Myom v děloze: Jaké jsou příznaky a možnost léčby? | e15.cz

Myom v děloze: Jaké jsou příznaky a možnost léčby?

ZDROJ: Ženy - E15

Kateřina Fejková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Žádná prevence neexistuje. Děložní myomy mohou překvapit kteroukoliv ženu. Někdy je třeba operační léčba, jindy postačí účinné léky.

Odborníci tvrdí, že u černošské rasy jsou myomy častější než u bělochů. To je pro nás v Česku asi tak jediná povzbudivá zpráva. Jinak bohužel platí, že se myomy, tedy nezhoubné nádory, vyrůstající ze svaloviny stěny děložní, týkají všech žen bez rozdílu. Mohou se objevit kdykoliv během plodného období ženina života a teprve po přechodu je jistota, že nové myomy nevzniknou a ty případné stávající se už nebudou zvětšovat. Myomy jsou totiž hormonálně závislé a rostou do té doby, dokud vaječníky produkují ženské pohlavní hormony.

Milostné prožitky v troskách

Příznaky myomů asi nenechají žádnou z nás klidnou a dříve či později budou důvodem k návštěvě gynekologa. „Nejčastěji myomy provází silná, prodloužená menstruace, rovněž nepravidelné krvácení i mimo menstruační cyklus, anebo krvácení při pohlavním styku. Bývají to také tlakové bolesti v podbřišku nebo pocit napětí a plnosti. U žen, které se snaží otěhotnět, může myom zapříčiňovat neplodnost,“ říká gynekolog MUDr. Marek Ožana, ze zdravotnického zařízení Novagyn v Ostravě. Záleží na velikosti i umístění myomu. Stává se, že některé myomy jsou bezpříznakové a ženám žádné potíže nezpůsobují.

Nepříjemný je i fakt, že myom nebo myomy leckdy citelně zasáhnou do sexuálního života. Silné a dlouhé krvácení, které myomy mohou způsobit, omezí počet dní, kdy žena může souložit. Navíc může někdy špinit nebo krvácet také po pohlavním styku, či mít bolesti. Zkrátka milostné prožitky se ocitají v troskách.¨

Operace není vždy nutná!

Diagnostikovat myom není pro gynekologa nic těžkého, postačí k tomu vaginální ultrazvuk. Rozhodování o způsobu léčby je pak naprosto individuální. Myom nebo víc myomů může vyrůstat na různých místech dělohy, navíc je důležitý i fakt, zda žena ještě plánuje otěhotnět. Gynekolog podle toho navrhuje buď konzervativní léčbu, nebo operační, případně lze oba postupy kombinovat.

„Z konzervativních postupů je nejrozšířenější podávání hormonální antikoncepce nebo zavádění nitroděložních tělísek s hormonem gestagenem. Tato terapie má za úkol snížit silné menstruační krvácení, nejedná se však o standardní léčbu myomů. K dispozici jsou dále různé hormonální léky v tabletové a injekční formě, jenže užívání mnohých z nich provází nežádoucí vedlejší účinky a efekt nebývá dlouhodobý,“ říká doktor Ožana.

K nejovějším postupům patří podávání léku v tabletové formě s účinnou látkou ulipristal acetát. Ten působí na zmenšení myomů a snižuje krvácení i další průvodní obtíže. Navíc nemá nepříjemné vedlejší účinky, jako dřívější hormonální terapie. Lékaři mohou takto nejprve léčbou myomy zmenšit, a pak je šetrněji vyjmout. A dokonce v nejednom případě už samotné užívání léku natolik zlepší stav pacientky, že operace vůbec není potřebná.

Pokud se přeci jen terapie bez operace neobejde, je opět více možností. Malé myomy uvnitř dělohy se řeší endoskopickým přístupem přes pochvu do dělohy. Větší myomy je možné operačně vyjmout samotné nebo s celou dělohou - chirurgové mohou oba zákroky provést buď laparoskopicky, nebo otevřeným zákrokem při použití většího řezu.

Autor: Kateřina Fejková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video