Mexický tarragon - léčivka i koření | e15.cz

Mexický tarragon - léčivka i koření

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Až budete uvažovat, jakou kytičkou si letos ozdobíte balkón, zkuste sáhnout po neobyčejném afrikánu. Upozorňujeme však, že je vhodná jen pro ty, kteří nemají malé děti, neboť kvete sice moc pěkně, ale může být i nebezpečná.

Rostlinka pro šamany

U nás je mexický tarragon spíš jako rarita, neboť se v zahradnictvích běžně nepěstuje. Ve volné přírodě ale roste, a to ve své domovině - Mexiku. Běžně jej dosud užívají k šamanským rituálům mexičtí Indiáni, kteří objevili psychoedelické a povzbuzující účinky této rostliny již velmi, velmi dávno. Je však zajímavé, že drogu nezneužívají a ani to s ní nijak nepřehánějí – vykuřování suchou natí a vaření odvaru praktikují pouze jednou za rok, kdy se šaman vypraví uctít božstvo do hor vzdálených několik set kilometrů od jejich vesnice.

Lákavé, sírově žluté květy okrasné léčivky a zároveň i koření, jsou hlavní ozdobou nízkého afrikánu, známého také pod názvem „mexický tarragon“. Velmi dobře jej znají především vyznavači kouzel a magie, neboť sušená nať se přidává do omamujícího kadidla. To ale nic nemění na tom, abychom si „balkónovku“ nepěstovali i doma, neboť není tak nebezpečná, jak se na první pohled zdá. Rostlin s omamujícími účinky je totiž daleko více, patří k nim například i některé orchideje, cibuloviny nebo prachobyčejné luční květiny.

Rostlinka pro okrasu

Mexický afrikán vytváří kompaktní košaté rostliny porostlé přisedlými kopinatými, jemně pilovitými, sytě zelenými štíhlými aromatickými listy. Od dubna do zámrazu vykvétá drobnějšími zlatožlutými jazykovitými květy. Na konci každého stonku se objeví vždy několik květů najednou, takže se květy zdají být podstatně větší než jsou. Květy vydrží dlouho čerstvé, a keříky doslova po celé léto zdobí záplava zlatožlutých až zlatooranžových voňavých květů.

Semena mexického afrikánu musíme hledat pod názvem Tagetes lucida, pokud je chceme někde sehnat v e-shopu nebo zahradnictví specializovaném na rostlinné rarity. Sazeničky je potřeba předpěstovat. Semeno se může vysévat již od února až do dubna do truhlíku a po půli května se sazeničky vysadí na záhon.

Rostlinka pro gurmány

Květy i listy můžeme používat čerstvé i sušené. Jsou vynikající na dochucení omáček, polévek, salátů, používají se na masová i zeleninová jídla.a znalci tvrdí, že mexický tarragon je nejchutnějším kořením na grilované či pečené kuřecí maso. Celá rostlina je totiž silně siličnatá, voní výrazně po anýzu a mařince vonné, což je velmi neobvyklá kombinace.

Květy dokonce můžeme používat jako ozdobu jídel, salátů, na čaj a prý výrazně zvyšují chuť i účinky kakaa, nebo spolu s ostatními květy do směsí jedlých květů používaných na okrasu jídel, jako přílohy, do jogurtů, omáček a podobně. Sušené květy dlouho neztrácejí barvu ani vůni, proto je z nich zajímavě aromatické potpourri, které však s jinými rostlinami raději nekombinujeme, neboť vonná směs pouze z mexického tarragonu je výrazná jíž sama o sobě.

A jak to vlastně s těmi léčivými účinky je? Čaj ze sušené natě mexického tarragonu uklidňuje podrážděný žaludek a přináší i celkové zklidnění , ale správné dávkování vám neprozradíme.. Recept je totiž stále obestřen pečlivě střeženým tajemstvím mexických Indiánů.

Poslední články autora

Řekli mi, že mám rakovinu...

Hledám práci! Zn: je mi nad 50!

Léčitelé, nebo šarlatáni? Pomohou, nebo uškodí?

Co dělat, když to při sexu „drhne“?

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video