Mimoděložní těhotenství

Mimoděložní těhotenství je rozhodně závažný problém, který může postihnout i vás. Jak ho však rozpoznat, koho nejčastěji postihuje a jaké je řešení?
Mimoděložní těhotenství
29.3.2004 0:00 |

Pokud se plodové vejce usadí jinde než v děloze, hovoříme o mimoděložním těhotenství. Nejčastěji je to ve vejcovodech, ale může to být v kterémkoliv orgánu malé pánve.

Jaké jsou příznaky?
- vynechání menstruace
- nevolnost
- ostrá bolest vystřelující do ramene
- nečekané krvácení z pochvy
- pocity na omdlení, zimnice

Mimoděložní těhotenství je rozhodně závažný problém, protože rostoucí plod může zapříčinit prasknutí vejcovodu, infekci malé pánve a pobřišnice. Jestliže ženě není však poskytnuta lékařská pomoc, může to být i smrtelné.

Lékař fyzikálním vyšetřením břicha určí, zda se jedná právě o mimoděložní těhotenství, případně použije ultrazvuk. Pokud ano, pak přichází na řadu chirurgický zákrok, při kterém se plodové vejce odstraní. Jestliže došlo k prasknutí vejcovodu, může být odstraněn, někdy spolu s vaječníkem.

Po tomto zákroku se mohou vyskytnout komplikace v podobě srůstů, které brání průchodu vajíčka.

Mimoděložní těhotenství se nejčastěji vyskytuje při prvním těhotenství. dále u žen, které mají zavedeno nitroděložní tělísko, pokud užívají hormonální antikoncepci obsahující pouze progestron nebo antikoncepci přijatou po pohlavním styku.

Autor článku: Redakce
Zdroj: Ženy.cz

Komentáře

Anonym | 28.12.2017 22:15

Re: RE: RE: také se mi to stalo

Nikita | 19.7.2013 13:25

:-( ahoj je mi 18 let a nejspíše mam také mimodelozni těhotenství ale jelikož jsem těhotná nanejvýš 3 týdny tak doktoři nic na ultrazvuku nevidí a hodnoty z krve neodpovídají normálnímu těhotenství´ test mi vyšel pozitivni ale vůbec nevím na čem sem zavřeli mne do nemocnice ale stejně nic nezjistí je na to brzo tak sem se na mimo těšila a mám po radosti sice to není ještě jistě ale ty hodnoty z krve mluvi za vsse a ještě mám k tomu obracenou :'( dělohu co si o tom myslíte ???jsem už zoufalá :((((

daja87 | 26.9.2008 18:24

Problem

maruska | 27.8.2008 08:27

Taky jsem to prozila

misa2805 | 26.6.2008 19:45

mimoděložní těhotenství

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění