Mléko 8x jinak | e15.cz

Mléko 8x jinak

ZDROJ: Ženy - E15

Kristýna Kalinová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Máte intoleranci na kravské mléko nebo jen chuť udělat změnu v jídelníčku, ale mléčné produkty přece obsahují spoustu živin, jako jsou bílkoviny, vápník, vitaminy A, D a B12. S rozrůstající se nabídkou však už nemusíte volit jednostranně. Tím, že začnete nakupovat různé alternativy kravského mléka, totiž tělo neochudíte o žádné potřebné živiny!

Vždycky jste byli zvyklí používat kravské mléko. Co když ho ale najednou nemůžete, nebo vám přestalo chutnat? V rámci vyvážené stravy můžete sáhnout třeba po rostlinných variantách!

1. MANDLOVÝ NÁPOJ

Mandlový nápoj se při vaření používal už ve středověku. V obchodech se zdravou výživou se s ním dnes můžete setkat běžně, v ostatních marketech je rozšířený méně než např. sójový. Mandlový nápoj je však velmi jednoduchý i na domácí přípravu.

Namočte přes noc loupané mandle do vody a ráno je s čistou vodou rozmixujte. Toto rostlinné mléko dobře neutralizuje vnitřní prostředí – působí zásaditě, čímž bojuje proti překyselení organismu. Kromě toho do sebe s tímto nápojem dostanete i cenné minerály, jako jsou vápník, draslík, fosfor a hořčík.

Jeden hrnek o 250 ml průměrně obsahuje: 250 kJ, 1,5 g bílkovin, 8 g sacharidů, 2,5 g tuku, 188 mg vápníku

2. RÝŽOVÝ NÁPOJ

Rýže je nutričně velmi hodnotná potravina, která vyniká svou lehkou stravitelností. Stejně jako ostatní rostlinná mléka, ani rýžové neobsahuje žádný cholesterol. Navíc je přirozeně sladké a chutná i dětem. Na rýžovém nápoji si navíc pochutnají i ti, kteří mají alergii na sóju.

Jeden hrnek o 250 ml průměrně obsahuje: 640 kJ, 0,5 g bílkovin, 30,5 g sacharidů, 1 g tuku, 120 mg vápníku

3. OVESNÝ NÁPOJ

Další z řady rostlinných nápojů, které jsou vyrobené z výživných obilovin. Oves má posilující účinky a blahodárně působí na nervovou soustavu, tlumí zvýšenou činnost štítné žlázy a snižuje i krevní tlak. Má relativně vysoký obsah minerálů, stopových prvků a vitaminů a příznivě ovlivňuje metabolismus.

Oves není vhodný pro bezlepkovou dietu, proto se většinou tyto nápoje nedoporučují pít při alergii na lepek. Obsah vápníku je sice nízký, ale na našem trhu jsou k dostání i ovesné nápoje o kalcium dodatečně obohacené.

Jeden hrnek o 250 ml průměrně obsahuje: 475 kJ, 2,5 g bílkovin, 16 g sacharidů, 4 g tuku, obsah vápníku záleží na výrobci (0–300 mg)

4. SÓJOVÝ NÁPOJ

U nás momentálně asi nejrozšířenější alternativa tradičního kravského mléka, kterou je možné koupit i v běžných obchodních sítích. Sójový nápoj je vhodný nejen pro ty, kteří se rozhodnou stravovat vegansky, ale i pro všechny, kteří mají intoleranci nebo alergii na mléčný protein či laktózu. Nápoj je vyroben ze sójových bobů a díky tomu je dobrým zdrojem rostlinných bílkovin.

Oproti kravskému mléku neobsahuje žádný cholesterol a má více lecitinu a vitaminu E. Drobným negativem je nižší obsah vápníku, pakliže není výrobek přímo o vápník obohacen. Proto sledujte etikety sójových výrobků. Pozor si taky dejte na možnou alergii na sójové boby!

Jeden hrnek o 250 ml průměrně obsahuje: 320 kJ, 8 g bílkovin, 15 g sacharidů, 4 g tuku, obsah vápníku záleží na výrobci (0–300 mg)

5. ŠPALDOVÝ NÁPOJ

Špalda je nešlechtěný druh pšenice, obsahuje více bílkovin a minerálních látek a je velmi dobře stravitelná. Svým složením dokáže snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Špaldový nápoj vyniká svou příjemnou oříškovou chutí.

Jeden hrnek o 250 ml průměrně obsahuje: 498 kJ, 3 g bílkovin, 13 g sacharidů, 3 g tuku, obsah vápníku záleží na výrobci (0–200 mg)

6. KOZÍ MLÉKO

Toužíte-li po elixíru krásy a zdraví, pijte kozí mléko! Tak by mohl znít reklamní slogan na tuto alternativu mléka kravského. Kozí mléko je totiž výborné např. na problematickou pleť, chrání imunitu a pozitivně působí proti civilizačním chorobám (především proti rakovině). Navíc obsahuje minerální soli, vápník, hořčík, sodík, draslík a fosfor. S jednou sklenicí kozího mléka přijmete až 30 % doporučeného denního příjmu vápníku.

Jeden hrnek o 250 ml průměrně obsahuje: 650 kJ, 9 g bílkovin, 11 g sacharidů, 10 g tuku, 160 mg vápníku

7. QUINOA NÁPOJ

Tato netradiční bezlepková pseudoobilovina se česky nazývá merlík chilský. Má velmi vysokou výživovou hodnotu, je lehce stravitelná a vyniká především obsahem plnohodnotných bílkovin. Nápoj z quinoy neobsahuje lepek, laktózu, cholesterol ani sóju. Na českém trhu zatím příliš velký výběr rostlinného nápoje tohoto druhu bohužel není.

Jeden hrnek o 250 ml průměrně obsahuje: 482 kJ, 4 g bílkovin, 9 g sacharidů, 7 g tuku, 0 mg vápníku

8. LÍSKOOŘÍŠKOVÝ NÁPOJ

Lískové ořechy jsou lahodným zdrojem vápníku, vitaminu B2, D a vitaminu E, ukrývá se v nich i hořčík a fosfor. Obsahují až 62 % tuku a 13 % bílkovin a nemají téměř žádné sacharidy. Lískové oříšky jsou pro někoho lépe stravitelné než mandle nebo vlašské ořechy.

Jeden hrnek o 250 ml průměrně obsahuje: 298 kJ, 1 g bílkovin, 7 g sacharidů, 4 g tuku, 300 mg vápníku

Článek vyšel v časopise Dieta

Autor: Kristýna Kalinová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video