Mimoděložní těhotenství | e15.cz

Mimoděložní těhotenství

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mimoděložní těhotenství je rozhodně závažný problém, který může postihnout i vás. Jak ho však rozpoznat, koho nejčastěji postihuje a jaké je řešení?

Pokud se plodové vejce usadí jinde než v děloze, hovoříme o mimoděložním těhotenství. Nejčastěji je to ve vejcovodech, ale může to být v kterémkoliv orgánu malé pánve.

Jaké jsou příznaky?
- vynechání menstruace
- nevolnost
- ostrá bolest vystřelující do ramene
- nečekané krvácení z pochvy
- pocity na omdlení, zimnice

Mimoděložní těhotenství je rozhodně závažný problém, protože rostoucí plod může zapříčinit prasknutí vejcovodu, infekci malé pánve a pobřišnice. Jestliže ženě není však poskytnuta lékařská pomoc, může to být i smrtelné.

Lékař fyzikálním vyšetřením břicha určí, zda se jedná právě o mimoděložní těhotenství, případně použije ultrazvuk. Pokud ano, pak přichází na řadu chirurgický zákrok, při kterém se plodové vejce odstraní. Jestliže došlo k prasknutí vejcovodu, může být odstraněn, někdy spolu s vaječníkem.

Po tomto zákroku se mohou vyskytnout komplikace v podobě srůstů, které brání průchodu vajíčka.

Mimoděložní těhotenství se nejčastěji vyskytuje při prvním těhotenství. dále u žen, které mají zavedeno nitroděložní tělísko, pokud užívají hormonální antikoncepci obsahující pouze progestron nebo antikoncepci přijatou po pohlavním styku.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery