Ministerstvo vyzvalo k očkování proti chřipce. VZP nabízí klientům vakcínu zdarma | e15.cz

Ministerstvo vyzvalo k očkování proti chřipce. VZP nabízí klientům vakcínu zdarma

ZDROJ: Ženy - E15

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sezónní chřipka patří každoročně k onemocněním postihujícím v České republice velkou část populace. Tato choroba mívá mnohdy těžký průběh a může být i smrtelná, a také náklady spojené s léčbou jednoho pacienta dosahují nemalé částky. Ministerstvo zdravotnictví proto vyzvalo občany, aby zvážili možnost očkování proti sezónní chřipce.

„Ministerstvo zdravotnictví v loňské chřipkové sezóně evidovalo 574 závažných případů chřipky způsobených převážně chřipkovým virem typu A, z nichž 151 osob zemřelo. Nejmladšímu pacientovi byl 1 měsíc, nejstaršímu 97 let,“ uvádí hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta a dodává: „Nejrizikovější skupinou jsou starší osoby ve věku 65 let a více a dále osoby jakéhokoliv věku (včetně dětí) s vážným chronickým onemocněním například s chronickým onemocněním srdce a cév nebo s chronickým onemocněním dýchacího systému. U těchto osob mohou být následky onemocnění chřipkou fatální. Je také třeba si uvědomit, že přibližně 2 % všech úmrtí, což v České republice představuje téměř 2 000 osob ročně, je možné považovat za úmrtí vzniklá v souvislosti s chřipkou, kdy dojde s ohledem na základní chronické onemocnění k celkovému zhoršení zdravotního stavu a bohužel i k úmrtí.“

Na chřipku a komplikace, které způsobí vážně nemocným pacientům, zemřou v České republice každý rok zhruba dva tisíce lidí. Proti chřipce, stejně jako proti jiným nemocem, se dá účinně bránit očkováním. Na rozdíl od např. klíšťové encefalitidy, kde proočkovanost populace v České republice činí 20 %, u chřipky je to pouhých 5 %. Pro srovnání například v USA je proti chřipce očkováno 46 % populace. „Obecně platí, že každoroční očkování proti chřipce je doporučeno osobám, u kterých je žádoucí snížit pravděpodobnost chřipkové infekce a jejích závažných komplikací. Očkování vede ve všech věkových skupinách k výraznému snížení výskytu onemocnění chřipkou a ke snížení návštěv lékaře. U zdravých dospělých až v 90 procentech zabrání onemocnění, u starších osob snižuje potřebu hospitalizace pro pneumonii a chřipku až o 70 procent a riziko úmrtí až o 80 procent,“ uvádí hlavní hygienik Vladimír Valenta.

Zvýšení proočkovanosti populace proti chřipce pomáhají ministerstvu zdravotnictví realizovat také zdravotní pojišťovny, které na toto očkování přispívají ze zákona. Všechny totiž povinny uhradit výkon a očkovací látku v nejméně ekonomicky náročném provedení například pojištěncům nad 65 let věku, pacientům se závažným chronickým onemocněním srdce a cév, dýchacích cest, ledvin, pacientům s farmakologicky léčeným diabetem, nebo osobám v LDN a v domovech pro seniory.

Nyní však poprvé v historii nabízí od prvního října Všeobecná zdravotní pojišťovna očkování proti chřipce všem šesti milionům svých klientů bezplatně. Cílem je zvýšit již zmíněnou nízkou proočkovanost populace. 1. října do 31. prosince letošního roku může každý klient VZP požádat o očkování svého praktického lékaře, který by měl mít vakcínu k dispozici.

Za vakcínu by měl pacient zaplatit částku kolem 150 korun, přibližně stejně dá za aplikaci očkovací látky. Účet mu poté proplatí na kterékoli pobočce VZP.

Na akci VZP dosud ostatní zdravotní pojišťovny nijak nezareagovaly, pouze Česká průmyslová zdravotní pojišťovna uvedla na svých stránkách svou statistiku očkování. Její pojištěnci i klienti ostatních zdravotních pojišťoven, kteří nemají nárok na hrazené očkování proti chřipce ze zákona, mohou čerpat příspěvek z preventivních programů, pokud je daná pojišťovna nabízí.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video