění nedojde, sliznice se odloučí a v podobě menstruačního krvácení vyjde pochvou z těla ven.

Obtíže při menstruaci

Víte, že:

  • Při narození máme úplný a definitivní počet vajíček. Během života tělo uvolní asi 500 zralých vajíček.
  • Dvojčata se rodí jednou na 80 porodů.
  • Trojčata? se rodí přibližně jednou na 6400 porodů.
  • Čtyřčata jsou ještě vzácnější - 1 na 512 000 porodů.
  • Paterčat se dočkáme s pravděpodobností 1 ku 40 milionům.Kromě tělesných bolestí se můžeme potýkat i s celkovou rozladěností. „Nic doma, nic nám po chuti“ dalo by se velmi jednoduše shrnout naše tělesné rozpoložení.
 
Naši blízcí i kolegové se náhle mohou stát našimi nepřáteli, dráždí nás na nich úplně všechno. A přitom jsme to my, které jsou obyčejně protivné. Zkusme příště, než se na někoho utrhneme, se nejdříve nadechnout a říct si: „Klid, to jsou jenom moje rozhozené hormony.“ Nemusí hned na nás každý poznat, v jaké fázi se nachází náš cyklus.
 

Autor: Ženy - E15


Některá z nás ve „svých dnech“ trpí méně, některá více. Někdo o nich takřka ani neví, ale většinu z nás první dva až tři periody pěkně potrápí. Bolestivá menstruace (odborně dysmenorea) postihuje především dívky do 24 let, po porodu obvykle mizí, ale některá z nás nemá pokoj až do klimakteria.

Menstruační bolesti


Projevují se křečemi v podbřišku, přicházejí ve vlnách a mohou být provázeny bolestmi v bederní krajině, nevolností s nucením na zvracení a dokonce i zvracením. Křeče jsou způsobovány děložními stahy a jsou spojeny s vysokou hladinou prostaglandinů - látek podobných hormonům. Nezdravá výživa a nedostatek pohybu obtíže ještě zhoršují.


Menstruace - kdy vyhledat lékaře?

  • Při silném a nepravidelném krvácení.
  • Pokud jsou menstruační bolesti neobyčejně silné a přetrvávají několik dnů.
  • Při problémech s otěhotněním.
  • Pokud se krvácení objevuje i mezi menstruacemi.
  • Pokud se krvácení přestalo objevovat.Jak mohu bolesti zmírnit?

Výživa
Můžete vyzkoušet i změnu jídelníčku. V týdnu před očekávanou menstruací věnujte mimořádnou pozornost zdravé výživě. Můžete tak předejít nerovnováze prostaglandinů v děložní stěně. Jezte potravu bohatou na esenciální mastné kyseliny, vápník, hořčík, zinek a vitaminy B, C a E. Pijte hodně tekutin a jezte denně zeleninu, ovoce a celozrnné potraviny, abyste zabránily zácpě. Vyhýbejte se pokrmům z bílé mouky, cukru a nasycených (živočišných) tuků.

Léky
Většina z nás si nemůže dovolit být tři dny z měsíce „mimo provoz“. Pokud nejsou bolesti opravdu mimořádné a nevyžadují pozornost lékaře, můžeme si pomoci některými z volně prodejných analgetik. Na zmírnění menstruační je určen například volně prodejný lék Valetol, který podle údajů výrobce zabírá do dvaceti minut po polknutí tablety. Jeho kombinované složení  pomůže zbavit nás na 6 – 8 hodin bolesti, abychom se mohly věnovat svým každodenním povinnostem i radostem.

Cvičení 
K úlevě při menstruačních křečech mohou napomoci aktivity, které procvičí svaly celého tělo. Vhodné je např. plavání nebo jóga

Masáž
Každodenní masáž břicha a bederní krajiny v týdnu před menstruací pomáhá předcházet křečím tím, že podporuje svalovou relaxaci. Břicho si můžete masírovat samy, a někoho požádejte, aby vám namasíroval záda. K masáži použijte základový olej - vhodný je např. slunečnicový olej nebo olej ze sladkých mandlí. Ten můžete použít samostatně, nebo s přidáním tří kapek levandulové silice.

Aktualizováno 27.4. 2011

0:normal690:true:true


KAŽDÝ DEN NOVÉ SLEVY NA JEDNOM MÍSTĚ!

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video