Milujte jógu! Jaká je pro vás nejvhodnější? | e15.cz

Milujte jógu! Jaká je pro vás nejvhodnější?

Jana Benešovská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Všude slyšíte, že je to skvělé cvičení, a pokud jste ho ještě nezkusila, měla byste to co nejdřív napravit? Jak se zorientovat mezi jednotlivými druhy a na co vsadit, když potřebujete shodit kila, protáhnout se nebo jen zklidnit mysl?

Jóga je nejstarší systém cvičení rozvoje lidského těla i ducha. Zatímco v Indii, zemi svého původu, je jóga meditační filozofií, my, lidé ze Západu, v ní vidíme hlavně fyzický pohyb. Přitom jóga toho umí tolik: zlepšuje kondici, protáhne a posílí svaly, dostane tělo do vytoužených křivek, působí antidepresivně, vytváří úsměv na tváři a pomáhá vnitřní spokojenosti.

A má ještě jedno plus – jejím smyslem je nepoměřovat se s ostatními. Během cvičení jde jen o vás, o vaše tělo a duši. Cvičí se skrze takzvané jógové ásany, což jsou pozice, které člověk zaujímá.

JDETE POPRVÉ?

Abyste si správně vybrala, je důležité vzít v potaz svůj zdravotní stav a hlavně kondici. Pokud vám pohyb nedělá problém nebo chcete pomocí jógy zhubnout, jsou pro vás vhodné spíš dynamické styly jógy. Naopak je-li vaše kondice na nule a od jógy očekáváte spíš zklidnění a meditaci, vsaďte na klidnější formu cvičení a zvolte některý z jemnějších druhů jógy. Kdo chce vidět výsledky, ať už jsou jakékoli, měl by cvičit denně nebo aspoň každý druhý den.

„Nechtějte po józe účinky hned po první lekci. Čím déle budete cvičit, tím více vám jóga dá. Tělo se pomalu rozhýbe, zvykne si na pohyb a pak vám samo řekne, co potřebuje,“ říká Veronika Carmanová ze studia Karma Yoga v Praze. Na začátku vyzkoušejte nejen různé styly, ale i instruktory. Před první lekcí dvě hodiny nejezte a jen pijte. Neberte si s sebou žádné tenisky, protože jóga se cvičí bosky.

Co je jóga?

Slovíčko yoga znamená v indickém sanskrtu spojit, sjednotit. Jde o starou indickou filozofii, nikoli o náboženství. Za otce jógy je považován Patanjali, který někdy ve 2. století před naším letopočtem sestavil knihu sutér – pravidel, podle kterých člověk může dojít osvícení.

JEMNÉ JÓGY

HATHAJÓGA

O co jde?

Zpravidla se tímto názvem označují lekce tzv. klasické jógy. V sanskrtu „ha“ znamená slunce a „tha“ je měsíc, hatha tedy znamená spojení slunce a měsíce. Jde o systém jógy, jehož hlavní součástí jsou ásany (pozice těla), pránájáma (ovládání dechu) a meditace (zklidnění mysli). Je zaměřená hlavně na dýchací a uvolňovací cviky, relaxaci, koncentraci. Cvičí se pomalu.

Pro koho je vhodná?

Pro někoho, kdo dlouho necvičil, není v kondici a hledá spíše duchovní než fyzické účinky. Začít můžete kdykoli, bez ohledu na věk.

KUNDALINI JÓGA

O co jde?

„Slovo kundalini doslova znamená stočený had, přičemž had představuje energii. Je-li jeho síla probuzená, jeho duchovní energie stoupá podél páteře a probouzí další energetická centra napříč celým tělem,“ vysvětluje Veronika Carmanová. Síla hada se probouzí ásanami, rytmickým dýcháním a součástí hodiny bývají i vizualizace, meditace a zpívání manter.

Pro koho je vhodná?

Pro všechny, koho zajímá, jak probudit zdroj energie, která vede k prohloubení duchovního života. Ásanami zároveň uvolníte zatuhlá záda. Kundalini jóga pomáhá, pokud se cítíte bez energie, chcete mít pružná záda, silnou imunitu a dobře fungující endokrinní a reprodukční systém.

DYNAMICKÉ STYLY JÓGY

POWERJÓGA

O co jde?

Pokud dlouho aktivně sportujete a od hodiny jógy očekáváte fyzickou námahu podobnou třeba lekci aerobiku nebo zumby, zkuste powerjógu. Je méně přísná ve filozofii a pravidlech, která naopak klasická jóga striktně dodržuje. Cvičí se v rychlejším tempu, s důrazem na silový aparát.

Pro koho je vhodná?

Pro všechny, kteří chtějí pomocí jógy zhubnout nebo zpevnit postavu. Powerjóga využívá váhy vlastního těla a posílení nejen vnitřních, ale i vnějších svalů.

Milujte jógu!Autor: Ženy - E15

AŠTANGAJÓGA

O co jde?

Aštangajóga je uzavřená série přesně po sobě jdoucích pozic sestavená Shri Pattabhi Joisem z Mysoru. Původně byla určena pro mladé muže, proto je cvičení velmi dynamické a patří mezi fyzicky nejnáročnější styly. Výdrže v ásanách jsou obvykle pět dechů, poté se plynule přechází do další.

Při této józe není čas na oddech mezi pozicemi. Závěrečná relaxace šavásana vás čeká až po hodině a půl dřiny. Aštangajóga ale výrazně zklidňuje nervový systém a probouzí novou energii.

Pro koho je vhodná?

Patří k fyzicky náročnějším druhům jógy, proto se doporučuje hlavně mladým lidem, kteří od hodiny jógy očekávají především fyzickou dřinu. Nedoporučuje se lidem se závažnými srdečními problémy, vysokým krevním tlakem, cukrovkou a také ženám v období menstruace a v době, kdy plánují otěhotnět.

VINYASAJÓGA

O co jde?

Pokud se nechcete na hodině jógy úplně zničit jako při aštanze, ale přesto očekáváte fyzickou námahu a litry potu, zkuste vinyasajógu. Tento druh jógy je totiž jakýmsi derivátem aštangy, stejně jako u ní je i tady důležité sladění pohybu s dechem. Jde o cvičení, při kterém vás instruktor plynule povede z jedné ásany do druhé v souladu s nádechem a výdechem.

Na rozdíl od aštangy nejsou u vinyasy ásany předem určené, takže lektor může být kreativní a překvapit vás na každé hodině jinou sestavou. I lekce vinyasy jsou zakončené šavásanou, příjemnou relaxací vleže. Cvičení má detoxikační účinky a vede k celkové regeneraci organismu.

Pro koho je vhodná?

Vinyasa předpokládá základní znalost jógového cvičení a řízení dechu, proto se hodí spíš pro pokročilejší cvičence, kteří už mají zkušenosti s jinými druhy jógy. Je ale vhodná i pro lidi, kteří se nebojí vyzkoušet něco nového a zároveň fyzicky náročnějšího.

JIVAMUKTIJÓGA

O co jde?

Pokud hledáte fyzicky náročnější a zároveň meditativní formu jógy, pak zkuste hodinu jivamuktijógy. Styl vytvořili manželé Sharon Gannon a David Life z USA s cílem začlenit do každého praktikování jógy „západního cvičence“ nejen fyzické cvičení, ale i psychologické a duchovní aspekty. Dynamické lekce doprovází meditace, čtení z jógových textů a zpívání manter.

Pro koho je vhodná?

Pro všechny, kteří očekávají od lekce kombinaci fitness cvičení a duchovních aspektů jógy.

JÓGA VHODNÁ PRO JARNÍ DETOXIKACI

HOTJÓGA, BIKRAMJÓGA

O co jde?

Hotjóga je cvičení jógových pozic v místnosti vyhřáté na 38–42 °C. Na rozdíl od bikramjógy, která má přesně dané pořadí a počet pozic, a tudíž je všude na světě stejná, si každý lektor hotjógy volí vlastní specifickou sestavu. Hotjóga je vhodná pro detoxikaci organismu. V některých studiích můžete jógu vyzkoušet po deset na sebe navazujících dní za symbolickou cenu.

Pro koho je vhodná?

Pro všechny, kteří chtějí detoxikovat organismus a zformovat postavu. Pro srovnání s aerobikem spálí lidský organismus při cvičení hotjógy až o 800 kilokalorií navíc. Cvičení hotjógy není omezeno věkem, nevhodná je ale pro lidi s vysokým krevním tlakem a pro všechny, kteří mají problémy se srdcem.

JÓGOVÉ NOVINKY

FLYJÓGA

O co jde?

Říká se jí také aerojóga nebo antigravitační jóga, protože se cvičí ve speciálních sítích. Pojí v sobě prvky jógy a pilates, ale i tance a taneční akrobacie. Praktikuje se pomocí sítí, které jsou zavěšené u stropu a které slouží jako podpůrný systém při jednotlivých cvicích. Tato jóga využívá hlavně váhy vlastního těla člověka ve spojení se zemskou přitažlivostí.

Na první lekci můžete mít smíšené pocity, protože svaly budete zapojovat jiným způsobem než u klasické jógy a navíc budete střídavě hlavou nahoře a dole. Každopádně možnost zavěsit se díky síti hlavou dolů s sebou přináší nádherný pocit uvolnění páteře.

Flyjóga pomáhá při bolestech zad, stimuluje činnost mozku a lymfatického systému. Prokrvení hlavy v obrácených pozicích má také skvělý vliv na stav vaší pokožky a je dobrou prevencí proti vráskám.

Pro koho je vhodná?

Flyjóga se nedoporučuje těhotným ženám. Pokud trpíte vysokým krevním tlakem nebo máte problémy se srdcem, je lepší poradit se o jejím praktikování s lékařem.

Milujte jógu!Autor: Ženy - E15

Tip trenérky jógy Veroniky Carmanové:

JINJÓGA

O co jde?

Jinjóga je považována za praxi klidné síly. „Je ideální kompenzací jakéhokoli fyzicky náročného sportu a ocení ji hlavně běžci a cyklisté,“ doporučuje Veronika Carmanová. Zatímco většina jóg v západním světě se soustředí na práci se svaly, u jinjógy je pozornost věnovaná pojivovým tkáním, tedy vazům, šlachám a kloubům.

Setrvání v jednotlivých pozicích je relativně dlouhé (zhruba tři až pět minut), aby bylo umožněno pozvolné působení na pojivové tkáně. Jinjóga není náročná fyzicky, ovšem je mimořádně namáhavá mentálně.

Pro koho je vhodná?

Pro sportovce hledající kompenzaci k fyzicky náročné aktivitě a pro všechny, kterým jde o duchovní aspekt jógy.

HORMONÁLNÍ JÓGA

O co jde?

Autorkou hormonální jógy je Brazilka Dinah Rodrigues. Vytvořila sestavu cviků vycházejících z hathajógy, kundalinijógy a tibetských technik práce s energií, která slibuje ženám vyřešení problémů s přechodem nebo s otěhotněním bez použití hormonů nebo jiných léků. Speciální sestava cviků zvyšuje a vyrovnává hladinu hormonů, takže pomáhá účinně také v prevenci osteoporózy a kardiovaskulárních onemocnění.

Pro koho je vhodná?

Pro ženy, které řeší problémy s bolestivou menstruací, otěhotněním, menopauzou. Hormonální (někdy také vitální) jóga je vhodná i pro lidi, kteří se s problémy s hormony už léčí, v takovém případně je ale dobré poradit se o jejím praktikování s lékařem. Hodí se i jako doplňková terapie pro lidi s poruchou štítné žlázy.

Článek vyšel v časopise Dieta.

Autor: Jana Benešovská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video